[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
 • Correct your pronunciation in English
 • Learn sentences from daily life
 • Memorize for good
 • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Ako si vybrať piesne na zlepšenie angličtiny

Ako sa učiť angličtinu s hudbou 🎵

Read this article in English: How to learn English with music 🎵.

Ako sa učiť angličtinu s hudbou - kompletná metóda s najlepšími piesňami na zlepšenie angličtiny!

Ľudia, ktorí majú dobré znalosti angličtiny, sú často tí, ktorí si dopriali počúvať veľa hudby s anglickými textami. Namiesto toho, aby ste nechali veci na náhodu, prevezmite kontrolu nad svojím vzdelávaním a naučte sa, ako používať hudbu a piesne v angličtine, aby ste si vďaka mojej metóde zlepšili svoje jazykové schopnosti a zároveň sa bavili.

Môj osobný príbeh

🎵 Prebojujte sa na druhú stranu...

Toto sú bezpochyby texty piesní, ktoré mi pomohli začať "hovoriť po anglicky". Chytľavá pesnička plus zvedavosť, čo znamená text, ktorý som sa snažila spievať spolu s ňou bez toho, aby som mu rozumela, boli zábavným a motivujúcim začiatkom mojej cesty za učením angličtiny.

Náhodou sa ukázalo, že mám všetky texty a texty speváka skupiny Doors, Jima Morrisona, a že tieto zdroje sú napísané v angličtine aj vo francúzštine (mojom materinskom jazyku). Pred každým originálnym textom som mal aj preklad vo francúzštine, ktorý rešpektoval rozloženie strán anglického textu.

Ak som nerozumel niektorému riadku piesne, stačilo sa pozrieť do tejto knihy a pomohlo mi to pochopiť podstatu celej frázy, aj keď som nemusel nutne rozumieť všetkému slovo za slovom. A to už je angličtina - pochopiť myšlienku toho, čo čítate alebo hovoríte.

A to neboli jediné výhody:

 • Výslovnosť. Vždy, keď som si nebol istý výslovnosťou nejakého slova, prišiel mi na pomoc Jim Morrison a ukázal mi, ako sa má vyslovovať.
 • Hláskovanie. Nebol som tam preto, aby som sa to naučil, len som si užíval spev, bral som ho viac-menej vážne a piesne mi prirástli k srdcu. Keďže som však neustále dokola čítal tie isté texty, pravopis mi utkvel v pamäti.
 • Slovná zásoba. Naučila som sa ju takmer podvedome, s ľahkosťou a počas zábavy. Viete si predstaviť prirodzenejší spôsob zapamätania si slovnej zásoby ako tento? Keď máte obľúbenú pieseň, ktorá vám utkvela v hlave, ktorú si brnkáte a ktorá je vždy ideálnou príležitosťou na to, aby ste si ju zopakovali, aj keď len v duchu, pripomenuli si význam textu.

Milí učitelia angličtiny, urobte si láskavosť a spýtajte sa svojich najlepších študentov, čo používajú na dosiahnutie vyššej úrovne, ako sa od nich očakáva, a najčastejšie zistíte, že ich tajnou zbraňou je hudba.

Zo všetkých týchto dôvodov jepodľa môjho skromného názoru učenie sa angličtiny pomocou piesní najlepším spôsobom, ako začať alebo znovu začať učiť angličtinu.

Učenie sa angličtiny s hudbou vám umožní získať späť motiváciu, zabaviť sa a pravidelne sa opravovať. Všetky tri sú súčasťou základov úspešného vzdelávania v angličtine.

Piesne na učenie angličtiny

Keď som vydal svoj bestseller Comment devenir bilingue en anglais v roku 2007 (tento článok je upravený z tejto knihy), bol som obmedzený formátom knihy. Dnes by som si to chcel vynahradiť tým, že si užívam formát tohto interaktívneho blogu a webu všeobecne. Ak máte záujem objaviť ďalšie spôsoby, ako si intuitívne precvičiť angličtinu a zároveň sa zabaviť, pozrite si moju ďalšiu knihu How to Learn English.

Pripravil som pre vás zoznam interpretov a populárnych anglických piesní, ktoré vám pomôžu aplikovať túto metódu.

Ak ste fanúšikom konkrétneho interpreta a ak chcete porozumieť textu niektorej z jeho piesní, postupne preskúmajte VŠETKY jeho piesne. Urobíte obrovský pokrok. Prisahajte na to!

Tu sú niektoré z mojich návrhov:

 • Učte sa anglicky s kapelou Queen
 • Učte sa anglicky s Michaelom Jacksonom
 • Učte sa anglicky s Eminemom

(Podrobnejšie informácie o hľadaní textov vám poskytnem neskôr v tomto článku).

Do užšieho výberu som musel zaradiť najlepších umelcov, s ktorými sa dá učiť angličtina, ale mohol som zaradiť aj The Doors, Jimi Hendrix, Led Zeppelin, U2, Muse, Nirvana, David Bowie, ABBA alebo Rage Against The Machine. Čo však majú títo umelci spoločné? Všetci majú bohaté diskografie s kultovými piesňami. Toto je to, čo by som odporúčal na začiatok.

Hudobné komédie sú ďalším skvelým spôsobom, ako si zlepšiť angličtinu. Keď som mal 16 rokov, vedel som naspamäť všetky piesne z muzikálu Hair a vďaka tomu som sa naučil kopec angličtiny - moja angličtina bola na najlepšej ceste stať sa dokonalou!

Ak existuje skupina, ktorej ste sa stali fanúšikom a ktorá vám umožnila urobiť veľký pokrok v angličtine, zanechajte jej meno v komentároch. Možno ich radi objavia aj ďalší čitatelia.

Kde nájsť texty piesní

Podľa vašej úrovne sa budete chcieť učiť angličtinu s textami piesní, s prekladmi alebo bez nich.

S prekladmi

Kde nájdete texty piesní s prekladmi vašich obľúbených anglicky hovoriacich interpretov? V ideálnom prípade by ste chceli nájsť dvojjazyčné vydanie, kde bude rozloženie strán rešpektovať pôvodný text, ako je to v príklade s Jimom.

Bohužiaľ, tieto dvojjazyčné verzie sú pomerne zriedkavé a keď nie je k dispozícii dvojjazyčné vydanie pre vášho obľúbeného interpreta, najlepším riešením by bolo obrátiť sa na web a nájsť texty piesní a preklady vo vašom rodnom jazyku a potom, vytlačiť si ich.

Na papieri alebo v digitálnej podobe? Výhodou papierovej verzie je, že ju môžete nosiť kdekoľvek so sebou. Môžete si tiež urobiť kópie, doplniť ich poznámkami a zložiť do vrecka. Telefóny môžete nosiť aj so sebou, ale s rozptyľovaním kvôli notifikáciám je samozrejme ťažšie robiť poznámky k textom v telefóne.

Zďaleka ** najlepšia stránka na vyhľadávanie textov piesní v angličtine s prekladmi je Musicmatch. Na ľavej strane sa zobrazuje text piesne v angličtine a v prípade, že je k dispozícii, na pravej strane preklad v rôznych jazykoch, paralelne, zarovnaný s pôvodným textom, s prehľadným rozhraním:

Learn English with music
Vyhľadávanie textov piesní v angličtine s prekladmi

Neznamená to, že stránka je dokonalá (kvalita prekladov je rôzna, stránka obsahuje veľa reklám), ale pokiaľ ide o preklady, lepšiu som zatiaľ nevidel.

Ak nemôžete nájsť vybranú pieseň (niektoré piesne nie sú k dispozícii kvôli právam umelcov), môžete vykonať jednoduché vyhľadávanie v Google s názvom piesne + "preklad" a nepochybne narazíte na niektorú z konkurenčných stránok Musixmatch.

Uistite sa, že používate Adblock aby ste sa zbavili vyskakovacích reklám na týchto stránkach.

V angličtine

Na webe je veľmi jednoduché nájsť stránky, ktoré ponúkajú texty piesní len v angličtine. Práve na tieto stránky sa chcete obrátiť hneď, ako vám to vaša úroveň dovolí, pretože aj keď sa to môže zdať samozrejmé, je dôležité mať na pamäti, že čím viac ste schopní zvládnuť obsah v angličtine bez pomoci vášho rodného jazyka, tým lepšie.

Aby sme vám pomohli, tu je niekoľko hudobných slovíčok v angličtine, ktoré si treba zapamätať:

 • lyrics
 • Ak chcete nájsť text piesne v angličtine, môžete jednoducho vyhľadať názov piesne + slovo lyrics. Napríklad who let the dogs out lyrics.
 • song
 • track
 • LP (Long Playing) disk s 33 otáčkami a následne aj album.

Je lepšie hľadať texty piesní v angličtine, pretože bývajú častejšie správne.

Genius je skvelá stránka, ktorú môžete použiť, pretože ponúka aj vysvetlenia (v angličtine) k textom. Rozhranie je dobré, príjemné, so zvukom piesne a piesne sú usporiadané podľa albumov. Stránka začala s vysvetleniami textov rapových piesní, ale teraz pokrýva všetky hudobné štýly.

Automaticky

Musixmatch, ktorú sme videli skôr, ponúka niekoľko skvelých aplikácií. Môžete si nainštalovať ich počítačovú aplikáciu (OS X alebo Windows) alebo aplikáciu pre telefón (iOS, Android ), aby sa vám pri prehrávaní skladby na Spotify alebo iTunes automaticky zobrazovali texty piesní. Bohužiaľ, aplikácia neponúka preklady (ktoré môžete stále nájsť na ich stránke) a je obmedzená len na služby Spotify a iTunes.

Ak radi počúvate hudbu na YouTube, použite doplnok Lyrics Here pre prehliadač Firefox alebo doplnok Musixmatch Lyrics pre Chrome. Tieto rozšírenia vám automaticky zobrazia texty piesní v slovenčine, keď ste na YouTube .

Learn English with music
Doplnok Lyrics Here na Firefox

Na stránke Lyrics Here (Firefox) sa tlačidlo na opätovné otvorenie textu piesne (ak niekedy zatvoríte okno) nachádza na adresnom riadku (len keď ste na videu YouTube). V prehliadači ^Musixmatch Lyrics^(Chrome) sa texty piesní zobrazujú na aktuálnom videu.

Ďalšia možnosť: ak používate Shazam (aplikácia na identifikáciu názvu skladby), kliknite na názov skladby a dostanete sa na stránku s podrobnejšími informáciami vrátane textu.

A nakoniec, Genius (ktorú sme už spomínali) ponúka aplikáciu pre iPhone, ktorá umožňuje počúvať hudbu a zároveň čítať texty piesní, dokonca aj s vysvetlivkami!

Metóda

Vyberte si pieseň, ktorá sa vám páči, od interpreta, ktorého máte radi, obdivujete ho alebo si ho vážite. Najlepšie umelca, ktorý má bohatú diskografiu s množstvom textov. (Ak ste fanúšikom stránky psy trance electro-neurofunk drum & bass instrumental acoustics, budete musieť svoju vášeň nechať bokom!)

Ak sa neviete rozhodnúť, jednoducho si zoberte jeden z mojich návrhov uvedených vyššie.

Našli ste svoj výber? Dobre! Prehrajte si pieseň a otvorte si text. Pozrime sa na metódu a na to, ako sa učiť angličtinu s hudbou.

Kde začať

Podstatou tejto metódy učenia sa angličtiny s piesňami je byť zvedavý!

To, do akej miery dovolíte svojej zvedavosti, bude závisieť od vašej aktuálnej úrovne angličtiny. Metóda je, všeobecne povedané, pre všetkých rovnaká:

METÓDA ČÍSLO JEDNA

1. Počúvajte pieseň bez textu.

 • Anglický pravopis je katastrofa a nemôžete sa naň spoľahnúť. Začnite teda počúvaním angličtiny.
 • Skúste rozlišovať, čo sa dá - jednotlivé slová, potom úseky slovných spojení, potom celé vety.

2. Počúvajte pieseň znova, ale tentoraz sledujte text.

 • Cieľom je napraviť súvislosť medzi tým, ako sú slová napísané, a tým, ako sa vyslovujú v skutočnosti.
 • Zložitosť spočíva v tom, že máme tendenciu myslieť si, že text je správny a zvuk je nesprávny. To je však omyl. Angličtina sa vyslovuje tak, ako sa vyslovuje. Hláskovanie reprezentovať text, ale v praxi neodvádza dobrú prácu.
 • Naučte sa znovu vyslovovať texty pomocou textov. Verte textom, ktoré počúvate.

3. Snažte sa pochopiť význam textu.

 • Pokúste sa porozumieť najprv bez prekladu a spýtajte sa sami seba, čo by text mohol znamenať. Predstavte si, že ste detektív - snažíte sa uhádnuť, čo by daný jazyk mohol znamenať, a práve to robí učenie sa jazykov takým návykovým - je to ako hra!
 • Potom si skontrolujte preklad, aby ste zistili, či ste porozumeli, a popritom sa naučíte nové slová a výrazy.

4. Opakujte, opakujte, opakujte!

 • Pri každom novom počúvaní si uvedomte a oslávte pokrok, ktorý ste dosiahli.
 • Snažte sa zapamätať si aspoň tie texty, ktoré sa opakujú najčastejšie.
 • Ak chcete, spievajte. Najjednoduchší spôsob, ako si niečo zapamätať, je urobiť to osobným.

Nájdite si čas a použite túto metódu pri svojej prvej piesni. Poďme na to!


💡 Tip

Namiesto toho, aby ste vždy kontrolovali texty piesní v angličtine na internete, vytvorte si v počítači zbierku.

Umožní vám to lepšie sa organizovať, zbaviť sa reklám, upravovať texty piesní s cieľom ich korekcie (rozloženie, samotný text, preklad) a zhromažďovať ich na jednom mieste. Nezáleží na tom, či to urobíte v textových súboroch alebo v súboroch programu Word, jednoducho to urobte! Tým, že budete mať lepšiu organizáciu, stratíte menej času a učenie angličtiny sa stane príjemnejším.

Za tento tip vďačím jednému slávnemu gitaristovi a vďaka nemu som urobil s gitarou veľký pokrok. Prispôsobiť to jazykom mi pomohlo naučiť sa ich viac.


Vaše poslanie

Vašou úlohou ako učiteľa je preprogramovať svoj mozog tak, aby videl význam, keď počujete alebo čítate niečo v angličtine.

Toto sú niektoré návyky, ktoré vám pomôžu:

 • Sústreďte sa viac na anglický text ako na preklad (venujte mu viac času).
 • Keď narazíte na neznáme slovíčko, po snahe pochopiť jeho význam pomocou kontextu:
  • Používajte preklad, aby ste pochopili význam.
  • Pozrite sa, ako si toto slovo mentálne predstavujete vo svojom rodnom jazyku (napríklad pri vizuálnom slove sa vám objaví obrázok).
  • Keď budete znova čítať anglické slovo, myslite na túto mentálnu predstavu (nie na slovo vo vašom rodnom jazyku).

Učenie angličtiny spočíva v spájaní anglického slova (vysloveného alebo prečítaného) s jeho reprezentáciou.

Príklad:

V jeho piesni, The Show Must Go On, Freddy Mercury spieva My soul is painted like the wings of butterflies.. Keď si prečítate tento text, skúste si predstaviť dušu (nemusí to byť ľahké, ja viem) a hlavne si skúste predstaviť krídla motýľa (o niečo ľahšie). Vyhnite sa chybe pri čítaní butterfly, butterfly, butterfly, čo znamená butterfly? Spojte si to s obrazom motýľa. Je prirodzené spojiť si slovo s pojmom v rodnom jazyku (je to spontánne) a je užitočné overiť si, či ste porozumeli, ale z dlhodobého hľadiska je vaším cieľom priamo, v mysli VIDIEŤ motýľa, keď počujete slovo butterfly v angličtine.

Learn English with music
Vidíte butterfly?

Hovorím o videní a vizualizácii, pretože často je to spôsob, akým si slovo alebo myšlienku reprezentujeme, ale môže to byť aj pocit, zvuk alebo použitie niektorých z našich ďalších zmyslov. Cieľom hry je priradiť anglické slovíčka k pojmom (myšlienky, spomienky, reprezentácie, vizuály, vnemy, zvuky), a nie k jednoduchým prekladom. Premýšľanie o zmysle, myšlienke je dôležitejšie ako preklad, pretože práve to vám umožní priamo myslieť v angličtine.

Myslenie v angličtine je napokon len vytváranie mentálnych filmov, zatiaľ čo používate anglické slová.

Toľko k podstate metódy! Ak vám nie je niečo jasné, zanechajte to v komentároch.

Z dlhodobého hľadiska

Ak ste si zahrali hru a aplikovali metódu s pesničkou, už ste začali zhromažďovať určitú slovnú zásobu, a to spôsobom, ktorý je oveľa zábavnejší ako klasické kurzy angličtiny.

Bohužiaľ, jedno "pracovné" sedenie nestačí.

Pravidelnosť je pri učení sa angličtiny kľúčová!

 • Na to, aby ste zvládli angličtinu, potrebujete približne 1 000 hodín a to je možné len vtedy, ak robíte veci, ktoré vás bavia (alebo ak ste povinní ich robiť).
 • Učenie sa angličtiny naspamäť si vyžaduje opakovanie. Ako hovorí príslovie, Repetition is the mother of skill.

Je oveľa jednoduchšie naučiť sa angličtinu a začať ju mať rád, ak sa jej venujeme pravidelne, namiesto toho, aby sme z času na čas robili tonu.

Veľkou výhodou pri ponáraní sa do angličtiny a začínaní pomocou hudby je, že na to, aby ste si túto metódu užili, nepotrebujete vysokú úroveň angličtiny. Začiatočnícka úroveň stačí za predpokladu, že ju budete používať s hudbou v angličtine, ktorá sa vám páči (aby ste sa motivovali).

Učenie sa angličtiny s hudbou je dobrá možnosť, ale aby ste uspeli, chcete si z toho urobiť dlhodobý zvyk. Ak to chcete urobiť:

METÓDA ČÍSLO DVA

1. Pokračujte v uplatňovaní metódy číslo jedna s piesňou, ktorú ste videli, aby ste si ju zopakovali a dlhodobo si zapamätali nové slovíčka a výrazy z nej.

 • Bez opakovania neexistuje dlhodobá pamäť. Bez dlhodobej pamäte strácate čas.
 • Všeobecne povedané, ak si nové informácie zopakujete päť dní po sebe, dlhodobo si zapamätáte, čo ste videli.

2. Pokračujte v počúvaní piesní svojho obľúbeného interpreta.

 • Vyhnite sa tomu, aby ste mali nejakej piesne plné zuby a počúvali ju stále a príliš dlho. Zmeňte veci tak, aby ste sa radi vracali k svojej prvej piesni.
 • Výhodou je, že vždy môžete použiť toho istého interpreta, na ktorého prízvuk a výslovnosť ste si už zvykli. Navyše sa vám tak stane známym (a rovnako sa vám tak stane známejším text a angličtina, čo povedie k tomu, že sa nebudete báť hovoriť po anglicky).
 • Keď počúvate pieseň, snažte sa predstaviť si pocit z textu, ako sme to videli predtým (predstavy, spomienky, reprezentácie, vizualizácie, pocity, zvuky atď.), aby ste si posilnili asociáciu medzi zvukmi (vyslovovanými slovami) a významom (komunikovaným posolstvom). Vaša predstavivosť je vaším spojencom.

3. Metódu číslo 1 používajte pravidelne pri nových piesňach od daného interpreta.

 • Buďte zvedaví a zisťujte, aký je význam textu.
 • Pokiaľ ide o množstvo, to sa bude líšiť v závislosti od vašich možností. Desať piesní za deň, jedna pieseň za deň, niekoľko piesní za týždeň, jedna dlhá pieseň za týždeň. To je na vašom rozhodnutí a buďte úprimní, akú prácu si myslíte, že zvládnete. Spýtajte sa sami seba: Ako veľmi sa chcete učiť angličtinu?
 • Ak je to možné, rozvíjajte svoju zvedavosť a túžbu vedieť vždy viac. Počúvajte napríklad rozhovory s umelcom.

4. Využite svoj voľný čas na to, aby ste si našli chvíle na učenie sa angličtiny.

 • Keď ide o váš mŕtvy čas - pustite si hudbu, keď ste v MHD, pozrite si text, keď čakáte v rade, spievajte si pod sprchou!
 • Počas činností, ktoré vám umožňujú vykonávať viacero úloh - šport, varenie, upratovanie atď.
 • Vaša úroveň pozornosti nebude taká, ako keď sa na angličtinu sústredíte na 100 %, ale umožní vám to zopakovať si počas celého dňa a vytvoriť si bublinu ponorenia sa do angličtiny. To je silné.

Ak robíte veci dobre, texty začnú putovať vašou mysľou a to už je začiatok myslenia v angličtine.

Learn English with music
Ste to, čo počúvate

Odporúčam vám pracovať v obdobiach zameraných na rôznych interpretov. Možno budete mať svoje obdobie Queen, potom obdobie Led Zeppelin alebo Michaela Jacksona. Keď budete pracovať týmto spôsobom, budete mať radosť z opakovania (predovšetkým hudby) a vytvoríte si pekné spomienky v angličtine.

Ak vám zo školy zostali negatívne spomienky na učenie angličtiny, učenie angličtiny s hudbou vám môže pomôcť začať odznova a zmeniť váš vzťah k angličtine. Hudba vám umožní vypestovať si radosť a odložiť bokom to, čo sa vám na angličtine nepáči.

Ak budete pracovať týmto spôsobom, podľa skupín alebo období, umožní vám to dostatočne serióznu prácu. Poznať všetky texty nejakého interpreta je určite pekné, ale je to aj ťažká práca, buďme úprimní. Krása učenia sa angličtiny vďaka piesňam spočíva v tom, že si zlepšíte angličtinu bez toho, aby ste mali dojem, že pracujete.

Toto sú, samozrejme, len moje odporúčania, ale ja som ich použil na úspešné učenie sa angličtiny, maďarčiny a ruštiny, pričom som si udržal dobrú úroveň v španielčine. Jazyky, ktoré ovládam najlepšie, sú zároveň tie, na ktorých učenie som použil piesne.

Ak máte iný typ osobnosti, ktorý vás viedol k tomu, že ste piesne v angličtine používali inak, a napriek tomu ste mali úspech, neváhajte sa oň podeliť v komentároch.

OTÁZKY A ODPOVEDE

Tu je výber otázok, ktoré často dostávam na tému učenia sa angličtiny pomocou piesní od roku 2007.

Čo ak spievam mimo tóniny?

Keď mi bolo 16 rokov, spieval som mimo tóniny. Nevedel som naladiť gitaru ani čítať noty. Ale viete čo? Práve cvičenie robí majstra, stačí pracovať na angličtine, aby ste sa stali plynulými! Odvtedy som sa cvičením naučil hrať na gitare, zároveň spievať, a tak som dokonca spoznal svoju ženu! Naučiť sa môžete čokoľvek.

A ak nechcete spievať, nemusíte. Aj tak sa naučíte kopec slovíčok a veľa vecí z hovorenej angličtiny pochopíte čítaním textov.

Musím rozumieť všetkým textom z piesne?

Z dlhodobého hľadiska, samozrejme, áno. Majte na pamäti, že kým sa stále učíte, musíte nájsť rovnováhu medzi úrovňou náročnosti a motiváciou:

 • Ak je to príliš ťažké, vzdáte sa (zlyháte).
 • Ak to bude príliš ľahké, nebudete sa zlepšovať (strata času).
 • A ak budete príliš spokojní (necháte si ujsť veľa slov, ktorým nerozumiete), budete v ilúzii učenia.

Inými slovami, na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Ste to vy, kto musí merať svoje úsilie, aby ste sa vždy zlepšovali a neochoreli.

Dobrá správa - keď budete pravidelne pracovať na svojej angličtine, budete sa stretávať s tými istými slovíčkami a vtedy máme buď možnosť zopakovať si, čo znamenajú (viditeľný pokrok), alebo si zo zvedavosti konečne vyhľadať ich definíciu. Je to ako stretnúť starého priateľa a vtedy sa angličtina stáva potešením.

Ako si môžem byť istý, že sa touto metódou zlepším?

Ak si chcete zlepšiť angličtinu pomocou piesní, nestačí len počúvať hudbu!

Váš úspech s pesničkami je úmerný jednoduchej činnosti - s akou frekvenciou vyhľadávate texty piesní?

Čím častejšie ich budete pravidelne vyhľadávať, tým viac sa vám otvorí ucho a váš mozog si zapamätá nové informácie. Naozaj si z toho chcete urobiť zvyk - a to nielen na texty piesní, ale aj na angličtinu všeobecne.

Je to príliš ťažké! Ničomu nerozumiem!

Ak ste pokročilý (aby ste mali pokročilú úroveň), chcete rozumieť všetkému.

Ale ak ste ešte stále začiatočník, znížte množstvo, aby ste dosiahli príjemnú rovnováhu medzi náročnosťou a potešením. Napríklad sa zamerajte na pochopenie a odspievanie všetkých refrénov.

Ak budete pracovať pravidelne, môžete sa prekvapiť tým, že sa budete zlepšovať každý týždeň, možno dokonca každý deň. Učenie sa jazyka je organická práca, a ak sa budete snažiť, vaše telo sa prispôsobí (váš mozog sa zlepší a "otvorí uši", vaše svaly sa prispôsobia anglickej výslovnosti).

Nemám rád pesničky.

Hudba v angličtine je okrem iného pekný spôsob, ako dosiahnuť svoj cieľ. Vyskúšali ste túto metódu vážne? Skús ju a daj jej prednosť skôr, ako sa vzdáš.

Ak ste to naozaj skúsili a nie je to pre vás, skúste si nájsť niečo podľa svojho gusta. Učenie angličtiny s hudbou je zaujímavá možnosť, ale nie je to povinnosť.

Nenaučím sa pri tom zle po anglicky?

Piesne, rovnako ako literatúra, majú rôzne žánre. Prechádzajú od romantickej atmosféry k vulgárnej, od sofistikovanej k drsnej a od formálnej k uvoľnenej. Ak si teda kladiete túto otázku (čo je dobrá otázka na začiatok - ako rozlíšiť úroveň alebo jazykový register v angličtine), položte si ju o všetkých obsahoch, ktoré používate, nielen o piesňach.

Ak počúvate rap, bude v ňom viac slangu a vulgárnych slov ako v ústrednej pesničke Teletubbies. Na to, aby ste to zistili, by mal stačiť zdravý rozum.

Overte si význam a jazykový register textov, ktoré počúvate. Všetky dobré slovníky uvádzajú register slova (vulgárny, tabu atď., ak tam nie je nič uvedené, ide o slovo, ktoré patrí do neutrálneho jazykového registra).

V opačnom prípade riskujete, že skončíte takto:

Keď nerozumiete textu piesne v angličtine v rádiu...

Veľa piesní obsahuje slangové slová alebo spojenia, ktoré ľudia vyslovujú, ale nepíšu. Je dobré ich poznať, pretože rodení hovoriaci ich používajú aj v hovorenej angličtine. (V prípade vulgárnych výrazov a spojení je to iné. Vo všeobecnosti je dobré im rozumieť, ale nepoužívať ich).

Na záver možno povedať, že piesne v angličtine sú rovnako dobré ako iný obsah, ale sú oveľa prístupnejšie.

Nerozumiem, čo máte na mysli svojou predstavou o vzťahu význam - zvuk.

Nakoniec, slovo je len označenie, ktoré nám umožňuje priradiť zvuk (hovorený) alebo písmená (písaný) k určitému pojmu. Kým nebudeme mať telepatiu, je to to, čo sme si vymysleli, aby sme sa lepšie dorozumievali!

Ak napríklad počujete meno svojho najlepšieho priateľa, predstavíte si ho v hlave a budete sa cítiť dobre. Ak poviem slovo "hovienko", budete sa napríklad tváriť znechutene (alebo sa možno smiať).

Alebo presne tak, ako to povedal Shakespeare, poetickejším spôsobom: A rose by any other name would smell as sweet.

Cieľom pri učení sa angličtiny je vytvárať nové asociácie medzi novými slovami a pojmami, ktoré už poznáte. To je všetko.

Je zlé prekladať?

Nie, samo osebe nie. Preklad je vynikajúci nástroj, pretože *prekladvám umožňuje byť presnejší a uistiť sa, že ste veci správne pochopili.

Čo je zlé, je prekladať vždy, keď chcete hovoriť, pretože to je príliš pomalé. Namiesto toho chcete priamo premýšľať v angličtine (k tomu vám pomôže odpoveď na predchádzajúcu otázku).

Zdá sa to príliš dobré na to, aby to bola pravda. Dá sa vďaka piesňam naučiť celý jazyk?

Tu sú limity a nevýhody učenia sa angličtiny pomocou piesní:

 • Prozódia (intonácia + rytmus) je prirodzená. Výška hlasu sa vyvíja tak, aby sa držala hudby, čo znamená, že bežnú výšku hlasu, ktorú ľudia používajú pri hovorení po anglicky, nemožno nájsť (alebo ju možno nájsť len zriedka) pri počúvaní piesne. Niektoré slová sa vyslovujú dlhšie, aby sa prispôsobili rytmu.
 • Texty sú často rozmazané, niekedy nesúvislé. Cieľom autorov piesní je, aby text znel dobre, viac než aby mal skutočný význam (ako v poézii).
 • Inštrumentácia niekedy bráni správnemu počúvaniu.
 • Komunikácia je svojím spôsobom jedinečná. Žiadny dialóg, žiadny partner, žiadna reálna situácia.

Aby som to zhrnul, angličtina, ktorú nájdete v piesňach, je v porovnaní so skutočnou angličtinou trochu nesynchronizovaná. Ako už bolo povedané, výhody (ľahkosť začať a držať sa jej, zvýšený záujem a pozornosť študentov v porovnaní s kurzami angličtiny, precvičovanie hovorovej angličtiny a krok k tomu, aby ste konečne začali hovoriť) vysoko prevyšujú nevýhody. Učiť sa angličtinu vďaka piesňam je podľa skúseností najlepší spôsob, ako si začať užívať proces učenia sa angličtiny.

Môžeme ho používať celé roky a stále sa zlepšovať.

Milí rodičia, zaveďte túto techniku aj svojim deťom. Hudba ich naučí výslovnosť, slovnú zásobu a v škole sa naučia gramatiku (na ktorú budú zvedavé, takže im môže pomôcť pochopiť to, čo by samy nedokázali). Vybavené túžbou učiť sa angličtinu so stovkami alebo dokonca tisíckami hodín praxe za sebou, ukončia školu s vysokou úrovňou angličtiny.

Záver

Pri dodržiavaní tejto metódy učenia sa angličtiny s hudbou budete mať pravdepodobne viac či menej veľké pochybnosti, pokiaľ ide o výslovnosť niektorých slov.

Tým, že vidíte napísané, budete si myslieť, že sa dané slovo vyslovuje určitým spôsobom, a potom, keď ho budete počuť v piesni, zistíte, že nemajú nič spoločné! Čo je horšie, môže sa stať, že budete mať problém rozlíšiť strihy medzi rôznymi slovami vyslovenými v tej istej vete, aj keď budete mať text pred sebou. Buďte pokojní; toto všetko je len dočasné.

Riešenie, ak máte pochybnosti o výslovnosti slova alebo slovného spojenia, dôverujte textu, ktorý sa spieva.

Na jednej strane, ak budete dôsledne dodržiavať piesne, vaše ucho (odborne mozog) sa prispôsobí rôznym zvukom v angličtine a znovu sa naučí správne čítať a počuť.

Na druhej strane si zlepšíte výslovnosť písaných textov vďaka zvyšku blogu, najmä vďaka článkom venovaným fonetike.

Zhrnieme to:

 • Zadovážte si pesničku svojej obľúbenej anglicky hovoriacej skupiny.
 • Získajte text piesne s prekladom vo vašom rodnom jazyku, pokojne si ho vytlačte.
 • Dekódujte text tak, že sa sústredíte na jeho význam - priraďte anglické slová k obrazu, ktorý vám napadne, keď si predstavíte ich význam.
 • Opakujte. Počúvajte, spievajte alebo robte oboje naraz, ale nájdite si spôsob, ako si tento proces užiť!
 • Buďte zvedaví a snažte sa vždy pochopiť význam ďalších a ďalších textov.

Ako povedal môj učiteľ gitary: "Hudba je potešenie, ktoré vás môže sprevádzať po celý život. Či sa darí, alebo nedarí, vždy je zdrojom zábavy alebo útechy. Hudba nám pomáha čeliť a obohacuje náš život." To isté platí aj pre piesne v angličtine, či už si ich budete spievať z plných pľúc alebo potichu, vždy v nich nájdete zdroj uspokojenia aj spôsob, ako inteligentne pracovať na svojej angličtine.

Pozri tiež

Tu je výber odkazov, na ktorých sa dozviete viac o učení sa angličtiny pomocou hudby:

 • Genius . je vynikajúca stránka s vysvetlivkami k piesňam (v angličtine). Prečítajte si texty a zistite, aký skrytý význam sa za nimi skrýva alebo aký je ich pôvod v piesňach, ktoré sú populárne alebo nie, vo všetkých štýloch. Je to skvelý zdroj informácií pre stredne pokročilých a pokročilých študentov.
 • LyricsTraining naozaj pekná webová aplikácia, ktorá vám umožňuje robiť diktáty s piesňami a má niekoľko úrovní náročnosti.
 • Mohlo by vás tiež zaujímať objavte kurz Click & Speak. Moja metóda na učenie angličtiny. Angličtinu som sa učil pomocou hudby, televíznych programov a videohier. Bolo to naozaj zábavné, ale nájsť obsah s prekladmi so slovnou zásobou na tejto úrovni si vyžaduje čas. Na stránke Click & Speak som už urobil ťažkú prácu za vás tým, že som vám poskytol skvelý obsah na precvičovanie angličtiny vrátane zvukového záznamu, fonetiky a inteligentného postupu v slovnej zásobe a gramatike.
Profile picture for Fabien Snauwaert

Fabien Snauwaert

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 7:28 pm