[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
  • Correct your pronunciation in English
  • Learn sentences from daily life
  • Memorize for good
  • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Nájdite odpoveď v hodinách.

Koľko času zaberie učenie angličtiny? ⌚

Koľko času potrebujete na učenie angličtiny? Zistite, koľko času je potrebné na to, aby ste plynule hovorili po anglicky pomocou štatistík v hodinách!

Koľko času zaberie učenie angličtiny? Ujasnime si hneď na začiatku jednu vec -učenie jazyka nikdy nekončí. Vždy sa budete musieť učiť nové slovíčka a výrazy.

Angličtina nie je výnimkou. Po prvé preto, že nie je možné vedieť o jazyku všetko, a po druhé, aj keby ste vedeli všetko, neustále sa objavujú nové výrazy. (Ak sa radi učíte angličtinu, je to dobrá správa, budete mať nekonečný zdroj potešenia!)

Zmeňme teda trochu otázku:

Koľko času potrebujete na to, aby ste sa naučili plynule hovoriť po anglicky?

Napríklad koľko času, kým dosiahnete úroveň, ktorá je dostatočne vysoká na to, aby ste rozumeli telefonickému rozhovoru? Alebo koľko času vám potrvá, kým budete môcť pozerať filmy bez titulkov a rozumieť im rovnako dobre, ako rozumiete obsahu vo svojom rodnom jazyku? Koľko času potrebujete, aby ste dosiahli jednotlivé európske úrovne?

Počítajte skôr v hodinách ako v rokoch

Určite ste už strávili "roky" učením sa angličtiny, ale to nie je správny odhad vašej úrovne angličtiny. Štúdium angličtiny desať rokov v škole bez toho, aby ste niekedy hovorili, sa nepočíta.

Tu je malé porovnanie, ktoré ilustruje, prečo je to tak. Predstavte si, že sa učíte hrať na gitaru - ak ste si nástroj kúpili pred piatimi rokmi, ale štyri z nich ste strávili na pôde, nebolo by fér povedať, že ste sa naň učili hrať päť rokov, však?

Oveľa presnejší odhad nášho pokroku v angličtine by bolo počítať v hodinách.

To je kus šťastia, pretože takto postupujú aj seriózni výskumníci. Skôr než začneme hovoriť o dospelých, majme na pamäti, že dieťa strávi učením sa materinského jazyka 12 000 až 15 000 hodín [zdroj - Diane Larsen-Freeman (1991)]. To by ste mali mať na pamäti, keď vidíte, že vyššie uvedené čísla sú o niečo vyššie.

Oficiálne odhady

Americké odhady (FSI)

Foreign Service Institute (FSI) je pobočka ministerstva zahraničných vecí USA s povesťou výučby cudzích jazykov. Ak sa diplomat musí naučiť jazyk z dôvodu zmeny svojej pozície, vyučuje ho práve FSI. Keby bol James Bond Američan, pravdepodobne by sa vzdelával tam (alebo, ak nie, na Defense Language Institute vojenskej obdobe FSI, kde by pravdepodobne narazil na Jasona Bourna !)

Portál FSI bol založený v roku 1946 a každoročne vzdeláva viac ako 2 000 ľudí vo viac ako 60 jazykoch. Školenia trvajú od 8 do 44 týždňov v závislosti od úrovne študenta a cieľa, ktorý chce dosiahnuť. Kurzy prebiehajú formou kolektívneho kurzu v intenzívnom rytme (minimálne štyri hodiny denne) a od študenta sa očakáva, že na svojich jazykových zručnostiach bude pracovať rovnako intenzívne aj vo svojom osobnom voľne (minimálne tri hodiny denne). Áno, to znamená sedem hodín cvičenia denne! Cieľom je, aby si študent rozvíjal praktické zručnosti, pretože daný jazyk bude používať v práci.

Zaujímavé je aj to, že na stránke FSI veľa ich študentov ovláda viac ako jeden jazyk (v priemere ovládajú dva alebo tri). To znamená, že hovoríme o skúsených ľuďoch, čo robí štatistiku ešte spoľahlivejšou.

V jednej zo svojich správ nám FSI uvádza nasledujúce odhady na dosiahnutie dostatočne vysokej úrovne na prácu v jazyku (úroveň S-3 na stupnici FSI, čo by v európskom systéme CEFR znamenalo C1 alebo dokonca len B2):

How much time to learn English

Zdroj : *Poučenie z päťdesiatich rokov teórie a praxe vo výučbe štátneho jazyka*, Frederick H. Jackson & Marsha A. Kaplan

To znamená, že ak už hovoríte jedným z jazykov kategórie I (francúzština, nemčina, taliančina atď.), budete sa ľahšie učiť angličtinu vzhľadom na to, že tieto jazyky zvyčajne nemajú fonetický pravopis a majú spoločnú veľkú slovnú zásobu. Na to , aby ste angličtinu ovládali dostatočne dobre na to, aby ste v nej mohli pracovať, budete potrebovať približne 600 hodín.

Európske odhady (ALTE)

Ale nezastavujme sa pri tom. Všetci ste už pravdepodobne počuli o ^Spoločnom európskom referenčnom rámci pre jazyky (SERR)^.

Koľko času teda trvá dosiahnuť jednotlivé úrovne CEFR v angličtine?

How much time to learn English

Zdroj : *Asociácia jazykových testovateľov v Európe(ALTE)* citovaná v *Úvodnej príručke k CEFR pre učiteľov anglického jazyka*, Cambridge University Press

Tu je tá istá tabuľka v textovej podobe, koľko času trvá naučiť sa angličtinu:

Úroveň angličtiny Investované hodiny
C2 Od 1 000 do 1 200 hodín
C1 Od 700 do 800 hodín
B2 Od 500 do 600 hodín
B1 Od 350 do 400 hodín
A2 Od 180 do 200 hodín
A1 Od 90 do 100 hodín

Koľko času potrebujete na učenie angličtiny? (v hodinách)

Hodnoty uvedené v tabuľke sú kumulatívne. Ak ste už v angličtine na úrovni B2, na dosiahnutie úrovne C1 budete potrebovať od 100 do 300 hodín. Guided Learning Hours znamená čas strávený na hodinách alebo robením domácich úloh.

Ak vás zaujímalo, koľko vyučovacích hodín potrebujete na to, aby ste sa naučili anglicky, konečne máte odpoveď!

Inými slovami, podľa týchto odhadov, ak začínate od nuly, budete potrebovať od 1 000 do 1 200 hodín, aby ste sa naučili angličtinu na úroveň C2.

Osobné odhady

What gets measured gets managed. (Peter Drucker)

Pevne verím, že vedenie denníka našich aktivít nám umožňuje zlepšovať sa. Umožňuje nám to dať si veci do súvislostí. Dobrým spôsobom, ako začať, je zmerať, čo sme urobili. Od roku 2013 si robím poznámky o tom, čo robím v ruštine a v maďarčine, a tak som mohol odhadnúť, čo som urobil predtým.

Tu sú moje odhady počtu hodín, ktoré som nazbieral od začiatku používania týchto jazykov (1. januára 2015):

Jazyk Odhadovaná úroveň Investované hodiny Odhad FSI/CEFR
Maďarčina B1 (smeruje k B2) 646 hodín 700-800 hodín (B1)
Ruský A2 (s prestávkou) 356 hodín 360-400 hodín (A2)

Koľko času je potrebné na naučenie sa jazyka?

Ak sa pozrieme na odhady uvedené na stránke FSI, vidíme, že na naučenie sa maďarčiny alebo ruštiny budete potrebovať približne dvakrát viac času ako na naučenie sa angličtiny alebo francúzštiny. A ak zdvojnásobíme odhady pre angličtinu podľa CEFR, znamená to 700-800 hodín na dosiahnutie úrovne B1 v maďarčine alebo 360-400 hodín na dosiahnutie úrovne A2 v ruštine. To by znamenalo, že som len kúsok pod priemerným počtom hodín. Na potvrdenie by ste si museli urobiť jeden z oficiálnych testov. Celkovo však moje skúsenosti potvrdzujú odhady FSI a ALTE , môžem povedať, že sú spoľahlivé.

Chcete si otestovať svoju vlastnú úroveň na stupnici CEFT, aby ste vedeli, koľko času potrebujete na dosiahnutie tej či onej úrovne? Môžete použiť tento dokument: Self-assessment-checklist.pdf.

Udržujte si svoju úroveň

Všetky tieto odhady sa môžu zdať odrádzajúce, veď kto by sa chcel zaviazať k 1 000 hodinovej výzve? Kto je presvedčený, že sa dokáže držať svojho cieľa dostatočne dlho bez toho, aby ho to príliš odradilo? V dobe, keď sa zdá, že všetko ide príliš rýchlo a naša schopnosť sústrediť sa je čoraz slabšia, sa to zdá takmer nemožné.

Dobrá správa je, že nemusíte ovládať angličtinu, aby ste si ju začali užívať!

Kedysi som roky cvičil písanú angličtinu, kým som sa dokázal dohovoriť s rodenými hovoriacimi v reálnom živote. Počas tohto obdobia som sa mohol naučiť vytvárať webové stránky, používať Photoshop, upravovať videohry a dokonca čítať svoje prvé knihy v angličtine. Skrátka, mohol som si užiť veľa obohacujúcich aktivít! Vedel som, že moja angličtina nie je dokonalá, ale vedel som aj to, že s ňou dokážem robiť užitočné veci. Navyše, vo francúzštine by som to všetko nedokázal (informácie, ktoré som potreboval, ešte neboli dostupné v mojom rodnom jazyku).

Keby som sa vrátil k príkladu s maďarčinou, s úrovňou A1-A2, mohol by som sa stretnúť s desiatkami ľudí a zažiť nezabudnuteľné dobrodružstvá. Rýchlo mi to umožnilo robiť všetko v maďarčine. Iste, bolo to ťažké (niekedy dokonca veľmi ťažké), ale bolo to náročné skutočne vzrušujúcim spôsobom. Pomohlo mi to vytvoriť si spomienky, ktoré si budem vážiť celý život, a viedlo ma to k tomu, že som sa o tri roky neskôr presťahoval do Maďarska - čo som vtedy neplánoval a čo by sa nikdy nestalo, keby som sa za svoju úroveň jazykových znalostí príliš hanbil.

Jedným zo záverov, ktoré uvádza portál FSI, je, že:

There is no substitute for simply spending time using the language.

V každom prípade budete musieť venovať čas precvičovaniu angličtiny, ak chcete dosiahnuť výsledky. Potrebujete 600 hodín cvičenia, aby ste boli schopní pracovať v angličtine? Potrebujete 1 000 hodín, aby ste zvládli angličtinu? Menej? Viac? Táto otázka v skutočnosti nie je až taká dôležitá.

Potrebujete stráviť čas používaním jazyka a v tejto súvislosti majú výhodu ľudia, ktorí to radi robia bez počítania hodín. Ak niečo milujete, nemyslite na cenu.

Prijmite investíciu času a to, čo to predstavuje. Pomôže vám to pracovať uvoľnenejšie a prestať mať pocit viny. Ešte stále ste po skončení školy neovládli angličtinu? To je celkom bežné, takmer norma. Nie je to vaša chyba. Nie je s vami nič zlé, jednoducho to tak je. Dobré veci si vyžadujú čas.

Keď sa raz zmieriš s tým, že musíš stráviť veľa času prácou na angličtine, ľahšie si vyberieš, ako investovať svoj čas.

Chcete:

...Nech už sú vaše preferencie akékoľvek, máte plné právo si ich dopriať. Čím viac niečo robíte, tým viac si to upevňujete a začína vám to ísť ľahko. Na stránke . Najväčšia chyba by ste mohli urobiť, keď sa chcete naučiť anglicky, je nerobiť nič.

Ako sa učiť rýchlejšie?

Odhady, ktoré sme videli vyššie, sú dobrým vodítkom. Pochádzajú od skúsených organizácií. Čísla sa môžu zdať veľké, ale vždy je lepšie spoľahnúť sa na konzervatívne odhady. Pomôže vám to vyhnúť sa sklamaniu a pomôže vám to zorganizovať sa.

Ako už bolo povedané, ako môžete ísť rýchlejšie?

Rizikom je tu tráviť čas hľadaním čarovného vzorca, veci, produktu, hacku, ktorý vám umožní naučiť sa lusknutím prstov, zatiaľ čo všetci ostatní sa trápia. Táto myšlienka môže byť lákavá, ale je klamlivá. Viete čo? Už som stratil príliš veľa času hľadaním zázračného riešenia, a to bola veľká chyba! Keby takýto trik na zvládnutie angličtiny za päť minút denne naozaj existoval, bol by natoľko populárny, že by o ňom všetci vedeli a dlho by sa o ňom hovorilo.

Aby som to zhrnul: čas, ktorý strávite hľadaním zázračného receptu, je čas, ktorý premárnite tým, že nepraktizujete.

Ako už bolo povedané...

Existujú metódy (ktoré v sebe nemajú nič magické), ktoré vám umožnia naučiť sa angličtinu rýchlejšie ako ostatní, inteligentnejším a organizovanejším spôsobom?

Napríklad dosiahnuť úroveň A1 za 90 hodín namiesto 100 hodín (úspora 10 % času) alebo úroveň C2 za 1 000 hodín namiesto 1 200 hodín (úspora 16 % času)? Na preskúmanie tejto témy budete potrebovať viac času, ale tu je niekoľko nápadov, ktoré vám pomôžu pri organizácii:

  • Naučte sa, ako sa učiť. Ľudia, ktorí sa vedia učiť, majú výhodu. Naučte sa rozložiť zložitú tému na menšie časti, ktoré sú jednoduchšie a stráviteľnejšie. V angličtine sa to nazýva chunking. Naučte sa, ako funguje vaša pamäť, aby ste si lepšie zapamätali.
  • Niektoré technológie. Účinnosť systémov rozloženého opakovania je už dávno dokázaná, a napriek tomu sa stále nedostatočne využíva. Možnosť nosiť si pomôcky a obsah všade so sebou je tiež veľkým plusom, pretože nám umožňuje precvičovať viac a častejšie.
  • Fonetika, najmä medzinárodná fonetická abeceda. Angličtina v nie je jazyk, ktorý sa píše tak, ako sa vyslovuje; písaný jazyk takmer vyzýva k slovným chybám. Ako môžete očakávať, že si zapamätáte zvuky, ktoré nedokážete rozlíšiť? Znalosť anglickej fonetickej abecedy a základov fonetiky umožňuje naučiť sa ľahšie rozlišovať veci v hovorenom jazyku a hovoriť zrozumiteľnejšie.
  • Obľúbená hovorová angličtina. Angličtina je živý jazyk. Učenie sa len prostredníctvom textu je kontraproduktívne. Práca na hovorenom jazyku, trávenie času bez textu je cenná činnosť a nie je dôvod čakať na úroveň C1/ C2 alebo na začiatok štúdia na univerzite.

Tak čo, ešte stále sa pýtate, koľko času je potrebné na plynulú angličtinu? Je na vás, aby ste nám to ukázali! Na čo ešte čakáte - poďme dopráce!

Profile picture for Fabien Snauwaert

Fabien Snauwaert

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 7:29 pm