[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
 • Correct your pronunciation in English
 • Learn sentences from daily life
 • Memorize for good
 • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Anti-kurz angličtiny - najlepší spôsob, ako sa stať dvojjazyčným v angličtine, je učiť sa a zároveň sa baviť prostredníctvom množstva aktivít

Ako sa stať plynulým v angličtine 🙋

Read this article in English: How to become fluent in English 🙋.

Ako sa naučíte plynule po anglicky? Prostredníctvom zaujímavých zdrojov, ktoré vám umožnia stať sa dvojjazyčným v angličtine!

Predstavte si, že strávite desať rokov štúdiom angličtiny v škole, a keď konečne opustíte vzdelávací systém, stále neviete poriadne hovoriť po anglicky. Potom sa jedného dňa rozhodnete, že sa opäť začnete venovať angličtine, a čo urobíte? Začnete navštevovať tradičné hodiny angličtiny, akoby ste sa vracali do školy. Bláznivé, nemyslíte?

Existuje známa fráza, ktorá sa sem dokonale hodí:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Hodiny angličtiny vám budú užitočné len do určitej miery - pomôžu vám oboznámiť sa s gramatikou, možno so základnou slovnou zásobou, ale to je asi tak všetko. Ľudia sa na hodinách cudzieho jazyka dostanú k slovu len zriedka, často sa stáva, že niektoré aspekty učenia sa angličtiny, ako napríklad hovorený jazyk alebo prízvuk, zostávajú zanedbané. Nehovoriac o tom, že to môže byť nudné! Často nám zostáva pocit, že robíme prácu, že ju musíme robiť, ako povinnosť - ako by sa vám nechcelo prestať?

How to become fluent in English

Prečo pokračovať v tradičných hodinách angličtiny, ak vám nefungujú?

Dnes by sme chceli, aby ste preskúmali iné spôsoby učenia sa angličtiny. Pozrite sa na to ako na antikurz angličtiny!

Ako sa zlepšiť v hovorenej angličtine

Tu sú najlepšie techniky na zlepšenie vašich schopností počúvať angličtinu s porozumením:

How to become fluent in English

Aké sú alternatívy k hodinám angličtiny?

Učte sa angličtinu prostredníctvom hudby

Všetci radi počúvame hudbu! Ako vám teda znie jej využitie na zlepšenie angličtiny? Hudbu na zlepšenie angličtiny si môžete vychutnať bez ohľadu na to, aký žáner preferujete. Keď počúvate a spievate si svoje obľúbené piesne, precvičujete si prízvuk, učíte sa slovnú zásobu a gramatiku bezbolestne, bez toho, aby ste si to uvedomovali!

Spočiatku môžete používať dvojjazyčné verzie textov piesní, a to v angličtine aj vo vašom rodnom jazyku. To vám umožní zvyknúť si na rôzne štruktúry, ktoré sa nachádzajú v anglickom jazyku, analyzovať, ako sa tvoria vety, ako vyjadriť svoje myšlienky v angličtine atď.

Keď si to osvojíte, začnite čítať texty len v angličtine, aby ste sa do jazyka úplne ponorili.

Je to skvelá technika, pretože vždy budeš objavovať novú hudbu, takže sa nikdy nebudeš nudiť!

Učte sa angličtinu s televíziou

Stáva sa vám, že sa cítite trochu previnilo, keď si na konci dňa zapnete televíziu, aby ste si pozreli svoj obľúbený seriál a oddýchli si? Existuje predsa toľko produktívnych vecí, ktoré by sme mohli robiť so svojím časom, však? Dobrou správou je, že svoje vinné potešenie môžete premeniť na precvičovanie angličtiny.

Existuje toľko príležitostí:

Najväčšou výhodou televízie je vizuálna stránka. Aj keď nerozumiete všetkým slovám, vďaka mimike hercov, situácii a dokonca aj zvukovým efektom môžete odhadnúť, čo sa deje.

Jednou z výhod, ktorú majú mnohé televízne seriály v porovnaní s filmami, je jednoduchý dej. Platí to najmä pre sitkomy. Zvyčajne sledujú každodenný život jednej alebo niekoľkých postáv, pričom dialógy sú krátke a ľahko sledovateľné.

Učte sa angličtinu s YouTube

Televízia je dobrá, ale jazyk, ktorý tam počujeme, býva trochu... prehnaný. Určite ste si to všimli vo filmoch a televíznych reláciách vo vašom rodnom jazyku - nie sú veľmi realistické a bolo by trochu zvláštne počuť niekoho takto hovoriť v reálnom živote.

Ak sa teda chcete posunúť na vyššiu úroveň, môžete si pozrieť videá na YouTube! Skvelé na tom je, že môžete vidieť skutočných ľudí sediacich pred kamerou, ktorí hovoria tak, ako by hovorili so svojimi priateľmi. Jazyk je skutočný, so súčasným slangom a prirodzenými výrazmi.

Objavte najlepšie kanály YouTube na precvičovanie angličtiny!

How to become fluent in English

Hodiny angličtiny nájdete aj na YouTube!

Učte sa angličtinu s audioknihami

Máte niekedy pocit, že na učenie angličtiny nemáte dosť času?

Počúvanie audiokníh v angličtine je skvelý spôsob, ako si precvičiť angličtinu kdekoľvek a kedykoľvek. Stačí si nasadiť slúchadlá a uvidíte, ako sa vaše každodenné úlohy zmenia na príležitosť precvičiť si angličtinu!

Učte sa angličtinu s podcastmi

Máte často pocit, že mrháte časom? Pri prechádzke, nakupovaní, čakaní na autobus, dochádzaní do práce... Ak si to spočítate, môže to denne predstavovať niekoľko hodín mŕtveho času!

Podcasty sú vynikajúcim spôsobom, ako tento čas dobre využiť Nájdete tu podcasty na najrôznejšie témy, rôznej dĺžky a väčšinou sú zadarmo.

Krátky zoznam skvelých podcastov na precvičovanie angličtiny:

K podcastom sa však v budúcnosti vrátime v osobitnom článku!

Učte sa angličtinu sledovaním stand-up komikov

Spojené štáty sú rodiskom stand-upu, známeho aj ako one-(wo)man-show. Čakajú tam na vás desiatky vystúpení v angličtine a môžete si byť istí, že sa tam objaví smotánka.

Spoznajte najlepších anglicky hovoriacich komikov z celého sveta a zábavnou formou si precvičte angličtinu:

Učte sa angličtinu pri varení

Ak je vaša pamäť vizuálna a haptická (pamätáte si prostredníctvom hmatu a manipulácie) a ak radi varíte, prečo nezačať pripravovať zaujímavé jedlá v angličtine? Ponorte sa do tisícov receptov v angličtine, ktoré sú k dispozícii na plátne, a nechajte svoje chute na ceste po svete! To bude ideálna príležitosť naučiť sa všetku slovnú zásobu súvisiacu s kuchyňou a jedlom a už nikdy nebudete mať problém objednať si v reštaurácii po anglicky!

Vedeli ste, že v priemere denne strácame približne 2 hodiny pri vykonávaní každodenných úloh, dochádzaní do práce, nakupovaní atď. To všetko je čas, ktorý môžeme využiť na precvičovanie angličtiny pomocou metód, ktoré sme práve vymenovali!

How to become fluent in English

Počúvajte angličtinu všade, aby ste sa stali plynulými v angličtine!

Ako lepšie porozumieť písanej angličtine

Čítajte komiksy

Ak by ste chceli začať čítať v angličtine, ale romány sa vám stále zdajú príliš náročné, potom sú komiksy výborným začiatkom, ako sa ponoriť do sveta písanej angličtiny! Vizuálna podpora veľmi pomáha (ak nerozumiete nejakému slovu, pomôžu vám ilustrácie), dialógy sú krátke a plota sú vzrušujúce!

Prečítajte si novinky v angličtine

Ďalšou fázou je informovať sa v angličtine. Ak sa zamyslíte, správy sú oveľa ľahšie zrozumiteľné ako beletria, pretože jazyk je jasný a konkrétny. Často budete čítať aj o témach, o ktorých ste už počuli, takže by ste sa nepúšťali do neznámych vôd.

Ako si viete predstaviť, existuje veľké množstvo anglicky hovoriacich médií, a ak ich budete hľadať v angličtine, vždy budete mať prístup k najnovším správam.

Prečítajte si Wikipédiu v angličtine

Najväčšia encyklopédia na svete - všetky informácie, ktoré by ste mohli požadovať, máte na dosah ruky!

Prečítajte si o témach, ktoré vás zaujímajú, v anglickej verzii Wikipédie. Články sú úplnejšie a pravidelnejšie aktualizované ako články v iných jazykoch.

Prečítajte si beletriu v angličtine

Čo je lepšie ako vychutnať si svoje obľúbené diela v pôvodnom jazyku? Naučíte sa tým nielen novú slovnú zásobu, ale aj nové gramatické konštrukcie a výrazy!

Tu je niekoľko tipov, ako z čítania v angličtine vyťažiť čo najviac:

 • Neodporúčame vám hľadať každé neznáme slovo v slovníku. Riskujete, že rýchlo stratíte záujem o čítanie!
 • Nevytvárajte si zoznamy slovíčok! Pochybujem, že ste rozumeli každému jednému slovu, keď ste čítali svoj prvý román v rodnom jazyku. Nehľadali ste slová v slovníku a to vám v učení neprekážalo, však? Podobne si prirodzene zapamätáte dôležité slová aj v angličtine.
 • Ak nejakému slovu hneď nerozumiete, skúste určiť jeho koreň. Môže to byť aj neznáma forma slova, ktoré už poznáte.

Kill two birds with one stone! Čítajte nahlas, aby ste si precvičili výslovnosť a prízvuk a zároveň si vychutnali napínavý dej.

How to become fluent in English

E-knihy sú skvelým spôsobom, ako sa naučiť anglicky zadarmo!

Ako si zlepšiť písanie v angličtine

Pri písaní si vlastne precvičujete niekoľko zručností - vyjadrujete svoje myšlienky, tvoríte gramaticky správne vety, obohacujete si slovnú zásobu a zlepšujete pravopis. To všetko vám nakoniec umožní lepšie prekladať aj v angličtine!

Tu je niekoľko dobrých miest, kde si môžete precvičiť písanú angličtinu:

Kde si môžete precvičiť písanú angličtinu s ostatnými?

 • Na fórach - ak sa chcete podeliť o svoje nápady alebo myšlienky na určitú tému, píšte na fórach! Modernejšou obdobou fór, ktoré určite poznáte, sú skupiny na Facebooku alebo Telegrame. Ľahko v nich nájdete anglicky hovoriacu skupinu s ľuďmi, ktorí majú rovnaké záujmy a vášne ako vy.

 • Na chatoch - ľahko si nájdete anglicky hovoriaceho kamaráta na dopisovanie a môžete si s ním vymieňať e-maily.

 • Na Twitteri - to nie je práve prvé miesto, ktoré vám napadne, keď si chcete precvičiť písanú angličtinu, ale zverejňovanie krátkych správ na Twitteri, bez ohľadu na tému, môže byť skvelým cvičením, ktoré vás vyzve, aby ste boli jasní a struční. Môžete hovoriť o politickom probléme alebo o tom, čo ste si práve objednali v reštaurácii. Majte na pamäti, že ľudia na Twitteri používajú veľa skratiek a jazyka SMS! Tu je niekoľko príkladov:

  • OMG = Oh my God
  • Ikr = I know, right?
  • Irl = In real life
  • LOL = Laugh out loud

  Sociálne médiá patria tiež medzi prvé miesta, kde môžete objaviť nové slangové výrazy.

 • Na stránkeLang-8 - Lang-8 je webová stránka, ktorá vám umožní napísať krátke texty na vami zvolenú tému a rodení hovorcovia ich za vás opravia. Na oplátku budete mať možnosť opravovať texty študentov vášho jazyka.

Majte na pamäti, že každá z týchto stránok má svoj vlastný jazykový register, ktorý vyžaduje rôzne druhy pozdravov! Veľmi neutrálny pozdrav, ktorý môžete použiť takmer s každým, je:

Best (regards),
[VAŠE MENO].

Ako si môžete precvičiť samotnú spisovnú angličtinu?

Ak sa ešte necítite pripravení komunikovať s niekým iným v angličtine, môžete začať s niekoľkými cvičeniami, aby ste získali istotu v písaní:

 • Robte diktáty. Pomôžu vám sústrediť sa na pravopis a gramatiku bez toho, aby ste sa museli sami starať o tvorbu viet. Je to dobrý spôsob, ako sa naučiť nové spôsoby vyjadrovania, ktoré budú užitočné, keď urobíte krok k tomu, aby ste začali písať. Existuje mnoho stránok, ktoré ponúkajú diktáty. Výhodou je, že si toto cvičenie môžete užiť na akejkoľvek úrovni a nevyžaduje si veľa času!

 • Píšte svoje každodenné úlohy v angličtine. Urobte si poriadok a zároveň si precvičte angličtinu. Píšte si, čo máte každý deň. Toto cvičenie nevyžaduje pokročilú úroveň a pomôže vám zapamätať si každodenné frázy. Odpovedanie na otázku What did you do today? sa stane hračkou!

How to become fluent in English

To, že nerozumiete tomu, čo ste napísali, nie je dobrý dôvod na to, aby ste neumývali riad!

Písanie v cudzom jazyku môže byť veľmi zastrašujúce, vieme to, preto vám odporúčame používať kontrolu pravopisu!

How to become fluent in English

Píšte, aby ste si zlepšili angličtinu

Ako lepšie hovoriť po anglicky

Všetky techniky, ktoré sme práve spomenuli, vám pomôžu aj lepšiehovoriť po anglicky!

Ako pracovať na svojom anglickom prízvuku

Čím by ste mali začať, ak chcete zlepšiť svoj anglický prízvuk?

Počúvajte veľa obsahu v angličtine a zvyknite si na jej špecifické zvuky. Naučiť sa identifikovať a rozlišovať rôzne zvuky je prvým krokom k tomu, aby ste sa ich naučili artikulovať. Nenechajte sa odradiť, naozaj je možné, aby každý nerodený hovoriaci stratil svoj cudzí prízvuk a naučil sa hovoriť po anglicky (alebo v akomkoľvek inom jazyku) s bezchybným prízvukom!

Ak máte problém s výslovnosťou nejakého zvuku v angličtine, venujte pozornosť spôsobu, akým ho vyslovujú rodení hovoriaci - ako pohybujú perami, ústami, jazykom, aby artikulovali, a skúste určiť, odkiaľ daný zvuk pochádza. Toto je niekoľko vynikajúcich spôsobov, ako si overiť svoju výslovnosť.

Mali by ste si tiež vybrať konkrétny prízvuk, ktorý si chcete osvojiť. Napríklad náš kurz Click & Speak používa americkú angličtinu, ale je na vás, aby ste si vybrali prízvuk, ktorý sa vám najviac páči. Ak sa presťahujete do anglicky hovoriacej krajiny, bude mať najväčší zmysel naučiť sa miestny prízvuk, ale ak sa chcete naučiť anglicky z akéhokoľvek iného dôvodu (na cestovanie, do práce alebo len tak pre zábavu), americký prízvuk je jeden z najľahšie artikulovateľných.

Čím sa prízvuk líši? Túto otázku je dobré si položiť. Keď si uvedomíte, prečo rôzne prízvuky znejú inak, bude oveľa jednoduchšie ich napodobňovať a artikulovať.

Niekoľko kľúčových bodov:

 • Samohlásky - hlavný rozdiel medzi prízvukmi spočíva v použitých samohláskach. Práve tie sú nositeľmi melódie jazyka.
 • Dôraz na slove - niekedy sa môže v jednotlivých dialektoch líšiť.
 • Slang a slovná zásoba vo všeobecnosti.

Keď hľadáte slovo v slovníku, nezabudnite sa pozrieť nielen na jeho význam, ale aj na jeho fonetický prepis, najlepšie v IPA! To vám umožní naštudovať si, aké hlásky sa v slove používajú a kde treba umiestniť prízvuk.

How to become fluent in English

Ako sa môžete stať plynulými v angličtine bez toho, aby ste opustili svoju krajinu

Stretnutia v angličtine

Mať dobrý prízvuk v angličtine je skvelé, ale na to, aby ste sa stali plynulými v jazyku, musíte hovoriť! Nedá sa to nijako obísť.

Ak žijete vo veľkom meste, ako je napríklad Paríž, Berlín, Tokio alebo Mexico City, je mimoriadne jednoduché nájsť anglicky hovoriacich ľudí, s ktorými sa môžete stretávať. Keď niekoho počujete hovoriť po anglicky, spýtajte sa ho, odkiaľ je, či sa mu mesto/región páči, či nepotrebuje pomoc. Všetci sme ľudia a všetci radi spoznávame nových ľudí a nadväzujeme nové priateľstvá.

A áno, samozrejme, vždy sa nájdu ľudia, ktorí vás budú ignorovať alebo budú drzí, ale už ich nikdy neuvidíte. Ako povedala matka Jacksona Browna (a nie Mark Twain, ako si mnohí myslia):

Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do.

How to become fluent in English

Hľadáte kurz angličtiny vo svojom meste? Prečo si tam jednoducho nenašiel nejakých priateľov!

Myslite po anglicky

Väčšina našich myšlienok si naozaj nevyžaduje pokročilú úroveň. Ak sa nad tým zamyslíte, väčšinou ide o prozaické veci - čo potrebujeme kúpiť v supermarkete, naše každodenné úlohy, komu musíme zavolať atď. Skúste sa buď zamyslieť nad tým, čo máte urobiť v angličtine, alebo si to v hlave preložiť do angličtiny. Je to veľmi účinné cvičenie, pretože budete môcť identifikovať slová, ktoré vám chýbajú, aby ste mohli hovoriť o určitej téme. Je to užitočné aj preto, že ak o niečom premýšľate, je pravdepodobné, že o tom budete chcieť hovoriť aj s ostatnými! Berte toto cvičenie ako spôsob, ako sa pripraviť na budúce rozhovory v angličtine v reálnom živote!

How to become fluent in English

Musíte začať s jednoduchými myšlienkami!

Sorry, I don't understand you!

Nemôžete vo svojom regióne nájsť rodených hovorcov angličtiny? Ak sa cítite odvážne a chcete si vyskúšať úroveň angličtiny iných ľudí, skúste si objednať v reštaurácii alebo kaviarni v angličtine alebo sa možno spýtajte na cestu v angličtine (aj keď ide o vaše mesto!).

Len si predstavte, že nerozumiete svojmu rodnému jazyku! Je to málo známa technika, ktorá vám pomôže zlepšiť si angličtinu, ale je užitočná, ak nemáte "pri sebe" rodeného hovorcu.

Ponorte sa do angličtiny

Tu je niekoľko ďalších spôsobov, ako sa obklopiť angličtinou a vytvoriť si malú anglicky hovoriacu bublinu, nech ste kdekoľvek!

Nastavte všetky svoje zariadenia na angličtinu

V priemere sa na telefón pozeráme každých 12 minút. Môže to byť čas premrhaný online alebo cenný tréning angličtiny - záleží len na vás!

Nastavte si počítač, telefón, tablet atď. na angličtinu. Boli by ste prekvapení, koľko slovíčok si zapamätáte!

Používajte internet na precvičovanie angličtiny

Internet používame neustále, takže ak ho používate v angličtine, je to cvičenie navyše! Tu sa dozviete, prečo a ako sa internet môže stať platformou, na ktorej si môžete precvičovať angličtinu:

 • Je ľahko prístupný a použiteľný. Ak čítate tento článok, potom už máte prístup k internetu, takže môžete používať všetky techniky, o ktorých sme hovorili.
 • Nekonečné množstvo informácií a možností. Väčšina techník, o ktorých sme hovorili, je dostupná na internete.
 • Komunikácia - svet sa naozaj stal malým miestom. Môžeme sa rozprávať s človekom, ktorý je na druhej strane sveta, v reálnom čase. Bola by veľká škoda, keby ste to nevyužili!
 • Voľba jazyka - určite už využívate všetky tieto možnosti, ktoré web ponúka. Zostáva už len jednoducho zmeniť jazyk!

How to become fluent in English

Užívajte si kurzy angličtiny online!

Slovníky

Premýšľate, ktorý anglický slovník by ste si mali vybrať? Ak vám to vaša úroveň dovoľuje, skúste pri hľadaní slovíčka používať jednojazyčné slovníky - to vám pomôže ešte viac sa obklopiť angličtinou. Postupne si už nebudete musieť v hlave všetko prekladať z jedného jazyka do druhého a začnete naozaj myslieť v angličtine!

Videohry v angličtine

Nech už je tvojím koníčkom čokoľvek (tanec, varenie, kreslenie atď.), nájdeš si naň simuláciu hry v angličtine! Pomôže vám to naučiť sa špecifickú slovnú zásobu súvisiacu s danou oblasťou, nájdete si nových priateľov, ktorí majú rovnaké záujmy, a budete si môcť užiť aj vizuálnu stránku. Ak napríklad hráte Sims, všetky objekty majú popisky v angličtine, čo vám pomôže zapamätať si slovnú zásobu. Navyše je to tak zábavné - môžete pri tom stráviť hodiny a tentoraz bez pocitu viny!

How to become fluent in English

Videohry - alternatíva ku kurzom angličtiny pre všetky vekové kategórie!

Príležitosti na precvičovanie angličtiny sú naozaj všade okolo vás! V angličtine môžete robiť takmer všetko, čo chcete, a to dokonca bez toho, aby ste sa nachádzali v anglicky hovoriacej krajine. Učenie angličtiny nemusí byť niečo nudné. Práve naopak, čím viac vás to bude baviť, tým viac času tomu budete venovať, a tým viac sa budete zlepšovať!

Dúfame, že ste našli niekoľko zaujímavých techník, ktoré vám pomôžu spojiť potešenie a pokrok!

Pozrite si tiež

Ak sa vám páčil náš antikurz angličtiny a naše techniky, ako sa stať plynulým v angličtine, potom by ste si mali pozrieť aj:

 • Klikni a hovor metódu - náš vlastný kompletný tréningový program, ktorý vám pomôže konečne ľahko porozumieť a hovoriť skutočnou angličtinou. Budete mať prístup k 7 066 monológom a 365 dialógom, ktoré sú živé, vzrušujúce a umožnia vám stať sa plynulými.
Profile picture for Dimitar Dimitrov

Dimitar Dimitrov

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 7:28 pm