[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
 • Correct your pronunciation in English
 • Learn sentences from daily life
 • Memorize for good
 • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Ako si zlepšiť angličtinu čítaním. Aká by mala byť moja prvá kniha v angličtine?

Čítanie v angličtine 📚

Read this article in English: Reading in English 📚.

Kompletný sprievodca čítaním v angličtine s cieľom zlepšiť sa, s návrhmi najlepších kníh na čítanie v angličtine!

Existuje mnoho spôsobov, ako sa môžete naučiť a zlepšiť svoju angličtinu. Samozrejme, môžete študovať slovnú zásobu a gramatiku alebo sa rozprávať s rodenými hovorcami, ale čítanie v angličtine je ďalším skvelým spôsobom zlepšovania, o ktorom nehovoríme dostatočne! Umožní vám to spojiť výslovnosť, ktorú ste sa už naučili, s písanou verziou slova. Ďalšou veľkou výhodou je, že to môžete robiť sami a môžete čítať na akúkoľvek tému. Ak vás zaujímajú aktuálne udalosti, prečo si neprečítať správy v angličtine? Ak vás baví varenie, prečo si nenájsť recepty z New York Cheesecake v originálnom znení?

Dôležité je nájsť spôsoby precvičovania angličtiny, ktoré vás skutočne bavia - pozeranie filmov, televíznych relácií, čítanie komiksov alebo jednoducho rozhovory s domácimi! Preto vám priblížime každý z týchto zdrojov, aby sme vám ukázali, ako ho čo najlepšie využiť a naučiť sa hovoriť po anglicky ako profesionál!

Ako ste už zistili, dnes je všetko o čítaní. Konkrétne sa pozrieme na to, akú knihu v angličtine si môžete prečítať podľa svojej úrovne, ale aj na internetové stránky a ďalšie zdroje, ktoré môžete využiť na začiatok.

Čítanie v angličtine: Prečo? Ako?

Čítanie článku napríklad z The New York Times sa môže zdať skľučujúce, ak sa jazyk ešte len učíte. Nemajte však obavy, je to úplne normálne. Aby ste si udržali motiváciu a mohli využívať všetky výhody, ktoré vám čítanie v angličtine môže priniesť, je lepšie postupovať pomaly, krok za krokom. Preto by ste sa mali snažiť prispôsobiť svoje čítanie úrovni porozumenia.

Čítanie v angličtine pre začiatočníkov a expertov

Dobre, ste pripravení, cítite sa pripravení otvoriť svoju prvú knihu v angličtine, ale neviete, kde začať. Tu je niekoľko tipov a trikov, ktoré vám pomôžu zlepšiť si angličtinu zábavnou formou.

Čítajte a počúvajte súčasne

Reading in English

Audioknihy vám umožnia počuť všetko, čo čítate, a to je zmena hry!

Predovšetkým je užitočné kombinovať čítanie a počúvanie, pomôže vám to obohatiť si anglickú slovnú zásobu a zároveň zlepšiť výslovnosť!

Existuje skvelý nástroj, ktorý vám v tom pomôže - audioknihy! Najlepšie by bolo začať s knihou, ktorú ste už čítali vo svojom rodnom jazyku, alebo s knihou, ktorú už poznáte. Budete viac rozumieť, pretože si dokážete domyslieť význam nových alebo neznámych slov. Urobte si pohodlie s knihou a slúchadlami a nechajte sa preniesť do iného vesmíru! Tu je niekoľko webových stránok, na ktorých nájdete audioknihy podľa svojho vkusu:

Ak sa obávate, že čítanie knihy by bolo príliš dlhé alebo príliš náročné, môžete začať aj sledovaním videí s titulkami v angličtine.

Tu je niekoľko videí, ktoré sú venované výučbe angličtiny:

Rachel's English

Accent's Way English with Hadar

Môžete si tiež pozrieť tieto videá, ktoré vytvorili rodení hovoriaci a sú určené pre nich:

Jenna Marbles - zábava

It's Okay To Be Smart - veda

Simple History - história

Nebojte sa - čoskoro sa objavia články venované výučbe angličtiny s videami na YouTube! 👀

Uistite sa, že všetky titulky vytvorila osoba, ktorá video zverejnila. Automaticky generované titulky sú často nepresné.

A ak sa chcete zlepšiť v počúvaní angličtiny s porozumením, pozrite si nášho sprievodcu porozumením hovorenej angličtiny! 👂

Knihy pre študentov angličtiny

Mnohé vydavateľstvá majú vlastné kolekcie dvojjazyčných kníh, ktoré sú špeciálne určené pre študentov. Tu je niekoľko návrhov:

A ak hovoríte po francúzsky, môžete si pozrieť náš článok venovaný tejto téme!

Tieto prvé návrhy ponúkajú výber klasických diel anglickej literatúry, zatiaľ čo ďalšie návrhy sú texty, ktoré sú špeciálne napísané pre študentov:

 • Stránka Cambridge English Readers Zbierka usporadúva knihy z kolekcie podľa úrovne ich náročnosti. Text je napísaný len v pôvodnom jazyku, ale na stránke si môžete stiahnuť aj zvukovú verziu a uplatniť našu techniku čítania a počúvania zároveň.

 • Ak máte záujem o čítanie príbehov v angličtine pre začiatočníkov, TipTongue je to skvelý zdroj informácií, ktorý by ste mali vyskúšať! Je to zbierka kníh v angličtine pre tínedžerov. Tieto príbehy sa prirodzene prelínajú vo francúzštine s angličtinou a umožňujú čitateľovi postupne si osvojiť slovnú zásobu. Posledná kapitola je celá napísaná v angličtine a ohliada sa za celou zostávajúcou časťou príbehu. Knihy v tejto zbierke sú usporiadané podľa úrovne CEFR. Na stránke je k dispozícii na stiahnutie aj zvuková verzia týchto kníh.

Reading in English

Zbierky dvojjazyčných a jednojazyčných kníh pre učiacich sa v angličtine

Elektronické knihy v angličtine

... alebo keď technológia chce len to najlepšie pre vás!

Nech je vaša úroveň angličtiny akákoľvek, vždy sa nájdu slovíčka, ktoré neviete. A povedzme si úprimne, kto je natoľko trpezlivý, aby otváral slovník zakaždým, keď sa objaví nové slovíčko? Nie je nič nepríjemnejšie ako prerušiť čítanie, aby ste si vyhľadali slovíčko v slovníku. Možno si poviete, že je to na to, aby ste si vytvorili zoznam slov, ktoré si neskôr vyhľadáte? Dobre, ale nakoniec zabudneme kontext, v ktorom sme ich videli, takže sa z toho nakoniec veľa nenaučíme.

Práve tu prichádzajú na pomoc čítačky elektronických kníh! Stačí, ak si zvýrazníte záhadné slovo, a čítačka elektronických kníh vám poskytne príslušné slovníkové heslo. Je na vás, či radšej použijete dvojjazyčný slovník, aby ste si mohli pozrieť preklad slova, alebo dáte prednosť jednojazyčnému slovníku, aby ste si mohli prečítať definíciu slova v angličtine. Koľko času vám to zaberie? Pätnásť sekúnd. Koľko slov sa nakoniec naučíte? Desiatky! Ak si ich chcete zapísať, aby ste sa k nim mohli neskôr vrátiť, stačí ich zvýrazniť končekom prsta a slovíčko sa pridá do vašich poznámok - ako mávnutím čarovného prútika! ✨

Nezáleží na tom, či dávate prednosť Fnac alebo Amazon, alebo možno by som mal povedať Kobo alebo Kindle, zistíte, že čítačky elektronických kníh sú mimoriadne praktické a ľahko sa používajú (nič podobné ako tablety). Čítačky elektronických kníh sú skutočnými učebnými pomôckami, ktoré stavajú technológie na vašu stranu!

Reading in English

Kindle alebo Kobo, ktorá z nich je podľa vás najlepšia anglická elektronická čítačka?

Dôležitosť výslovnosti

Slová musíme vždy vyslovovať, bez ohľadu na to, či ich čítame nahlas alebo v hlave. Možno je to vo vašom rodnom jazyku celkom jednoduché, ale keď to musíte robiť v jazyku, ktorý sa ešte len učíte, môže to byť zložité. To je dôvod, prečo by ste sa mali zamerať na metódy učenia, ktoré kladú dôraz na výslovnosť a hovorený jazyk. Týmto spôsobom sa vám ľahšie podarí spojiť písané slovo s jeho výslovnosťou.

Príkladom takejto metódy je napr. Click & Speak, ktorá vám umožní zvládnuť 5000 najpoužívanejších slov v anglickom jazyku pomocou metódy založenej na hovorenom aj písanom jazyku. Inými slovami, obohatíte si slovnú zásobu v angličtine a zároveň si zlepšíte aj výslovnosť!

Preto všetky naše články na tomto blogu kladú veľký dôraz na dôležitosť výslovnosti.

Ako používať internet na čítanie v angličtine

Čítanie nie je len o knihách, je tu aj internet! A vzhľadom na to, že polovica internetu je napísaná v angličtine, nemôžete povedať, že by materiálov nebolo dosť. Tak sa do toho pustite! Blogy o varení, cestovaní alebo životnom štýle, medzinárodné správy alebo škandály o slávnych ľuďoch, je to na vás. Bojíte sa, že sa stratíte v obrovskom množstve informácií na internete? Tu je náš sprievodca, naše tipy na čítanie v angličtine na celosvetovej sieti!

Rozšírenia, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť tomu, čo čítate

Čo je to vlastne rozšírenie? Je to malá aplikácia, ktorá je integrovaná do vášho webového prehliadača s cieľom poskytnúť mu niektoré ďalšie funkcie. Môžu byť bezplatné alebo platené, kompatibilné len s jedným prehliadačom alebo so všetkými, ale isté je, že tieto malé nástroje môžu byť veľmi užitočné. Tu je malý výber (ak nie je uvedené, prezentované rozšírenia sú kompatibilné s hlavnými prehliadačmi).

Mate

Mate je skvelý pomocník učiteľa jazykov. Jedným kliknutím vám poskytne preklad akéhokoľvek slova a umožní vám ho aj vypočuť. Ukladá všetky vyhľadané slová spolu s ich prekladmi, takže sa k nim môžete neskôr vrátiť a prezrieť si ich.

Ponúka tiež mimoriadne praktický a používateľsky prívetivý nástroj na prekladanie. Môžete zadať slovo alebo slovné spojenie, ktoré chcete preložiť, a zobrazí sa vám návrh, ako ho povedať v angličtine.

Reading in English

Mate pridáva do prehliadača dvojjazyčný slovník

Reading in English

Na stránke Mate môžete požiadať o preklad slova do slovenčiny

Readlang

(dostupné len pre Chrome)

Readlang je ako rozvinutejšia verzia aplikácie Mate. Pomocou neho môžete získať preklad vybraného slova, ale aj skupiny slov (až 6 slov v bezplatnej verzii). Navrhované preklady sú pomerne kvalitné a môžu byť veľmi užitočné na pochopenie zložitejších viet.

Na druhej strane ju môžete použiť aj opačným smerom, keď chcete preložiť niečo z iného jazyka do slovenčiny. Povedzme, že čítate niečo vo svojom rodnom jazyku a pýtate sa Ako sa to povie v angličtine?

Podobne ako na stránke Mate, aj tu si môžete uložiť históriu (hľadané slová) a neskôr sa k nim vrátiť vo forme zoznamu slov alebo kartičiek, aby ste si precvičili pamäť.

Reading in English

Readlang prekladá výrazy, ktoré v texte zvýrazníte.

Readlang ponúka aj texty usporiadané podľa úrovne a témy (literatúra, aktuálne udalosti, kultúra, hudba, film atď.), ktoré si môžete prečítať. Niektoré z nich dokonca ponúkajú nahratú verziu, takže môžete čítať a počúvať to isté naraz!

Reading in English

StránkaReadlang ponúka výber textov v angličtine na rôznych úrovniach

Grammarly

Grammarly bol pôvodne online nástroj na kontrolu pravopisu v angličtine. Vyvinuli však toto rozšírenie a teraz vám umožňuje získať anglickú definíciu slova, na ktoré kliknete, ako aj synonymá. Táto posledná funkcia môže byť veľmi užitočná pri písaní.

Vzhľadom na to, že rozšírenie je celé v angličtine, je to skôr nástroj prispôsobený pre ľudí, ktorí už majú vysokú strednú úroveň. Pomôže vám však dosiahnuť ďalšiu úroveň v štúdiu - prestať sa snažiť všetko prekladať a integrovať význam v inom jazyku. Je to veľký úspech, keď túto fázu prekročíte!

Reading in English

StránkaGrammarly integruje jednojazyčný slovník do vášho prehliadača

Prvé knihy na čítanie v angličtine

Tu je niekoľko nápadov na ľahké knihy na čítanie v angličtine, od veľkých klasických kníh, cez "page turnery" (knihy, ktoré jednoducho nemôžete odložiť až do konca), až po knihy, ktoré boli nedávno adaptované do filmov.

Knihy s filmovými alebo televíznymi adaptáciami

Reading in English

Chcete sa učiť angličtinu s Harrym Potterom? Prečo si neprečítať knihy!

Veľkou výhodou čítania kníh, ktoré majú filmové adaptácie, je, že už poznáte dej. Majte na pamäti, že adaptácie sú niekedy ďaleko od pôvodného príbehu, ale v každom prípade sa budete cítiť menej stratení. Tu je niekoľko návrhov:

 • Harry Potter, J. K. Rowlingová

 • Twilight, S. Meyer

 • 50 Shades of Grey, E L James

 • Pride & Prejudice, J. Austenová

 • The Handmaid’s Tale, M. Atwoodová

 • Charlie and the chocolate factory, R. Dahl

 • The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society, M.A. Shaffer a A. Barrows

Klasika

Ak túžite objaviť klasiku anglickej literatúry, tu je niekoľko jednoduchých románov, ktoré si môžete prečítať v pôvodnom znení:

 • The Old Man and the Sea, E. Hemmingway

 • Treasure Island, R. L. Stevenson

 • Dracula, B. Stoker

 • The Hound of the Baskervilles, A. Conan Doyle

 • Animal Farm, G. Orwell

 • The Picture of Dorian Gray, O. Wilde

Reading in English

Či už máte radi dobrodružné príbehy alebo horory, klasika vás nesklame!

Online zdroje

Hľadáte knihu v angličtine online? Tu je niekoľko návrhov:

Začni čítať v angličtine

Na internete nájdete celé webové stránky, ktoré sú určené pre študentov angličtiny, s textami prispôsobenými rôznym úrovniam. Tieto stránky sú skvelým spôsobom, ako urobiť ďalší krok na ceste k čítaniu, a to výhradne v angličtine.

 • News in levels - tu nájdete články v angličtine pre začiatočníkov o aktuálnych udalostiach. Rovnakú tému približujú tri rôzne články, každý zameraný na inú úroveň, spolu so zvukovou podporou.

 • British Council Magazine Ponúka články, ktoré sa podrobne venujú kultúrnym témam. Na konci každého článku dostanete otázky, ktoré vám umožnia otestovať si celkové porozumenie textu.

 • Learn in English, táto webová stránka ponúka články na rôzne témy (aktuálne udalosti, história, kultúra atď.) usporiadané podľa úrovne ich náročnosti. Každý článok má k dispozícii aj zvukovú verziu, takže ho môžete počúvať súčasne s čítaním textu. Navyše získate ďalšie videá, v ktorých sú vysvetlené niektoré pojmy. Na konci článku získate vysvetlenie najťažších pojmov (v angličtine).

Pre pokročilejšie čítanie

Internet je výnimočným miestom výmeny, kde sa každý môže vyjadriť a ukázať svoj talent. Platí to aj pre literatúru! Čoraz viac stránok ponúka svojim používateľom možnosť písať a publikovať svoje diela na sieti. Čitatelia potom môžu objavovať príbehy všetkých žánrov a možno sa aj podeliť o to, čo si o nich myslia.

Tu sú niektoré z tých najobľúbenejších:

- CreepyPasta - uverejnené príbehy sú pomerne krátke a nové, na tému paranormálnych javov a hororu. NEODPORÚČAME pre citlivé duše!

- FanFiction je úplne iný žáner, pretože ponúka svojim oddaným fanúšikom sériu kníh, v ktorých môžu písať a zdieľať svoje príbehy inšpirované obľúbenými superhrdinami. Nájdete tu pokračovania, prequely a spin-offy mnohých románov.

A keďže internet je aj najlepším miestom na zdieľanie kultúry s veľkým Č, The Gutenburg project prevzal na seba úlohu disponovať najväčším počtom diel vo verejnej doméne. Na ich stránke nájdete viac ako 50 000 kníh napísaných vo všetkých jazykoch vo forme elektronických kníh, a to úplne zadarmo. Tento fantastický projekt navyše doplnili dobrovoľníci, ktorí nahrali zvukovú verziu mnohých kníh. K dispozícii je viac ako 24 000 zvukových súborov s čítaním kníh pre The Gutenberg project (niektoré knihy majú niekoľko zvukových verzií, je na vás, aby ste si vybrali tú, ktorá sa vám páči najviac!)

Reading in English

Predstavte si najväčšiu knižnicu, o akej môžete snívať, s množstvom bezplatných kníh v angličtine - the Gutenberg project vám otvára svoje dvere!

Ak hľadáte novšie diela na čítanie v angličtine, môžete sa ponoriť do vesmíru Amazon a jeho celej sekcie, ktorá je celá venovaná knihám v angličtine. Nájdete tam papierové knihy, verzie na Kindle a ešte viac audiokníh!

Záver

Práve sme videli, ako sa môžete učiť angličtinu pomocou kníh a iných typov textov. Nezáleží na tom, aká téma vás zaujíma, čítanie všetkého, čo vám príde pod ruku, vám pomôže zlepšiť si angličtinu, či už ide o zlepšenie slovnej zásoby, gramatiky alebo jednoducho plynulosti.

A čo vy? Akú prvú knihu ste kedy čítali v angličtine? Ktorú stránku sa chystáte použiť najbližšie? Napíšte nám akékoľvek otázky. Podeľte sa s nami o svoje plány a nezabudnite - čítanie by malo byť vždy zábavné!

Pozri viac

Ak chcete čítať viac v angličtine, môžete si pozrieť tieto stránky, kde nájdete knihy v angličtine:

Profile picture for Karine Le Moigne

Karine Le Moigne

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 7:24 pm