[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
 • Correct your pronunciation in English
 • Learn sentences from daily life
 • Memorize for good
 • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Jak si vybrat písně pro zlepšení angličtiny

Jak se naučit anglicky s hudbou 🎵

Read this article in English: How to learn English with music 🎵.

Jak se učit anglicky s hudbou - kompletní metoda s nejlepšími písněmi pro zlepšení angličtiny!

Lidé s dobrou znalostí angličtiny jsou často ti, kteří si dopřávají poslech hudby s anglickými texty. Místo toho, abyste ponechali věci náhodě, převezměte kontrolu nad svým vzděláním a naučte se, jak používat hudbu a písně v angličtině, abyste si zlepšili své jazykové znalosti a zároveň se díky mé metodě bavili.

Můj osobní příběh

🎵 Probojujte se na druhou stranu...

To jsou bezpochyby texty písní, které mi pomohly začít "mluvit anglicky". Chytlavá písnička plus zvědavost, co znamená text, který jsem se snažila zpívat, aniž bych mu rozuměla, byly zábavným a motivujícím začátkem mé cesty za učením angličtiny.

Náhodou se ukázalo, že mám všechny texty a písně zpěváka skupiny Doors Jima Morrisona a že tyto zdroje jsou napsány jak v angličtině, tak ve francouzštině (mém mateřském jazyce). Před každým originálním textem jsem měl také překlad ve francouzštině, který respektoval rozložení stránek anglického textu.

Pokud jsem nerozuměl některému verši písně, stačilo se podívat do této knihy a ta mi pomohla pochopit podstatu celé věty, i když jsem nemusel nutně rozumět všemu slovo od slova. A to už je mluvení anglicky - pochopení myšlenky toho, co čtete nebo říkáte.

A to nebyly jediné výhody:

 • Výslovnost. Pokaždé, když jsem si nebyl jistý výslovností nějakého slova, přišel mi na pomoc Jim Morrison, aby mi ukázal, jak se vyslovuje.
 • Hláskování. Nebyl jsem tam proto, abych se to učil, prostě jsem si zpívání užíval, bral jsem ho víceméně vážně a písničky mi přirostly k srdci. Protože jsem však neustále dokola četl stejné texty, pravopis mi utkvěl v paměti.
 • Slovní zásoba. Naučila jsem se ji téměř podvědomě, s lehkostí a při zábavě. Napadá vás přirozenější způsob zapamatování slovní zásoby než tento? Mít oblíbenou písničku, která vám utkví v hlavě, kterou si broukáte, což je vždy ideální příležitost si ji zopakovat, i když jen v duchu, připomenete si význam textu.

Milí učitelé angličtiny, udělejte si laskavost a zeptejte se svých nejlepších studentů, co používají k dosažení vyšší úrovně, než se od nich očekává, a nejčastěji zjistíte, že jejich tajnou zbraní je hudba.

Ze všech těchto důvodů jepodle mého skromného názoru výuka angličtiny s písničkami tím nejlepším způsobem, jak začít nebo znovu začít učit angličtinu.

Učení angličtiny s hudbou vám umožní znovu získat motivaci, bavit se a pravidelně opravovat. Všechny tyto tři faktory jsou součástí základů úspěšného vzdělávání v angličtině.

Písničky k výuce angličtiny

Když jsem vydal svůj bestseller Comment devenir bilingue en anglais v roce 2007 (tento článek je převzat z této knihy), byl jsem omezen formátem knihy. Dnes bych to rád vynahradil tím, že si užívám formát tohoto interaktivního blogu a webu obecně. Pokud máte zájem objevit další způsoby, jak intuitivně procvičovat angličtinu a zároveň se bavit, podívejte se na mou další knihu How to Learn English.

Připravil jsem pro vás seznam interpretů a populárních anglických písní, které vám pomohou tuto metodu aplikovat.

Pokud jste fanouškem určitého interpreta a chcete-li porozumět textu některé z jeho písní, pak postupně prozkoumejte VŠECHNY jeho písně. Uděláte velký pokrok. Přísahám na malíček!

Zde jsou některé z mých návrhů:

 • Učte se anglicky s kapelou Queen
 • Učte se anglicky s Michaelem Jacksonem
 • Učte se anglicky s Eminemem

(Podrobnější informace o hledání textů vám poskytnu později v tomto článku).

Do užšího výběru jsem musel zařadit nejlepší umělce, se kterými se lze učit anglicky, ale mohl jsem zařadit i The Doors, Jimi Hendrix, Led Zeppelin, U2, Muse, Nirvana, David Bowie, ABBA nebo Rage Against The Machine. Co však mají tito umělci společného? Všichni mají bohaté diskografie s kultovními písněmi. To je to, co bych doporučil pro začátek.

Dalším skvělým způsobem, jak si zlepšit angličtinu, jsouhudební komedie. Když mi bylo 16 let, znala jsem nazpaměť všechny písničky z muzikálu Hair a díky tomu jsem se naučila spoustu angličtiny - moje angličtina byla na nejlepší cestě stát se dokonalou!

Pokud jste si oblíbili nějakou skupinu, díky které jste udělali v angličtině velký pokrok, zanechte její jméno v komentářích. Třeba je rádi objeví i další čtenáři.

Kde najít texty písní

Podle vaší úrovně se budete chtít učit angličtinu s texty písní, ať už s překladem, nebo bez něj.

S překlady

Kde najdete texty písní s překlady svých oblíbených anglicky mluvících interpretů? V ideálním případě byste chtěli najít dvojjazyčné vydání, kde uspořádání stránek bude respektovat původní text, jako je tomu například u Jima.

Bohužel jsou tyto dvojjazyčné verze poměrně vzácné, a když není k dispozici dvojjazyčné vydání pro vašeho oblíbeného interpreta, nejlepším řešením by bylo obrátit se na web a najít texty a překlady ve vašem rodném jazyce a poté, je vytisknout.

Na papíře nebo v digitální podobě? Výhodou papírové verze je, že ji můžete nosit všude s sebou. Můžete si je také okopírovat, doplnit poznámkami a složit do kapsy. Telefony s sebou můžete nosit také, ale vzhledem k rozptylování kvůli notifikacím je samozřejmě obtížnější dělat si poznámky k textům v telefonu.

Zdaleka **nejlepším místem pro vyhledávání textů písní v angličtině s překlady je stránka Musicmatch. Zobrazuje texty písní v angličtině vlevo a, pokud je to možné, překlady v různých jazycích vpravo, paralelně, zarovnané s původním textem, s přehledným rozhraním:

Learn English with music
Vyhledávání textů písní v češtině s překlady

Neznamená to, že je stránka dokonalá (kvalita překladu kolísá, stránka obsahuje spoustu reklam), ale co se týče překladů, lepší jsem zatím neviděl.

Pokud nemůžete najít vybranou píseň (některé písně nejsou k dispozici kvůli právům umělců), můžete provést jednoduché vyhledávání v Googlu s názvem písně + "překlad" a nepochybně narazíte na některou z konkurenčních stránek Musixmatch.

Ujistěte se, že používáte Adblock abyste se zbavili vyskakovacích reklam na těchto stránkách.

V češtině

Na webu je velmi snadné najít stránky, které nabízejí pouze texty písní v angličtině. Právě na tyto stránky se obraťte, jakmile vám to vaše úroveň dovolí, protože i když se to může zdát samozřejmé, je důležité mít na paměti, že čím více jste schopni zvládnout obsah v angličtině bez pomoci rodného jazyka, tím lépe.

Abychom vám pomohli, přinášíme vám několik hudebních slovíček v angličtině, která si musíte zapamatovat:

 • lyrics
 • Chcete-li najít text písně v angličtině, můžete jednoduše vyhledat název písně + slovo lyrics. Například who let the dogs out lyrics.
 • song
 • track
 • LP (Long Playing) deska s 33 otáčkami, a tím i album.

Je lepší hledat texty v angličtině, protože bývají častěji správné.

Genius je skvělá stránka, kterou můžete použít, protože nabízí také vysvětlivky (v angličtině) k textům. Rozhraní je dobré, příjemné, se zvukem písně a písně jsou uspořádány podle alb. Stránka začínala s vysvětlivkami k textům rapových písní, ale nyní pokrývá všechny hudební styly.

Automaticky

MusixmatchSlužba , kterou jsme viděli dříve, nabízí několik skvělých aplikací. Můžete si nainstalovat jejich počítačovou aplikaci (OS X nebo Windows) nebo aplikaci pro telefon (iOS, Android ), aby se vám při přehrávání skladby na Spotify nebo iTunes automaticky zobrazovaly texty písní. Aplikace bohužel nenabízí překlady (které přesto najdete na jejich stránkách) a je omezena pouze na Spotify a iTunes.

Pokud rádi posloucháte hudbu na YouTube, použijte doplněk Lyrics Here pro Firefox nebo doplněk Musixmatch Lyrics pro Chrome. Tato rozšíření vám automaticky zobrazí texty písní v češtině, když jste na YouTube .

Learn English with music
Doplněk Lyrics Here na Firefox

Na adrese Lyrics Here (Firefox) je tlačítko pro opětovné otevření textu písně (pokud někdy zavřete okno) na adresním řádku (pouze když jste na videu YouTube). V prohlížeči ^Musixmatch Lyrics^(Chrome) se text písně zobrazuje na aktuálním videu.

Další možnost: pokud používáte Shazam (aplikace pro identifikaci názvu skladby), klikněte na název skladby a dostanete se na stránku s podrobnějšími informacemi včetně textu.

A konečně, Genius (kterou jsme již zmínili) nabízí aplikaci pro iPhone, která umožňuje poslouchat hudbu a zároveň číst texty písní, a to i s vysvětlivkami!

Metoda

Vyberte si píseň, která se vám líbí, od interpreta, kterého máte rádi, obdivujete ho nebo si ho vážíte. Nejlépe umělce, který má bohatou diskografii se spoustou textů. (Pokud jste fanouškem psy trance electro-neurofunk drum & bass instrumental acoustics, budete muset nechat svou vášeň stranou!).

Pokud se nemůžete rozhodnout, vezměte si jeden z mých návrhů výše.

Našli jste svůj tip? Dobře! Přehrajte si píseň a otevřete si text. Podívejme se na metodu a způsob, jak se učit angličtinu s hudbou.

Kde začít

Podstatou této metody učení angličtiny s písničkami je být zvědavý!

Míra, do jaké necháte svou zvědavost působit, bude záviset na vaší aktuální úrovni angličtiny. Metoda je, obecně řečeno, pro všechny stejná:

METODA ČÍSLO JEDNA

1. Poslechněte si píseň bez textu.

 • Anglický pravopis je katastrofa a nemůžete se na něj spolehnout. Začněte tedy poslechem angličtiny.
 • Zkuste rozlišovat, co se dá - jednotlivá slova, pak úseky slovních spojení, pak celé věty.

2. Poslechněte si píseň znovu, ale tentokrát sledujte text.

 • Cílem je opravit souvislost mezi tím, jak jsou slova napsána, a tím, jak se vyslovují ve skutečnosti.
 • Záludnost spočívá v tom, že máme tendenci si myslet, že text je správný a zvuk je špatný. To je však omyl. Anglicky se mluví tak, jak se mluví. Hláskování reprezentovat text, ale v praxi neodvádí dobrou práci.
 • Naučte se znovu vyslovovat texty pomocí textů. Věřte textům, které posloucháte.

3. Snažte se porozumět významu textu.

 • Zkuste nejprve porozumět bez překladu a ptejte se sami sebe, co by text mohl znamenat. Představte si, že jste detektiv - snažíte se uhodnout, co by daný jazyk mohl znamenat, a právě díky tomu je učení jazyků tak návykové - je to jako hra!
 • Poté si překlad zkontrolujte, zda jste mu porozuměli, cestou se učíte nová slovíčka a výrazy.

4. Opakujte, opakujte, opakujte!

 • S každým dalším poslechem si uvědomte a oslavte dosažený pokrok.
 • Snažte se zapamatovat si alespoň texty, které se opakují nejčastěji.
 • Pokud chcete, zpívejte. Nejjednodušší způsob, jak si něco zapamatovat, je udělat si to osobní.

Udělejte si čas a použijte tuto metodu pro svou první píseň. Pojďme na to!


💡 Tip

Namísto toho, abyste si na internetu vždy zkontrolovali texty písní v angličtině, vytvořte si v počítači sbírku.

Umožní vám to lépe se organizovat, zbavit se reklam, upravovat texty za účelem jejich korekce (rozvržení, vlastní text, překlad) a shromažďovat je na jednom místě. Nezáleží na tom, zda to uděláte v textových souborech nebo v souborech Wordu, prostě to udělejte! Tím, že budete mít lepší organizaci, ztratíte méně času a učení angličtiny se stane příjemnějším.

Za tento tip vděčím jednomu slavnému kytaristovi a díky tomu jsem udělal s kytarou velký pokrok. Přizpůsobit to jazykům mi pomohlo naučit se jich více.


Vaše poslání

Vaším úkolem jako studenta je přeprogramovat mozek tak, aby viděl význam, když něco slyšíte nebo čtete v angličtině.

Toto jsou některé návyky, které vám pomohou:

 • Soustřeďte se více na anglický text než na překlad (věnujte mu více času).
 • Když narazíte na neznámé slovíčko, po snaze pochopit jeho význam pomocí kontextu:
  • Používejte překlad, abyste pochopili význam.
  • Podívejte se, jak si toto slovo mentálně představujete ve svém rodném jazyce (například u vizuálního slova se vám objeví obrázek).
  • Až budete anglické slovo číst znovu, myslete na tuto mentální představu (ne na slovo v rodném jazyce).

Učení angličtiny spočívá v tom, že si anglické slovo (vyslovené nebo přečtené) spojíte s jeho představou.

Příklad:

V jeho písni, The Show Must Go On, Freddy Mercury zpívá My soul is painted like the wings of butterflies.. Když si přečtete tento text, zkuste si představit duši (nemusí to být snadné, já vím) a hlavně si zkuste představit motýlí křídla (o něco snazší). Vyhněte se chybě při čtení butterfly, butterfly, butterfly, co znamená butterfly? Spojte si to s představou motýla. Je přirozené spojit si slovo s pojmem v rodném jazyce (je to spontánní) a je užitečné si ověřit, zda jste porozuměli, ale z dlouhodobého hlediska je vaším cílem přímo VIDĚT, v mysli, motýla, když slyšíte slovo butterfly v angličtině.

Learn English with music
Vidíte butterfly?

Mluvím o vidění a vizuální představě, protože často je to způsob, jakým si slovo nebo myšlenku představujeme, ale může to být také pocitem, zvukem nebo pomocí některých našich dalších smyslů. Cílem hry je přiřadit anglická slovíčka k pojmům (myšlenkám, vzpomínkám, reprezentacím, vizuálům, vjemům, zvukům), nikoli k prostým překladům. Přemýšlení o smyslu, myšlence je důležitější než překlad, protože právě to vám umožní přemýšlet v angličtině přímo.

Myšlení v angličtině je koneckonců jen natáčení mentálních filmů, zatímco používáte anglická slova.

Tolik k podstatě metody! Pokud je vám něco nejasné, zanechte to v komentářích.

V dlouhodobém horizontu

Pokud jste si zahráli hru a aplikovali metodu s písničkou, už jste začali hromadit slovní zásobu, a to způsobem, který je mnohem zábavnější než klasické kurzy angličtiny.

Bohužel jedno "pracovní" sezení nestačí.

Pravidelnost je při učení angličtiny klíčová!

 • K tomu, abyste angličtinu zvládli, potřebujete zhruba 1 000 hodin a to je možné pouze tehdy, pokud děláte věci, které vás baví (nebo pokud jste k nim zavázáni).
 • Učení angličtiny nazpaměť vyžaduje opakování. Jak říká přísloví: Repetition is the mother of skill.

Je mnohem snazší naučit se angličtinu a začít ji mít rád, když se jí budeme věnovat pravidelně, místo abychom čas od času dělali tunu věcí.

Velkou výhodou toho, že se můžete ponořit do angličtiny a začít pomocí hudby, je to, že nepotřebujete vysokou úroveň angličtiny, abyste si tuto metodu užili. Stačí vám začátečnická úroveň za předpokladu, že ji budete používat s hudbou v angličtině, která se vám líbí (abyste se motivovali).

Učení angličtiny s hudbou je dobrou volbou, ale abyste uspěli, chcete si z toho udělat dlouhodobý návyk. K tomu slouží např:

METODA ČÍSLO DVĚ

1. Pokračujte v aplikaci metody číslo jedna s písní, kterou jste viděli, abyste si ji zopakovali a dlouhodobě si zapamatovali nová slovíčka a výrazy z ní.

 • Bez opakování neexistuje dlouhodobá paměť. Bez dlouhodobé paměti ztrácíte čas.
 • Obecně řečeno, pokud si nové informace zopakujete pět dní po sobě, zapamatujete si to, co jste viděli, dlouhodobě.

2. Pokračujte v poslechu písní svého oblíbeného interpreta.

 • Vyvarujte se toho, aby vás nějaká píseň omrzela a poslouchali jste ji neustále a příliš dlouho. Obměňujte věci tak, abyste se rádi vraceli k první písni.
 • Výhodou je, že můžete používat stále stejného interpreta, na jehož přízvuk a výslovnost jste již zvyklí. Navíc se vám tak stane důvěrně známým (a stejně tak se vám stane důvěrně známým i text písně a angličtina, což povede k tomu, že se nebudete bát mluvit anglicky).
 • Když posloucháte písničku, snažte se představit si vjemy z textu, jak jsme viděli dříve (představy, vzpomínky, reprezentace, vizuální vjemy, pocity, zvuky atd.), abyste posílili své asociace mezi zvuky (vyslovovanými slovy) a významem (sdělovaným poselstvím). Vaše představivost je vaším spojencem.

3. Metodu číslo jedna používejte pravidelně s novými písněmi daného interpreta.

 • Buďte zvědaví a zjišťujte, jaký je význam textu.
 • Pokud jde o množství, to se bude lišit v závislosti na vašich možnostech. Deset písní denně, jedna píseň denně, několik písní týdně, jedna dlouhá píseň týdně. To záleží na vašem rozhodnutí a buďte upřímní ohledně práce, kterou si myslíte, že zvládnete. Zeptejte se sami sebe: Jak moc se chcete naučit anglicky?
 • Pokud je to možné, rozvíjejte svou zvědavost a touhu vědět vždy více. Poslouchejte například rozhovory s umělci.

4. Využijte svůj volný čas k tomu, abyste si našli chvíle, kdy se budete učit anglicky.

 • Pokud jde o váš mrtvý čas - pusťte si nějakou hudbu, když jedete v MHD, podívejte se na text, když čekáte ve frontě, zpívejte si pod sprchou!
 • Při činnostech, které vám umožňují vykonávat více činností najednou - sport, vaření, úklid apod.
 • Úroveň vaší pozornosti nebude stejná, jako když se na angličtinu soustředíte na 100 %, ale umožní vám to zkontrolovat celý den a vytvořit v angličtině bublinu ponoření. To je mocné.

Pokud děláte věci dobře, začnou vám texty putovat hlavou a to už je začátek myšlení v angličtině.

Learn English with music
Jste to, co posloucháte

Doporučuji pracovat v obdobích zaměřených na různé interprety. Třeba budete mít období Queen, pak období Led Zeppelin nebo Michaela Jacksona. Když budete pracovat tímto způsobem, budete si užívat opakování (především hudby) a vytvoříte si v angličtině pěkné vzpomínky.

Pokud vám ze školy zůstaly negativní vzpomínky na výuku angličtiny, pak vám výuka angličtiny s hudbou může pomoci začít znovu a změnit váš vztah k angličtině. Hudba vám umožní kultivovat potěšení a odložit stranou to, co se vám na angličtině nelíbí.

Pokud budete pracovat tímto způsobem, po skupinách nebo po obdobích, umožní vám to být při práci dostatečně seriózní. Znát všechny texty nějakého interpreta je jistě příjemné, ale je to také dřina, buďme upřímní. Krása učení angličtiny díky písničkám spočívá v tom, že se díky nim zdokonalíte v angličtině, aniž byste měli dojem, že pracujete.

To jsou samozřejmě jen má doporučení, ale já jsem se s jejich pomocí úspěšně naučil anglicky, maďarsky a rusky a zároveň jsem si udržel dobrou úroveň ve španělštině. Jazyky, které umím nejlépe, jsou také ty, k jejichž učení jsem použil písničky.

Pokud máte jiný typ osobnosti, který vás vedl k tomu, že jste písničky v angličtině používali jinak, a přesto jste měli úspěch, neváhejte se podělit v komentářích.

OTÁZKY A ODPOVĚDI

Zde je výběr otázek, které od roku 2007 často dostávám na téma učení angličtiny s písničkami.

Co když budu zpívat mimo tóninu?

Když mi bylo 16 let, zpívala jsem mimo tóninu. Neuměl jsem naladit kytaru ani číst noty. Ale víte co? Cvičení dělá mistra, na angličtině prostě musíte pracovat, abyste se stali plynulými! Od té doby jsem se cvičením naučil hrát na kytaru, zároveň zpívat, a tak jsem se dokonce seznámil se svou ženou! Naučit se můžete cokoli.

A pokud nechcete zpívat, nemusíte. Stejně se naučíte spoustu slovíček a spoustu věcí z mluvené angličtiny pochopíte, když si přečtete texty.

Musím rozumět všem textům z písničky?

Z dlouhodobého hlediska samozřejmě ano. Mějte na paměti, že dokud se stále učíte, musíte najít rovnováhu mezi úrovní obtížnosti a motivací:

 • Pokud to bude příliš těžké, vzdáte to (selžete).
 • Pokud to bude příliš snadné, nebudete se zlepšovat (ztráta času).
 • A pokud budete příliš spokojení (necháte si utéct spoustu slovíček, kterým nerozumíte), budete v iluzi učení.

Jinými slovy, na tuto otázku neexistuje univerzální odpověď. Jste to vy, kdo musí měřit své úsilí, abyste se stále zlepšovali, aniž by vás to přestalo bavit.

Dobrá zpráva - při pravidelné práci na angličtině narazíte na stejná slovíčka a pak máme buď možnost zopakovat si, co znamenají (viditelný pokrok), nebo si ze zvědavosti konečně vyhledat jejich definici. Je to jako potkat starého přítele a v tu chvíli se angličtina stává potěšením.

Jak si mohu být jistý, že se touto metodou zlepším?

Pokud se chcete zlepšit v angličtině pomocí písniček, nestačí jen poslouchat hudbu!

Váš úspěch s písničkami je úměrný jednoduché činnosti - s jakou frekvencí vyhledáváte texty písní?

Čím častěji a pravidelněji je budete vyhledávat, tím více se vám otevře ucho a mozek si zapamatuje nové informace. Opravdu to chce, aby se z toho stal zvyk - a to nejen u textů písní, ale i u angličtiny obecně.

Je to příliš těžké! Nerozumím vůbec ničemu!

Pokud jste pokročilý (abyste měli pokročilou úroveň), chcete rozumět všemu.

Pokud jste ale stále začátečník, snižte množství, abyste dosáhli příjemné rovnováhy mezi obtížností a potěšením. Například se zaměřte na to, abyste porozuměli a zazpívali všechny refrény.

Pokud budete pracovat pravidelně, můžete sami sebe překvapit tím, že se budete zlepšovat každý týden, možná dokonce denně. Učení se jazyku je organická práce, a pokud se budete snažit, vaše tělo se samo přizpůsobí (mozek se zlepší a "otevře uši", svaly se přizpůsobí anglické výslovnosti).

Nemám ráda písničky.

Hudba v angličtině je pěkný způsob, jak dosáhnout svého cíle, mimo jiné. Zkoušeli jste tuto metodu vážně? Vyzkoušejte ji a dejte jí šanci, než to vzdáte.

Pokud jste to opravdu zkusili a není to pro vás, zkuste si najít něco podle svého gusta. Učení angličtiny s hudbou je zajímavá možnost, ale není to povinnost.

Nenaučím se tím špatně anglicky?

Písničky, stejně jako literatura, mají různé žánry. Od romantické atmosféry po vulgární, od sofistikované po syrovou a od formální po uvolněnou. Pokud si tedy kladete tuto otázku (což je dobrá otázka na začátek - jak rozlišit úroveň nebo jazykový rejstřík v angličtině), položte si ji u veškerého obsahu, který používáte, nejen u písní.

Pokud posloucháte rap, bude v něm více slangových a vulgárních slov než v ústřední písni Teletubbies. Mít zdravý rozum by mělo stačit, abyste to zjistili.

Ověřte si význam a jazykový rejstřík textů písní, které posloucháte. Všechny dobré slovníky uvádějí, do jakého jazykového registru slovo patří (vulgární, tabu atd., pokud tam není nic uvedeno, pak jde o slovo, které patří do neutrálního jazykového registru).

V opačném případě riskujete, že dopadnete podobně:

Když nerozumíte textu písně v angličtině v rádiu...

Spousta písní obsahuje slangová slova nebo spřežky, které lidé vyslovují, ale nepíší. Je dobré je znát, protože rodilí mluvčí je používají i v mluvené angličtině. (U vulgárních výrazů a spojení je to jiné. Obecně je dobré jim rozumět, ale nepoužívat je).

Závěrem lze říci, že písničky v angličtině jsou stejně dobré jako jiný obsah, ale jsou mnohem přístupnější.

Nechápu, co myslíte svou představou o vztahu význam - zvuk.

Slovo je nakonec jen označení, které nám umožňuje přiřadit k pojmu zvuk (mluvený) nebo písmena (psaný). Dokud nebudeme mít telepatii, je to to, co jsme si vymysleli, abychom se lépe dorozumívali!

Když uslyšíte jméno svého nejlepšího přítele, představíte si ho v hlavě a budete se cítit dobře, například. Když řeknu slovo "hovínko", budete se tvářit znechuceně (nebo se třeba smát), například.

Nebo, jak to řekl Shakespeare, poetičtěji: A rose by any other name would smell as sweet.

Cílem při učení angličtiny je vytvářet nové asociace mezi novými slovy a pojmy, které již znáte. A o to jde.

Je špatné překládat?

Ne, samo o sobě ne. Překlad je vynikající nástroj, protože *překladvám umožní být přesnější a ujistit se, že jste věci správně pochopili.

Špatné je překládat vždy, když chcete mluvit, protože to je příliš pomalé. Místo toho chcete přímo přemýšlet v angličtině (k tomu vám pomůže odpověď na předchozí otázku).

Zdá se to příliš dobré na to, aby to byla pravda. Lze se díky písničkám naučit celý jazyk?

Zde jsou limity a nevýhody učení angličtiny pomocí písní:

 • Prozodie (intonace + rytmus) je přirozená. Výška hlasu se vyvíjí tak, aby se držela hudby, což znamená, že běžnou výšku hlasu, kterou lidé používají při mluvení anglicky, při poslechu písně nenajdete (nebo ji najdete jen zřídka). Některá slova se vyslovují déle, aby se přizpůsobila rytmu.
 • Texty jsou často rozmazané, někdy nesouvislé. Cílem autorů písní je, aby text dobře zněl, více než aby měl skutečný význam (jako v poezii).
 • Instrumentace někdy brání správnému poslechu.
 • Sdělení je svým způsobem jedinečné. Žádný dialog, žádný partner, žádná reálná situace.

Když to shrnu, angličtina, kterou najdete v písních, je ve srovnání se skutečnou angličtinou poněkud nesynchronizovaná. Jak již bylo řečeno, výhody (snadnost začít a vydržet u ní, zvýšený zájem a pozornost studentů ve srovnání s kurzy angličtiny, procvičování mluvené angličtiny a učinění kroku k tomu, aby se konečně začalo mluvit) s velkým náskokem převažují nad nevýhodami. Učení angličtiny díky písničkám je podle zkušeností nejlepší způsob, jak si proces učení angličtiny začít užívat.

Můžeme ji používat celé roky a stále se zlepšovat.

Milí rodiče, seznamte s touto technikou i své děti. Hudba je naučí výslovnost, slovní zásobu a ve škole se naučí gramatiku (na kterou budou zvědavé, takže jim může pomoci pochopit to, co by samy nedokázaly). Vybaveny touhou učit se anglicky, se stovkami nebo dokonce tisíci hodinami praxe za sebou, dokončí školu s vysokou úrovní angličtiny.

Závěr

Při dodržování této metody výuky angličtiny s hudbou budete mít pravděpodobně některé více či méně velké pochybnosti, pokud jde o výslovnost některých slovíček.

Tím, že je uvidíte napsané, budete si myslet, že se dané slovo vyslovuje určitým způsobem, a pak, když ho uslyšíte v písničce, zjistíte, že nemají nic společného! A co hůř, může se stát, že budete mít problém rozlišit střihy mezi různými slovy vyslovenými ve stejné větě, i když budete mít text před sebou. Buďte klidní; to vše je jen dočasné.

Řešením je, že pokud máte pochybnosti o výslovnosti slova nebo věty, věřte textu, který je zpíván.

Jednak pokud budete důsledně dodržovat písně, vaše ucho (odborně řečeno mozek) se přizpůsobí různým zvukům v angličtině a znovu se naučí správně číst a slyšet.

Na druhou stranu si zlepšíte výslovnost psaných textů díky zbytku blogu, zejména díky článkům věnovaným fonetice.

Abychom to shrnuli:

 • Pořiďte si písničku své oblíbené anglicky mluvící skupiny.
 • Pořiďte si text písně s překladem ve vašem rodném jazyce, klidně si ho vytiskněte.
 • Dekódujte text soustředěním se na jeho význam - spojte anglická slova s obrazem, který se vám vybaví při představě jejich významu.
 • Opakujte. Poslouchejte, zpívejte nebo dělejte obojí najednou, ale najděte si způsob, jak si tento proces užít!
 • Buďte zvídaví a snažte se vždy pochopit význam dalších a dalších textů.

Jak říkal můj učitel kytary: "Hudba je potěšení, které vás může provázet po celý život. Ať už se daří dobře nebo špatně, vždy je zdrojem zábavy nebo útěchy. Hudba nám pomáhá čelit a obohacovat náš život." Totéž platí pro písně v angličtině, ať už si je zpíváte z plných plic, nebo potichu, vždy v nich najdete zdroj uspokojení i způsob, jak inteligentně pracovat na své angličtině.

Viz také

Zde je výběr odkazů, kde se dozvíte více o učení angličtiny s hudbou:

 • Genius je vynikající stránka s vysvětlivkami k písním (v angličtině). Přečtěte si texty a zjistěte, jaký skrytý význam se za nimi skrývá nebo jaký je jejich původ v populárních i méně populárních písních všech stylů. Je to skvělý zdroj informací pro středně pokročilé a pokročilé studenty.
 • LyricsTraining opravdu pěkná webová aplikace, která vám umožní dělat diktáty s písněmi a má několik úrovní obtížnosti.
 • Mohlo by vás také zajímat objevte kurz Click & Speak. Moje metoda výuky angličtiny. Angličtinu jsem se učil pomocí hudby, televizních pořadů a videoher. Bylo to opravdu zábavné, ale najít obsah s překlady se slovní zásobou na této úrovni vyžaduje čas. Na Click & Speak jsem už tu těžkou práci udělal za vás tím, že jsem vám poskytl skvělý obsah k procvičování angličtiny, včetně audia, fonetiky a inteligentního postupu ve slovní zásobě a gramatice.
Profile picture for Fabien Snauwaert

Fabien Snauwaert

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 4:40 pm