[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
  • Correct your pronunciation in English
  • Learn sentences from daily life
  • Memorize for good
  • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Znajdź odpowiedź w ciągu kilku godzin.

Ile czasu zajmuje nauka angielskiego? ⌚

Ile czasu na naukę angielskiego? Dowiedz się, ile czasu zajmuje płynna znajomość języka angielskiego ze statystykami w ciągu kilku godzin!

Ile czasu zajmuje nauka angielskiego? Wyjaśnijmy sobie jedną rzecz od samego początku – nigdy nie kończysz nauki języka . Zawsze będą nowe słowa i wyrażenia do nauczenia.

Angielski nie jest wyjątkiem. Po pierwsze dlatego, że nie można wiedzieć wszystkiego o języku, a po drugie, nawet gdybyś wiedział wszystko, ciągle pojawiają się nowe wyrażenia. (Jeśli lubisz uczyć się angielskiego, to dobra wiadomość, będziesz miał niewyczerpane źródło przyjemności!).

Zmieńmy więc nieco pytanie:

Ile czasu potrzebujesz, aby nauczyć się płynnie mówić po angielsku?

Na przykład, ile czasu upłynie zanim osiągniesz poziom, który jest wystarczająco wysoki, aby zrozumieć rozmowę telefoniczną? Albo, jak długo będziesz mógł oglądać filmy bez napisów i rozumieć je tak samo, jak rozumieć treści w swoim ojczystym języku? Ile czasu potrzebujesz, aby dotrzeć do każdego z europejskich poziomów?

Licz w godzinach, a nie w latach

Jestem pewien, że spędziłeś już „lata” ucząc się angielskiego, ale to nie jest prawidłowe oszacowanie Twojego poziomu angielskiego. Nie liczy się nauka angielskiego przez dziesięć lat w szkole bez mówienia.

Oto małe porównanie, aby zilustrować, dlaczego tak jest. Wyobraź sobie, że uczysz się grać na gitarze – jeśli kupiłeś swój instrument pięć lat temu, ale cztery z nich spędziłeś na strychu, nie byłoby fair powiedzieć, że uczyłeś się grać przez pięć lat, prawda? ?

O wiele dokładniejszym oszacowaniem naszych postępów w języku angielskim byłoby liczenie w godzinach .

To trochę szczęścia, bo tak poważni badacze też podchodzą do tego tematu. Zanim zaczniesz mówić o dorosłych, pamiętaj, że dziecko spędza od 12 000 do 15 000 godzin na nauce języka ojczystego [źródło – Diane Larsen-Freeman (1991)]. Należy o tym pamiętać, gdy widzisz, że powyższe liczby są nieco wyższe.

Oficjalne szacunki

Szacunki amerykańskie ( FSI )

Foreign Service Institute (FSI) jest oddziałem Departamentu Stanu USA, znanym z nauczania języków obcych. Jeśli dyplomata musi nauczyć się języka ze względu na zmianę stanowiska, to jest to FSI to ich nauczy. Gdyby James Bond był Amerykaninem, prawdopodobnie kształciłby się tam (a jeśli nie, na Defense Language Institute wojskowy odpowiednik FSI, gdzie prawdopodobnie natknąłby się na Jasona Bourne'a!).

FSI została założona w 1946 roku i każdego roku kształci ponad 2000 osób w ponad 60 językach. Szkolenia trwają od 8 do 44 tygodni, w zależności od poziomu ucznia i celu, jaki chce osiągnąć. Kursy odbywają się w formie kursu zbiorowego w intensywnym rytmie (minimum cztery godziny dziennie), a od studenta oczekuje się, że będzie pracował nad swoimi umiejętnościami językowymi tak samo dużo w swoim czasie osobistym (minimum trzy godziny dziennie ). Tak, to oznacza siedem godzin ćwiczeń dziennie! Celem jest, aby uczeń rozwijał praktyczne umiejętności, ponieważ będzie posługiwał się danym językiem do pracy.

Co jest również interesujące w tym FSI jest to, że wielu ich uczniów zna więcej niż jeden język (średnio dwa lub trzy). Oznacza to, że mówimy o doświadczonych osobach, co sprawia, że statystyki są jeszcze bardziej wiarygodne.

W jednym ze swoich raportów FSI daj nam następujące szacunki, aby osiągnąć wystarczająco wysoki poziom do pracy w języku (poziom S-3 na FSI skali, która byłaby C1 lub nawet B2 w europejskim systemie CEFR):

Ile czasu na naukę angielskiego

Źródło: *Wnioski wyciągnięte z pięćdziesięciu lat teorii i praktyki w nauczaniu języków rządowych*, Frederick H. Jackson i Marsha A. Kaplan

Oznacza to, że jeśli znasz już jeden z języków z kategorii I (francuski, niemiecki, włoski itp.), łatwiej ci będzie uczyć się angielskiego, biorąc pod uwagę fakt, że języki te zwykle nie mają pisowni fonetycznej i mają wiele wspólnego słownictwa. Będziesz potrzebował około 600 godzin, aby mówić po angielsku na tyle dobrze, aby móc w nim pracować.

Szacunki europejskie ( ALTE )

Ale nie poprzestawajmy na tym. Prawdopodobnie wszyscy słyszeliście o ^Wspólnym Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego (CEFR) ^.

Ile czasu zajmuje osiągnięcie każdego z poziomów CEFR w języku angielskim?

Ile czasu na naukę angielskiego

Źródło: *Association of Language Testers in Europe ( ALTE )* cytowane w *Introductory Guide to the CEFR for English Language Teachers*, Cambridge University Press

Oto ta sama tabela w formacie tekstowym, ile czasu zajmuje nauka języka angielskiego:

poziom angielskiego Zainwestowane godziny
C2 Od 1000 do 1200 godzin
C1 Od 700 do 800 godzin
B2 Od 500 do 600 godzin
B1 Od 350 do 400 godzin
A2 Od 180 do 200 godzin
A1 Od 90 do 100 godzin

Ile czasu na naukę angielskiego? (w godzinach)

Wartości wskazane w tabeli mają charakter kumulacyjny. Jeśli jesteś już na poziomie B2 w języku angielskim, potrzebujesz od 100 do 300 godzin, aby osiągnąć poziom C1. Guided Learning Hours oznacza czas spędzony w klasie lub odrabianie lekcji.

Jeśli zastanawiałeś się, ile godzin zajęć potrzebujesz, aby nauczyć się angielskiego, w końcu masz odpowiedź!

Innymi słowy, według tych szacunków, jeśli zaczniesz od zera, będziesz potrzebować od 1000 do 1200 godzin, aby nauczyć się angielskiego do poziomu C2.

Szacunki osobiste

What gets measured gets managed. (Peter Drucker)

Głęboko wierzę, że prowadzenie dziennika naszych działań pozwala nam się doskonalić. Pozwala nam spojrzeć na sprawy z innej perspektywy. Dobrym sposobem na rozpoczęcie jest zmierzenie tego, co zrobiliśmy. Od 2013 roku robię notatki z tego, co robię po rosyjsku i po węgiersku i mogę oszacować, co zrobiłem wcześniej.

Oto moje oszacowania liczby godzin zgromadzonych od momentu rozpoczęcia pracy z tymi językami (w dniu 1 stycznia 2015 r.):

Język Szacowany poziom Zainwestowane godziny Oszacowanie FSI/CEFR
język węgierski B1 (w kierunku B2) 646 godzin 700-800 godzin (B1)
Rosyjski A2 (z pauzą) 356 godzin 360-400 godzin (A2)

Ile czasu na naukę języka?

Jeśli spojrzymy na szacunki podane przez FSI , widzimy, że na naukę węgierskiego lub rosyjskiego potrzeba około dwa razy więcej czasu niż na naukę angielskiego lub francuskiego. A jeśli podwoimy szacunki CEFR dla języka angielskiego, oznacza to 700-800 godzin na osiągnięcie B1 w języku węgierskim lub 360-400 godzin na dotarcie do A2 w języku rosyjskim. To by oznaczało, że jestem trochę poniżej średniej liczby godzin. Aby to potwierdzić, musiałbyś przejść jeden z oficjalnych testów. Ale ogólnie moje doświadczenie potwierdza FSI i ALTE szacunków mogę powiedzieć, że są wiarygodne.

Chcesz przetestować swój poziom w skali CEFT, aby wiedzieć, ile czasu potrzebujesz, aby osiągnąć ten lub inny poziom? Możesz skorzystać z tego dokumentu: Self-assessment-checklist.pdf .

Utrzymaj swój poziom

Wszystkie te szacunki mogą wydawać się zniechęcające, w końcu kto chce podjąć wyzwanie trwające 1000 godzin? Kto jest przekonany, że będą w stanie wystarczająco długo trzymać się celu bez zbytniego zniechęcenia? W czasach, gdy wszystko wydaje się toczyć za szybko, a nasza zdolność koncentracji słabnie, wydaje się to prawie niemożliwe.

Dobrą wiadomością jest to , że nie musisz opanować języka angielskiego, aby zacząć się nim cieszyć!

Przez lata ćwiczyłem pisany angielski, zanim mogłem komunikować się z native speakerami w prawdziwym życiu. W tym czasie mogłem nauczyć się tworzyć strony internetowe, korzystać z Photoshopa, edytować gry wideo, a nawet czytać moje pierwsze książki po angielsku. Krótko mówiąc, mogłem cieszyć się wieloma wzbogacającymi zajęciami ! Wiedziałem, że mój angielski nie jest doskonały, ale wiedziałem też, że mogę z nim robić przydatne rzeczy. Co więcej, nie byłbym w stanie tego wszystkiego zrobić po francusku (informacje, których potrzebowałem, nie były jeszcze dostępne w moim ojczystym języku).

Jeśli wrócę do przykładu z językiem węgierskim, z poziomem A1-A2 , mogłem poznać kilkadziesiąt osób i przeżyć niezapomniane przygody. Szybko pozwoliło mi to robić wszystko po węgiersku. Jasne, było ciężko (czasami nawet bardzo ), ale było to wyzwanie w naprawdę ekscytujący sposób. Pomogło mi stworzyć wspomnienia, które będę pielęgnować przez całe życie i skłoniło mnie do przeprowadzki na Węgry trzy lata później – czegoś, czego wtedy nie planowałam i co nigdy by się nie wydarzyło, gdybym się zbytnio wstydził mój poziom umiejętności językowych.

Jeden z wniosków autorstwa FSI czy to:

Nic nie zastąpi zwykłego spędzania czasu przy użyciu języka.

W każdym razie będziesz musiał poświęcić czas na ćwiczenie angielskiego, jeśli chcesz uzyskać wyniki. Czy potrzebujesz 600 godzin praktyki, aby móc pracować w języku angielskim? Potrzebujesz 1000 godzin na opanowanie języka angielskiego? Mniej? Jeszcze? W rzeczywistości pytanie nie jest aż tak ważne.

Trzeba poświęcić czas na posługiwanie się językiem , a ludzie, którzy lubią to robić bez liczenia godzin, mają przewagę. Jeśli coś kochasz, nie myśl o cenie.

Zaakceptuj inwestycję w czasie i co to oznacza. Pomoże ci pracować w sposób bardziej zrelaksowany i przestać czuć się winnym. Po ukończeniu szkoły nadal nie opanowałeś języka angielskiego? To dość powszechne, prawie norma. To nie twoja wina. Nie ma z tobą nic złego, po prostu tak jest. Dobre rzeczy wymagają czasu.

Kiedy zaakceptujesz, że musisz poświęcić dużo czasu na pracę nad swoim angielskim , łatwiej będzie Ci wybrać, jak zainwestować swój czas.

Czy chcesz:

...Jakiekolwiek są twoje preferencje, masz pełne prawo do tego. Im więcej robisz, tym bardziej to wzmacniasz i zaczynasz to robić z łatwością. Największym błędem, jaki możesz popełnić, chcąc nauczyć się angielskiego, jest nierobienie niczego.

Jak uczyć się szybciej?

Szacunki, które widzieliśmy powyżej, są dobrym przewodnikiem. Pochodzą z doświadczonych organizacji. Liczby mogą wydawać się duże, ale zawsze lepiej polegać na ostrożnych szacunkach . Pomaga to uniknąć rozczarowania i pomaga się zorganizować.

Biorąc to pod uwagę, jak możesz jechać szybciej ?

Ryzyko polega na tym, że spędzasz czas na szukaniu magicznej formuły, rzeczy, produktu, hacka, który pozwoli ci uczyć się pstryknięciem palców, podczas gdy wszyscy inni się zmagają. Pomysł może być uwodzicielski, ale zwodniczy. Wiesz co? Zmarnowałem już zbyt dużo czasu na szukanie cudownego rozwiązania i to był duży błąd! Gdyby taka sztuczka do opanowania angielskiego w pięć minut dziennie rzeczywiście istniała, byłaby na tyle popularna, że wszyscy o niej wiedzieli i długo o niej rozmawiali.

Podsumowując: czas, który poświęcasz na szukanie magicznego przepisu, to czas, który tracisz nie ćwicząc.

Biorąc to pod uwagę...

Czy istnieją metody (które nie mają w sobie nic magicznego), które pozwalają uczyć się angielskiego szybciej niż inne w bardziej inteligentny i zorganizowany sposób?

Na przykład, aby osiągnąć poziom A1 w 90 godzin zamiast 100 (oszczędzając 10% czasu) lub poziom C2 w 1000 godzin zamiast w 1200 (oszczędzając 16% czasu)? Będziesz potrzebować więcej czasu na zgłębienie tego tematu, ale oto kilka pomysłów, które pomogą Ci się zorganizować:

  • Dowiedz się, jak się uczyć. Ludzie, którzy wiedzą, jak się uczyć, mają przewagę. Dowiedz się, jak rozłożyć skomplikowany temat na mniejsze części, które są prostsze i bardziej zrozumiałe. W języku angielskim nazywa się to chunkingiem. Dowiedz się, jak działa twoja pamięć, aby lepiej zapamiętywać.
  • Pewna technologia . Skuteczność systemów z rozłożonymi powtórzeniami została udowodniona dawno temu, a jednak nadal jest niewykorzystana. Możliwość zabrania ze sobą naszych narzędzi i treści wszędzie jest również dużym plusem, ponieważ pozwala nam ćwiczyć częściej i częściej.
  • Fonetyka, zwłaszcza międzynarodowy alfabet fonetyczny . Angielski w języku, który nie jest napisany w sposób, w jaki jest wymawiany; język pisany prawie zachęca do błędów słownych. Jak możesz oczekiwać, że zapamiętasz dźwięki, których nie potrafisz rozróżnić? Znajomość angielskiego alfabetu fonetycznego oraz podstaw fonetyki pozwala na łatwiejsze rozróżnianie rzeczy w języku mówionym i wyraźniejsze mówienie .
  • Preferuj mówiony angielski . Angielski jest żywym językiem. Uczenie się przez sam tekst jest szkodliwe. Praca nad językiem mówionym, spędzanie czasu bez tekstu to cenne zajęcie i nie ma powodu, aby czekać na poziom C1/C2 lub na rozpoczęcie studiów.

Czy nadal zastanawiasz się, ile czasu zajmuje płynne mówienie po angielsku? Od Ciebie zależy, czy nam to pokażesz! Na co czekasz – do dzieła !

Profile picture for Fabien Snauwaert

Fabien Snauwaert

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: July 20, 2021, 6:54 am