[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
  • Correct your pronunciation in English
  • Learn sentences from daily life
  • Memorize for good
  • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Najděte odpověď v hodinách.

Kolik času zabere výuka angličtiny? ⌚

Kolik času potřebujete na výuku angličtiny? Zjistěte, kolik času trvá naučit se plynule anglicky pomocí statistik v hodinách!

Kolik času zabere výuka angličtiny? Ujasněme si hned na začátku jednu věc -učení jazyka nikdy nekončí. Vždy se budete učit nová slovíčka a výrazy.

Angličtina není výjimkou. Zaprvé proto, že není možné znát z jazyka všechno, a zadruhé, i kdybyste znali všechno, neustále se objevují nové výrazy. (Pokud se rádi učíte anglicky, je to dobrá zpráva, budete mít nekonečný zdroj potěšení!)

Pojďme tedy otázku trochu pozměnit:

Kolik času potřebujete k tomu, abyste se naučili plynule mluvit anglicky?

Například kolik času vám zabere, než dosáhnete úrovně, která je dostatečně vysoká na to, abyste rozuměli telefonickému rozhovoru? Nebo za jak dlouho budete moci sledovat filmy bez titulků a rozumět jim stejně dobře, jako rozumíte obsahu ve svém rodném jazyce? Kolik času potřebujete, abyste dosáhli jednotlivých evropských úrovní?

Počítejte spíše v hodinách než v letech

Určitě jste již strávili "roky" učením angličtiny, ale to není správný odhad vaší úrovně angličtiny. Deset let se učit angličtinu ve škole, aniž byste kdy mluvili, se nepočítá.

Zde je malé srovnání, které ilustruje, proč tomu tak je. Představte si, že se učíte hrát na kytaru - pokud jste si nástroj koupili před pěti lety, ale čtyři z nich strávil na půdě, nebylo by fér říci, že jste se na něj učili hrát pět let, že?

Mnohem přesnějším odhadem našeho pokroku v angličtině by bylo počítat v hodinách.

To je kus štěstí, protože takto postupují i seriózní badatelé. Než začneme mluvit o dospělých, mějme na paměti, že dítě stráví učením mateřského jazyka 12 000 až 15 000 hodin [zdroj - Diane Larsen-Freeman (1991)]. To byste měli mít na paměti, když vidíte, že výše uvedená čísla jsou o něco vyšší.

Oficiální odhady

Americké odhady (FSI)

Foreign Service Institute (FSI) je pobočka amerického ministerstva zahraničí, která má pověst instituce vyučující cizí jazyky. Pokud se diplomat musí naučit nějaký jazyk kvůli změně své pozice, je to právě FSI, kdo ho naučí. Kdyby byl James Bond Američan, pravděpodobně by se vzdělával tam (nebo, pokud ne, na Defense Language Institute vojenské obdobě FSI, kde by pravděpodobně narazil na Jasona Bournea !).

Portál FSI byl založen v roce 1946 a ročně vzdělává více než 2 000 lidí ve více než 60 jazycích. Školení trvají od 8 do 44 týdnů v závislosti na úrovni studenta a cíli, kterého chce dosáhnout. Kurzy probíhají formou kolektivního kurzu v intenzivním rytmu (minimálně čtyři hodiny denně) a od studenta se očekává, že bude na svých jazykových dovednostech pracovat stejně intenzivně i ve svém osobním volnu (minimálně tři hodiny denně). Ano, to skutečně znamená sedm hodin cvičení denně! Cílem je, aby si student osvojil praktické dovednosti, protože daný jazyk bude používat v práci.

Zajímavé na FSI je také to, že mnoho jejich studentů umí více než jeden jazyk (v průměru umí dva nebo tři). To znamená, že se jedná o zkušené lidi, což činí statistiku ještě spolehlivější.

V jedné ze svých zpráv nám FSI uvádí následující odhady pro dosažení dostatečně vysoké úrovně pro práci v jazyce (úroveň S-3 na stupnici FSI, což by v evropském systému CEFR znamenalo C1 nebo dokonce jen B2):

How much time to learn English

Zdroj : *Lessons learned from fifty years of theory and practice in government language teaching*, Frederick H. Jackson & Marsha A. Kaplan.

To znamená, že pokud již mluvíte některým z jazyků kategorie I (francouzština, němčina, italština atd.), budete se angličtinu učit snáze, vzhledem k tomu, že tyto jazyky obvykle nemají fonetický pravopis a mají společnou velkou slovní zásobu. Budete potřebovat přibližně 600 hodin, abyste angličtinu ovládali natolik dobře, že v ní budete schopni pracovat.

Evropské odhady (ALTE)

Ale nezastavujme se u toho. Všichni jste již pravděpodobně slyšeli o ^Společném evropském referenčním rámci pro jazyky (SERR)^.

Kolik času je tedy potřeba k dosažení jednotlivých úrovní CEFR v angličtině?

How much time to learn English

Zdroj : *Asociace evropských jazykových testerů(ALTE)* citováno v *Úvodní příručce k CEFR pro učitele anglického jazyka*, Cambridge University Press.

Zde je stejná tabulka v textové podobě, kolik času zabere naučit se anglicky:

Úroveň angličtiny Investované hodiny
C2 Od 1 000 do 1 200 hodin
C1 Od 700 do 800 hodin
B2 Od 500 do 600 hodin
B1 Od 350 do 400 hodin
A2 Od 180 do 200 hodin
A1 Od 90 do 100 hodin

Kolik času potřebujete na výuku angličtiny? (v hodinách)

Hodnoty uvedené v tabulce jsou kumulativní. Pokud jste již v angličtině na úrovni B2, budete potřebovat 100 až 300 hodin, abyste dosáhli úrovně C1. Guided Learning Hours znamená čas strávený ve třídě nebo plněním domácích úkolů.

Pokud vás zajímalo, kolik hodin ve třídě potřebujete k tomu, abyste se naučili anglicky, máte konečně odpověď!

Jinými slovy, podle těchto odhadů, pokud začínáte od nuly, budete potřebovat 1 000 až 1 200 hodin, abyste se naučili anglicky na úroveň C2.

Osobní odhady

What gets measured gets managed. (Peter Drucker)

Pevně věřím, že vedení deníku našich aktivit nám umožňuje se zlepšovat. Umožňuje nám dát si věci do perspektivy. Dobrým způsobem, jak začít, je změřit, co jsme udělali. Od roku 2013 si dělám poznámky o tom, co dělám v ruštině a v maďarštině, a mohu odhadnout, co jsem udělal předtím.

Zde jsou mé odhady počtu hodin, které jsem nashromáždil od doby, kdy jsem s těmito jazyky začal (1. ledna 2015):

Jazyky: Odhadovaná úroveň Investované hodiny Odhad FSI/CEFR
Maďarština B1 (směřuje k B2) 646 hodin 700-800 hodin (B1)
Ruština A2 (s přestávkou) 356 hodin 360-400 hodin (A2)

Kolik času potřebujete na naučení jazyka?

Pokud se podíváme na odhady uvedené na stránkách FSI, zjistíme, že k naučení maďarštiny nebo ruštiny byste potřebovali přibližně dvakrát více času než k naučení angličtiny nebo francouzštiny. A pokud zdvojnásobíme odhady pro angličtinu podle CEFR, znamená to 700-800 hodin na dosažení úrovně B1 v maďarštině nebo 360-400 hodin na dosažení úrovně A2 v ruštině. To by znamenalo, že jsem jen o něco málo pod průměrným počtem hodin. Pro potvrzení by bylo třeba udělat některý z oficiálních testů. Ale celkově moje zkušenosti potvrzují odhady FSI a ALTE , mohu říci, že jsou spolehlivé.

Chcete si otestovat svou vlastní úroveň na stupnici CEFT, abyste věděli, kolik času potřebujete k dosažení té či oné úrovně? Můžete použít tento dokument: Self-assessment-checklist.pdf.

Udržujte si svou úroveň

Všechny tyto odhady se mohou zdát odrazující, vždyť kdo by se chtěl zavázat k tisícihodinovému úkolu? Kdo je přesvědčen, že se dokáže držet svého cíle dostatečně dlouho, aniž by ho to příliš odradilo? V době, kdy se zdá, že všechno jde příliš rychle, a naše schopnost soustředění je stále slabší, se to zdá téměř nemožné.

Dobrá zpráva je, že nemusíte ovládat angličtinu, abyste si ji začali užívat!

Než jsem se dokázal domluvit s rodilými mluvčími v reálném životě, cvičil jsem psanou angličtinu celé roky. Během té doby jsem se mohl naučit vytvářet webové stránky, používat Photoshop, upravovat videohry, a dokonce i číst své první knihy v angličtině. Zkrátka jsem si mohl užít spoustu obohacujících aktivit! Věděl jsem, že moje angličtina není dokonalá, ale také jsem věděl, že s ní mohu dělat užitečné věci. Navíc bych to všechno ve francouzštině nedokázal (informace, které jsem potřeboval, ještě nebyly dostupné v mém rodném jazyce).

Kdybych se vrátil k příkladu s maďarštinou, s úrovní A1-A2, mohl bych poznat desítky lidí a zažít nezapomenutelná dobrodružství. Rychle mi to umožnilo vyřídit vše v maďarštině. Jistě, bylo to těžké (někdy dokonce velmi těžké), ale bylo to náročné opravdu vzrušujícím způsobem. Pomohla mi vytvořit vzpomínky, které si budu uchovávat po celý život, a vedla mě k tomu, že jsem se o tři roky později přestěhoval do Maďarska - což jsem tehdy neplánoval a k čemu by nikdy nedošlo, kdybych se za úroveň svých jazykových znalostí příliš styděl.

Jedním ze závěrů, které uvádí FSI, je, že:

There is no substitute for simply spending time using the language.

V každém případě budete muset věnovat čas procvičování angličtiny, pokud chcete dosáhnout výsledků. Potřebujete 600 hodin cvičení, abyste byli schopni pracovat v angličtině? Potřebujete 1 000 hodin, abyste zvládli angličtinu? Méně? Více? Tato otázka ve skutečnosti není tak důležitá.

Potřebujete trávit čas používáním jazyka, a pokud jde o tuto poznámku, lidé, kteří to dělají rádi, aniž by počítali hodiny, mají výhodu. Pokud vás něco baví, nepřemýšlejte o ceně.

Přijměte investici času a to, co to představuje. Pomůže vám to pracovat uvolněněji a přestat se cítit provinile. Stále jste po absolvování školy nezvládli angličtinu? To je docela běžné, téměř norma. Není to vaše vina. Není s vámi nic v nepořádku, prostě to tak je. Dobré věci vyžadují čas.

Jakmile se smíříte s tím, že práci na angličtině budete muset věnovat hodně času, bude pro vás snazší vybrat si, jak svůj čas investovat.

Chcete se tomu věnovat:

...Ať už jsou vaše preference jakékoli, máte plné právo si je dopřát. Čím více něco děláte, tím více si to upevňujete a začnete to dělat snadno. Na stránkách . Největší chyba byste mohli udělat, když se chcete naučit anglicky, je nedělat nic.

Jak se učit rychleji?

Odhady, které jsme viděli výše, jsou dobrým vodítkem. Pocházejí od zkušených organizací. Čísla se mohou zdát velká, ale vždy je lepší spoléhat na konzervativní odhady. Vyhnete se tak zklamání a lépe se zorganizujete.

Jak je řečeno, jak můžete postupovat rychleji?

Rizikem je zde trávit čas hledáním kouzelného vzorce, věci, produktu, hacku, který vám umožní učit se lusknutím prstů, zatímco všichni ostatní se snaží. Tato myšlenka může být svůdná, ale je ošidná. Víte co? Už jsem ztratil příliš mnoho času hledáním zázračného řešení, a to byla velká chyba! Kdyby takový trik, jak zvládnout angličtinu za pět minut denně, opravdu existoval, byl by natolik populární, že by o něm všichni věděli a dlouho o něm mluvili.

Abych to shrnul: čas, který strávíte hledáním zázračného receptu, je čas, který promarníte tím, že nebudete trénovat.

Jak už bylo řečeno...

Existují metody (které v sobě nemají nic magického), které vám umožní naučit se anglicky rychleji než ostatní, inteligentněji a organizovaněji?

Například dosáhnout úrovně A1 za 90 hodin místo 100 (úspora 10 % času) nebo úrovně C2 za 1 000 hodin místo 1 200 (úspora 16 % času)? Na prozkoumání tohoto tématu budete potřebovat více času, ale zde je několik nápadů, které vám pomohou se zorganizovat:

  • Naučte se, jak se učit. Lidé, kteří se umí učit, mají výhodu. Naučte se rozložit složité téma na menší části, které jsou jednodušší a stravitelnější. V angličtině se tomu říká chunking. Naučte se, jak funguje vaše paměť, abyste si lépe zapamatovali.
  • Některé technologie. Účinnost systémů rozloženého opakování byla prokázána již dávno, a přesto je stále nedostatečně využívána. Možnost nosit si pomůcky a obsah všude s sebou je také velkým plusem, protože nám umožňuje procvičovat více a častěji.
  • Fonetika, zejména mezinárodní fonetická abeceda. Angličtina není jazyk, který se píše tak, jak se vyslovuje; psaný jazyk téměř vybízí k slovním chybám. Jak můžete očekávat, že si zapamatujete hlásky, které nedokážete rozlišit? Znalost anglické fonetické abecedy a základů fonetiky umožňuje naučit se snadněji rozlišovat věci v mluveném jazyce a mluvit zřetelněji.
  • Oblíbená mluvená angličtina. Angličtina je živý jazyk. Učit se pouze prostřednictvím textu je kontraproduktivní. Práce na mluveném jazyce, trávení času bez textu je cenná činnost a není důvod čekat na úroveň C1/ C2 nebo na začátek studia na vysoké škole.

Stále vás tedy zajímá, kolik času je potřeba k plynulé angličtině? Je na vás, abyste nám to ukázali! Na co ještě čekáte - pusťte se dopráce!

Profile picture for Fabien Snauwaert

Fabien Snauwaert

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 4:40 pm