[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
 • Correct your pronunciation in English
 • Learn sentences from daily life
 • Memorize for good
 • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Jak si zlepšit angličtinu čtením. Jaká by měla být moje první kniha v angličtině?

Čtení v angličtině 📚

Read this article in English: Reading in English 📚.

Kompletní průvodce čtením v angličtině, který vám pomůže se zdokonalit, s návrhy nejlepších knih k četbě v angličtině!

Existuje mnoho způsobů, jak se učit a zdokonalovat v angličtině. Samozřejmě můžete studovat slovní zásobu a gramatiku nebo mluvit s rodilými mluvčími, ale dalším skvělým způsobem, jak se zlepšit, je čtení v angličtině, o kterém se dostatečně nemluví! Umožní vám to spojit si výslovnost, kterou jste se již naučili, s psanou verzí slova. Další velkou výhodou je, že to můžete dělat sami a můžete číst o jakémkoli tématu, které se vám líbí. Pokud vás zajímá aktuální dění, proč si nepřečíst zprávy v angličtině? Pokud vás baví vaření, proč si nenajít recepty z New York Cheesecake v originálním znění?

Důležité je najít si způsoby procvičování angličtiny, které vás skutečně baví - sledování filmů, televizních pořadů, čtení komiksů nebo prostě povídání s domorodci! Proto vám každý z těchto zdrojů přiblížíme, abychom vám ukázali, jak ho co nejlépe využít a naučit se mluvit anglicky jako profesionál!

Jak jste již zjistili, dnes je vše o čtení. Konkrétně se podíváme na to, jakou knihu v angličtině číst podle vaší úrovně, ale také na internetové stránky a další zdroje, které můžete využít, abyste mohli začít.

Čtení v angličtině: Proč a jak?

Číst článek například z The New York Times se může zdát skličující, pokud se jazyk teprve učíte. Nemějte však obavy, je to naprosto normální. Abyste si udrželi motivaci a užili si všechny výhody, které vám čtení v angličtině může přinést, je lepší postupovat pomalu, krok za krokem. Proto byste se měli snažit přizpůsobit svou četbu úrovni porozumění.

Čtení v angličtině pro začátečníky i pokročilé

Dobrá, jste připraveni, cítíte se připraveni otevřít svou první knihu v angličtině, ale nevíte, kde začít. Zde je několik tipů a triků, které vám pomohou zlepšit angličtinu zábavnou formou.

Čtěte a poslouchejte zároveň

Reading in English

Audioknihy vám umožní slyšet vše, co čtete, a to mění pravidla hry!

Především je užitečné kombinovat čtení a poslech, to vám pomůže obohatit vaši anglickou slovní zásobu a zároveň zlepšit výslovnost!

Existuje skvělý nástroj, který vám v tom pomůže - audioknihy! Nejlepší by bylo začít s knihou, kterou jste již četli ve svém rodném jazyce, nebo s knihou, kterou již znáte. Budete tak více rozumět, protože si dokážete domyslet význam nových nebo neznámých slov. Udělejte si pohodlí, vezměte si knihu a sluchátka a nechte se přenést do jiného vesmíru! Zde je několik webových stránek, na kterých najdete audioknihy podle svého vkusu:

Pokud se obáváte, že by pro vás čtení knihy bylo příliš dlouhé nebo náročné, můžete začít také sledováním videí s titulky v angličtině.

Zde je několik videí, která se věnují výuce angličtiny:

Rachel's English

Accent's Way English with Hadar

Můžete se také podívat na tato videa, která natočili rodilí mluvčí a která jsou určena pro rodilé mluvčí:

Jenna Marbles - zábava

It's Okay To Be Smart - věda

Simple History - historie

Nebojte se - brzy se objeví články věnované výuce angličtiny s videi na YouTube! 👀

Ujistěte se, že veškeré titulky byly vytvořeny osobou, která video zveřejnila. Automaticky generované titulky jsou často nepřesné.

A pokud se chcete zlepšit v poslechu angličtiny s porozuměním, podívejte se na našeho průvodce porozuměním mluvené angličtině! 👂

Knihy pro studenty angličtiny

Mnoho nakladatelství má vlastní kolekce dvojjazyčných knih, které jsou určeny speciálně pro studenty. Zde je několik návrhů:

A pokud mluvíte francouzsky, můžete se podívat na náš článek věnovaný tomuto tématu!

Tyto první návrhy nabízejí výběr klasických děl anglické literatury, zatímco další jsou texty, které jsou napsány speciálně pro studenty:

 • Cambridge English Readers Sbírka uspořádává knihy z fondu podle obtížnosti. Text je psán pouze v originálním jazyce, ale na stránkách si můžete stáhnout i audio verzi a uplatnit naši techniku čtení a poslechu zároveň.

 • Pokud máte zájem o čtení příběhů v angličtině pro začátečníky, TipTongue je to skvělý zdroj, který byste měli vyzkoušet! Jedná se o sbírku knih v angličtině pro teenagery. Tyto příběhy se přirozeně prolínají ve francouzštině s angličtinou a umožňují čtenáři postupně si osvojovat slovní zásobu. Poslední kapitola je celá napsaná v angličtině a ohlíží se za celou zbývající částí příběhu. Knihy v této sbírce jsou uspořádány podle úrovně CEFR. Na stránkách je k dispozici ke stažení také zvuková verze těchto knih.

Reading in English

Sbírky dvojjazyčných a jednojazyčných knih pro studenty angličtiny.

Elektronické knihy v angličtině

... aneb když technologie chce jen to nejlepší pro vás!

Ať už je vaše úroveň angličtiny jakákoli, vždy se najdou slovíčka, která neznáte. A buďme upřímní, kdo je tak trpělivý, aby otevíral slovník pokaždé, když se objeví nové slovo? Není nic otravnějšího než přerušit čtení, abyste si mohli vyhledat slovíčko ve slovníku. Řekli byste, že je to proto, abyste si vytvořili seznam slov, která si později vyhledáte? Dobře, ale nakonec zapomeneme kontext, ve kterém jsme je viděli, takže se z toho nakonec moc nenaučíme.

A tady přicházejí na pomoc čtečky elektronických knih! Stačí jen zvýraznit záhadné slovo a čtečka elektronických knih vám nabídne příslušné slovníkové heslo. Záleží jen na vás, zda raději použijete dvojjazyčný slovník, abyste viděli překlad slova, nebo dáte přednost jednojazyčnému slovníku, abyste si mohli přečíst definici slova v angličtině. Kolik času vám to zabere? Patnáct sekund. Kolik slovíček se nakonec naučíte? Desítky! Pokud si je chcete zapsat, abyste se k nim mohli později vrátit, stačí je zvýraznit špičkou prstu a slovíčko se vám přidá do poznámek - jako mávnutím kouzelného proutku! ✨

Nezáleží na tom, jestli dáváte přednost Fnac nebo Amazon, nebo bych možná měl říct Kobo nebo Kindle, zjistíte, že čtečky elektronických knih jsou nesmírně praktické a snadno se používají (není nad tablety). Čtečky elektronických knih jsou skutečnými učebními pomůckami, které staví technologie na vaši stranu!

Reading in English

Kindle nebo Kobo, která z nich je podle vás nejlepší anglická elektronická čtečka?

Důležitost výslovnosti

Slovíčka musíme vždy vyslovovat, ať už je čteme nahlas, nebo v hlavě. Ve vašem rodném jazyce je to možná docela jednoduché, ale když to musíte dělat v jazyce, který se teprve učíte, může to být složité. To je důvod, proč byste se měli zaměřit na metody učení, které kladou důraz na výslovnost a mluvený jazyk. Díky tomu bude snazší spojit psané slovo s jeho výslovností.

Příkladem takové metody je např. Click & Speak, která vám umožní osvojit si 5000 nejčastěji používaných slov v anglickém jazyce, a to pomocí metody založené na mluveném i psaném jazyce. Jinými slovy, obohatíte si slovní zásobu v angličtině a zároveň si zlepšíte i výslovnost!

Proto všechny naše články na tomto blogu kladou velký důraz na důležitost výslovnosti.

Jak používat internet ke čtení v angličtině

Čtení není jen o knihách, je tu také internet! A vzhledem k tomu, že polovina internetu je psána v angličtině, nemůžete říct, že by materiálů nebylo dost. Tak se do toho pusťte! Blogy o vaření, cestování nebo životním stylu, mezinárodní zprávy nebo skandály o slavných lidech, je to na vás. Bojíte se, že se v obrovském množství informací na internetu ztratíte? Tady je náš průvodce, naše tipy, jak číst v angličtině na celosvětové síti!

Rozšíření, která vám pomohou lépe porozumět tomu, co čtete

Co je to vlastně rozšíření? Je to malá aplikace, která je integrována do vašeho webového prohlížeče, aby mu poskytla některé další funkce. Mohou být bezplatná nebo placená, kompatibilní pouze s jedním prohlížečem nebo se všemi, ale jisté je, že tyto malé nástroje mohou být velmi užitečné. Zde je malý výběr (pokud není uvedeno, jsou prezentovaná rozšíření kompatibilní s hlavními prohlížeči).

Mate

Mate je skvělý pomocník učitele jazyků. Jedním kliknutím vám poskytne překlad jakéhokoli slova a umožní vám ho také slyšet. Ukládá všechna vyhledaná slova spolu s jejich překlady, takže se k nim můžete později vrátit a zkontrolovat je.

Nabízí také mimořádně praktický a uživatelsky přívětivý překladatelský nástroj. Můžete zadat slovo nebo frázi, kterou chcete přeložit, a zobrazí se vám návrh, jak ji říci česky.

Reading in English

Mate přidá do vašeho prohlížeče dvojjazyčný slovník.

Reading in English

Na adrese Mate můžete požádat o překlad slova do češtiny.

Readlang

(k dispozici pouze pro Chrome)

Readlang je jako rozvinutější verze aplikace Mate. Pomocí něj můžete získat překlad vybraného slova, ale také skupiny slov (až 6 slov u bezplatné verze). Navržené překlady jsou poměrně kvalitní a mohou být velmi užitečné pro pochopení složitějších vět.

Na druhou stranu ji můžete použít i opačným směrem, když chcete něco přeložit z jiného jazyka do češtiny. Řekněme, že čtete něco ve svém rodném jazyce a ptáte se Jak se to řekne anglicky?

Stejně jako na webu Mate, i zde si můžete uložit historii (hledaná slova) a později se k nim vrátit v podobě seznamu slov nebo kartiček, abyste si procvičili paměť.

Reading in English

Readlang překládá výrazy, které si v textu zvýrazníte.

Readlang nabízí také texty uspořádané podle úrovně a tématu (literatura, aktuální události, kultura, hudba, film atd.), které si můžete přečíst. Některé z nich dokonce nabízejí nahranou verzi, takže můžete číst a poslouchat totéž najednou!

Reading in English

Readlang nabízí výběr textů v angličtině v různých úrovních.

Grammarly

Grammarly byl původně online nástroj pro kontrolu pravopisu v angličtině. Vyvinuli však toto rozšíření a nyní vám umožní získat anglickou definici slova, na které kliknete, a také synonyma. Tato poslední funkce může být velmi užitečná při psaní.

Vzhledem k tomu, že rozšíření je celé v angličtině, jedná se spíše o nástroj přizpůsobený pro lidi, kteří již mají vysokou střední úroveň. Pomůže vám však dosáhnout další úrovně ve studiu - přestat se snažit vše překládat a integrovat význam v jiném jazyce. Jakmile tuto fázi překonáte, je to velký úspěch!

Reading in English

Grammarly integruje jednojazyčný slovník do vašeho prohlížeče.

První knihy k přečtení v angličtině

Zde je několik nápadů na snadné knihy k přečtení v angličtině, od velkých klasik přes "page turnery" (knihy, které prostě nemůžete odložit až do konce) až po knihy, které byly nedávno adaptovány do filmové podoby.

Knihy s filmovými nebo seriálovými adaptacemi

Reading in English

Chcete se naučit anglicky s Harrym Potterem? Proč si nepřečíst knihy!

Velkou výhodou čtení knih, které mají filmové adaptace, je, že už znáte děj. Mějte na paměti, že adaptace jsou někdy daleko od původního příběhu, ale v každém případě se budete cítit méně ztraceni. Zde je několik návrhů:

 • Harry Potter, J. K. Rowlingová

 • Twilight, S. Meyer

 • 50 Shades of Grey, E L James

 • Pride & Prejudice, J. Austenová

 • The Handmaid’s Tale, M. Atwoodová

 • Charlie and the chocolate factory, R. Dahl

 • The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society, M.A. Shaffer a A. Barrows.

Klasika

Pokud toužíte objevovat klasiky anglické literatury, zde je několik snadných románů, které si můžete přečíst v originále:

 • The Old Man and the Sea, E. Hemmingway

 • Treasure Island, R. L. Stevenson

 • Dracula, B. Stoker

 • The Hound of the Baskervilles, A. Conan Doyle

 • Animal Farm, G. Orwell

 • The Picture of Dorian Gray, O. Wilde

Reading in English

Ať už máte rádi dobrodružné příběhy nebo horory, klasika vás nezklame!

Online zdroje

Hledáte knihu v angličtině online? Zde je několik návrhů:

Začněte číst v angličtině

Na internetu najdete celé stránky, které jsou určeny pro studenty angličtiny, s texty přizpůsobenými různým úrovním. Tyto stránky jsou skvělým způsobem, jak udělat další krok na cestě za čtením, a to výhradně v angličtině.

 • News in levels - zde najdete články v angličtině pro začátečníky o aktuálních událostech. Stejné téma přibližují tři různé články, každý zaměřený na jinou úroveň, spolu se zvukovou podporou.

 • British Council Magazine Nabízí články, které se do hloubky zabývají kulturními tématy. Na konci každého článku najdete otázky, které vám umožní otestovat si celkové porozumění textu.

 • Learn in English, tato webová stránka nabízí články na různá témata (aktuální události, historie, kultura atd.) uspořádané podle úrovně jejich obtížnosti. Každý článek má k dispozici také zvukovou verzi, takže si jej můžete poslechnout současně se čtením textu. Navíc získáte další videa, kde jsou vysvětleny některé pojmy. Na konci článku získáte vysvětlení nejobtížnějších pojmů (v angličtině).

Pro pokročilejší čtenáře

Internet je mimořádným místem výměny, kde se každý může vyjádřit a předvést svůj talent. To platí i pro literaturu! Stále více stránek nabízí svým uživatelům možnost psát a publikovat svá díla na síti. Čtenáři pak mohou objevovat příběhy všech žánrů a třeba se i podělit o to, co si o nich myslí.

Zde jsou některé z těch nejpopulárnějších:

- CreepyPasta - zveřejněné povídky jsou poměrně krátké a nové, na téma paranormální jevy a horor. NEDOPORUČUJEME citlivým duším!

- FanFiction je úplně jiný žánr, protože nabízí svým oddaným fanouškům sérii knih, do kterých mohou psát a sdílet své příběhy inspirované oblíbenými superhrdiny. Najdete zde pokračování, prequely i spin-offy mnoha románů.

A protože internet je také nejlepším místem pro sdílení kultury s velkým Č, The Gutenburg project se ujal úkolu zlikvidovat největší počet děl ve veřejné doméně. Na jejich stránkách najdete více než 50 000 knih napsaných ve všech jazycích ve formě elektronických knih, a to zcela zdarma. Tento fantastický projekt navíc doplnili dobrovolníci, kteří nahráli zvukovou verzi mnoha knih. K dispozici je více než 24 000 zvukových souborů s četbou knih pro The Gutenberg project (některé knihy mají několik zvukových verzí, je na vás, abyste si vybrali tu, která se vám líbí nejvíce!)

Reading in English

Představte si tu největší knihovnu, o jaké můžete snít, s množstvím knih v angličtině zdarma - the Gutenberg project vám otevírá své dveře!

Pokud hledáte novější díla ke čtení v angličtině, můžete se ponořit do vesmíru Amazon a jeho celé sekce věnované výhradně knihám v angličtině. Najdete zde papírové knihy, verze na Kindle a ještě více audioknih!

Závěr

Právě jsme si ukázali, jak se můžete učit anglicky pomocí knih a dalších typů textů. Nezáleží na tom, jaké téma vás zajímá, čtení všeho, co vám přijde pod ruku, vám pomůže zlepšit angličtinu, ať už jde o zlepšení slovní zásoby, gramatiky, nebo prostě o plynulost.

A co vy? Jakou první knihu jste kdy četli v angličtině? Které stránky se chystáte použít příště? Napište nám jakékoliv dotazy. Podělte se s námi o své plány a nezapomeňte - čtení by mělo být vždy zábavné!

Viz více

Pokud chcete číst více v angličtině, můžete se podívat na tyto stránky, kde najdete knihy v angličtině:

Profile picture for Karine Le Moigne

Karine Le Moigne

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 4:36 pm