Anti-kurz angličtiny - nejlepší způsob, jak se stát dvojjazyčným v angličtině, je učit se a zároveň se bavit prostřednictvím spousty aktivit.

Jak se stát plynulým v angličtině 🙋

Read this article in English: How to become fluent in English 🙋.

Jak se naučit plynule anglicky? Prostřednictvím zajímavých zdrojů, které vám umožní stát se dvojjazyčnými v angličtině!

Představte si, že strávíte deset let studiem angličtiny ve škole, a když konečně opustíte vzdělávací systém, stále neumíte pořádně anglicky. Pak se jednoho dne rozhodnete, že se angličtině opět začnete věnovat, a co uděláte? Začnete chodit na tradiční hodiny angličtiny, jako byste se vraceli do školy. Šílené, nemyslíte?

Existuje známá fráze, která se sem dokonale hodí:

Insanity is doing the same thing over and over again and expecting different results.

Hodiny angličtiny jsou pro vás užitečné jen do určité míry - pomohou vám seznámit se s gramatikou, možná se základní slovní zásobou, ale to je tak všechno. Lidé se na hodinách cizího jazyka málokdy dostanou ke slovu, často se stává, že některé aspekty výuky angličtiny, jako je mluvený jazyk nebo přízvuk, zůstávají opomenuty. Nemluvě o tom, že to může být nuda! Často v nás zůstává pocit, že děláme práci, že ji musíme dělat, jako povinnost - jak by se vám nechtělo přestat?

How to become fluent in English

Proč pokračovat v tradičních hodinách angličtiny, když vám nefungují?

Dnes bychom pro vás rádi prozkoumali jiné způsoby výuky angličtiny. Dívejte se na to jako na antikurz angličtiny!

Jak se zlepšit v mluvené angličtině

Zde jsou nejlepší techniky, jak zlepšit své dovednosti v poslechu angličtiny s porozuměním:

How to become fluent in English

Jaké jsou alternativy k hodinám angličtiny?

Učte se anglicky prostřednictvím hudby

Všichni rádi posloucháme hudbu! Jak vám tedy zní její využití ke zlepšení angličtiny? Hudbu si ke zlepšení angličtiny můžete užívat, ať už preferujete jakýkoli žánr. Když posloucháte své oblíbené písničky a zpíváte si s nimi, procvičujete si přízvuk, učíte se slovní zásobu a gramatiku bezbolestně, aniž byste si to uvědomovali!

Zpočátku můžete používat dvojjazyčné verze textů, a to jak v angličtině, tak ve svém rodném jazyce. To vám umožní zvyknout si na různé struktury, které se v angličtině vyskytují, analyzovat, jak se tvoří věty, jak vyjádřit své myšlenky v angličtině atd.

Jakmile se s tím sžijete, začněte číst texty pouze v angličtině, abyste se do jazyka plně ponořili.

Je to skvělá technika, protože vždy budete mít k dispozici novou hudbu, takže se nikdy nebudete nudit!

Učte se anglicky s televizí

Máte někdy trochu výčitky svědomí, když si na konci dne zapnete televizi a pustíte si svůj oblíbený pořad, abyste si odpočinuli? Vždyť existuje tolik produktivních věcí, které bychom mohli se svým časem dělat, ne? Dobrá zpráva je, že své provinilé potěšení můžete proměnit v procvičování angličtiny.

Příležitostí je tolik:

Největší výhodou televize je vizuální stránka. I když nerozumíte všem slovům, můžete díky výrazu tváře herců, situaci a dokonce i zvukovým efektům odhadnout, co se děje.

Jednou z výhod, kterou má mnoho televizních seriálů oproti filmům, je jednoduchý děj. To platí zejména pro sitcomy. Ty obvykle sledují každodenní život jedné nebo několika postav, přičemž dialogy jsou krátké a snadno sledovatelné.

Učte se anglicky s YouTube

Televize je dobrá, ale jazyk, který tam slyšíme, bývá trochu... přehnaný. Určitě jste si toho všimli ve filmech a seriálech ve vašem rodném jazyce - nejsou příliš realistické a bylo by trochu zvláštní slyšet někoho tak mluvit v reálném životě.

Chcete-li se tedy posunout na další úroveň, můžete sledovat videa na YouTube! Na tom je skvělé, že můžete vidět skutečné lidi, kteří sedí před kamerou a mluví tak, jak by mluvili se svými přáteli. Jazyk je skutečný, s aktuálním slangem a přirozenými výrazy.

Objevte nejlepší kanály YouTube, na kterých si můžete procvičit angličtinu!

How to become fluent in English

Výuku angličtiny najdete i na YouTube!

Učte se anglicky s audioknihami

Máte někdy pocit, že na učení angličtiny nemáte dost času?

Poslech audioknih v angličtině je skvělý způsob, jak si procvičit angličtinu kdekoli a kdykoli. Stačí si nasadit sluchátka a uvidíte, jak se vaše každodenní úkoly promění v příležitost k procvičování angličtiny!

Učte se anglicky s podcasty

Máte často pocit, že ztrácíte čas? Při procházce, nakupování, čekání na autobus, dojíždění do práce... Když si to spočítáte, může to být až několik hodin mrtvého času denně!

Podcasty jsou vynikajícím způsobem, jak tento čas dobře využít Najdete zde podcasty na nejrůznější témata, různé délky a většinou jsou zdarma.

Stručný seznam skvělých podcastů, se kterými si můžete procvičit angličtinu:

K podcastům se ale v budoucnu vrátíme ve speciálním článku!

Učte se anglicky sledováním stand-up komiků

Spojené státy jsou rodištěm stand-upu, známého také jako one-(wo)man-show. Čekají na vás desítky pořadů v angličtině a můžete si být jisti, že se v nich představí smetánka.

Poznejte nejlepší anglicky mluvící komiky z celého světa a procvičte si angličtinu zábavnou formou:

Učte se anglicky při vaření

Pokud je vaše paměť vizuální a haptická (pamatujete si prostřednictvím hmatu a manipulace) a pokud rádi vaříte, proč nezačít připravovat zajímavé pokrmy v angličtině? Ponořte se do tisíců receptů v angličtině, které jsou k dispozici na plátně, a nechte své chutě na výletě po světě! To bude ideální příležitost naučit se veškerou slovní zásobu související s kuchyní a jídlem a už nikdy nebudete mít problém objednat si v restauraci anglicky!

Věděli jste, že v průměru ztratíme asi 2 hodiny denně při plnění každodenních úkolů, dojíždění do práce, nakupování atd. To vše je čas, který můžeme využít k procvičování angličtiny pomocí právě uvedených metod!

How to become fluent in English

Poslouchejte angličtinu všude, abyste se stali plynulými v angličtině!

Jak lépe porozumět psané angličtině

Čtěte komiksy

Pokud byste rádi začali číst v angličtině, ale romány se vám stále zdají příliš náročné, pak jsou komiksy výborným začátkem, jak se ponořit do světa psané angličtiny! Vizuální podpora velmi pomáhá (pokud nerozumíte nějakému slovíčku, pak vám pomohou ilustrace), dialogy jsou krátké a zápletky napínavé!

Přečtěte si novinky v angličtině

Další fází je informovat se v angličtině. Když se nad tím zamyslíte, zprávy jsou mnohem srozumitelnější než beletrie, protože jazyk je jasný a konkrétní. Často také budete číst o tématech, o kterých jste již slyšeli, takže byste se neponořili do neznámých vod.

Jak si jistě dokážete představit, anglicky mluvících médií je velké množství, a pokud je budete hledat v angličtině, budete mít vždy přístup k nejnovějším zprávám.

Přečtěte si Wikipedii v angličtině

Největší encyklopedie na světě - všechny informace, o které byste mohli požádat, máte na dosah ruky!

Přečtěte si o tématech, která vás zajímají, v anglické verzi Wikipedie. Články jsou úplnější a pravidelněji aktualizované než články v jiných jazycích.

Přečtěte si beletrii v angličtině

Co je lepšího než vychutnat si svá oblíbená díla v originálním jazyce? Naučíte se tím nejen novou slovní zásobu, ale i nové gramatické konstrukce a výrazy!

Zde je několik tipů, jak z četby v angličtině vytěžit co nejvíce:

 • Nedoporučujeme vám vyhledávat každé neznámé slovo ve slovníku. Riskujete, že rychle ztratíte zájem o čtení!
 • Nevytvářejte si seznamy slovíček! Pochybuji, že jste rozuměli každému slovu, když jste četli svůj první román v rodném jazyce. Nehledali jste slovíčka ve slovníku a to vám v učení nepřekáželo, že? Stejně tak si přirozeně zapamatujete důležitá slovíčka i v angličtině.
 • Pokud nějakému slovu hned nerozumíte, zkuste určit jeho kořen. Stejně dobře to může být neznámý tvar slova, které již znáte.

Kill two birds with one stone! Čtěte nahlas, procvičíte si výslovnost a přízvuk a zároveň si užijete napínavý děj.

How to become fluent in English

E-knihy jsou skvělým způsobem, jak se naučit anglicky zdarma!

Jak si zlepšit psaní v angličtině

Při psaní si vlastně procvičujete několik dovedností - vyjadřování myšlenek, tvoření gramaticky správných vět, obohacování slovní zásoby a zlepšování pravopisu. To vše vám nakonec umožní lépe překládat i v angličtině!

Zde je několik dobrých míst, kde si můžete procvičit psanou angličtinu:

Kde si můžete procvičit psanou angličtinu s ostatními?

 • Na fórech - pokud se chcete podělit o své nápady nebo myšlenky na určité téma, pište na fóra! Modernější obdobou fór, kterou jistě znáte, jsou skupiny na Facebooku nebo Telegramu. Snadno zde najdete anglicky mluvící skupinu s lidmi, kteří sdílejí vaše zájmy a vášně.

 • Na chatech - snadno najdete anglicky mluvícího kamaráda na dopisování a můžete si s ním vyměňovat e-maily.

 • Na Twitteru - to není zrovna první místo, které vás napadne, když si chcete procvičit psanou angličtinu, ale psaní krátkých zpráv na Twitteru, ať už na jakékoli téma, může být skvělým cvičením, které vás vyzve k tomu, abyste byli jasní a struční. Můžete hovořit o politickém problému nebo o tom, co jste si právě objednali v restauraci. Mějte na paměti, že lidé na Twitteru používají spoustu spřežek a jazyka SMS! Zde je několik příkladů:

  • OMG = Oh my God
  • Ikr = I know, right?
  • Irl = In real life
  • LOL = Laugh out loud

  Sociální média jsou také jedním z prvních míst, kde můžete objevit nové slangové výrazy.

 • Na Lang-8 - Lang-8 je webová stránka, která vám umožní napsat krátké texty na vámi zvolené téma a rodilí mluvčí je za vás opraví. Na oplátku budete mít možnost opravovat texty studentů vašeho jazyka.

Mějte na paměti, že každá z těchto stránek má svůj vlastní jazykový rejstřík, který vyžaduje různé druhy pozdravů! Velmi neutrální pozdrav, který můžete použít téměř s kýmkoli, je:

Best (regards),
[VAŠE JMÉNO]

Jak si můžete procvičit psanou angličtinu sami?

Pokud se ještě necítíte připraveni komunikovat s někým jiným anglicky, můžete začít s několika cvičeními, abyste získali jistotu ve svých písemných dovednostech:

 • Provádějte diktáty. Pomohou vám soustředit se na pravopis a gramatiku, aniž byste se museli sami starat o tvoření vět. Je to dobrý způsob, jak se naučit nové způsoby vyjadřování, které se vám budou hodit, až uděláte krok k tomu, abyste začali psát. Existuje mnoho stránek, které nabízejí diktáty. Výhodou je, že si toto cvičení můžete užít na jakékoli úrovni a nevyžaduje mnoho času!

 • Pište své každodenní úkoly v angličtině. Udělejte si pořádek a zároveň si procvičte angličtinu. Pište si, co máte každý den za úkol. Toto cvičení nevyžaduje pokročilou úroveň a pomůže vám zapamatovat si každodenní fráze. Odpovědi na otázky What did you do today? se stanou hračkou!

How to become fluent in English

Nerozumět tomu, co jste napsali, není dobrý důvod, proč neumýt nádobí!

Psát v cizím jazyce může být velmi zastrašující, to víme, proto bychom vám doporučili používat kontrolu pravopisu!

How to become fluent in English

Pište, abyste si zlepšili angličtinu

Jak lépe mluvit anglicky

Všechny techniky, které jsme právě zmínili, vám pomohou také lépemluvit anglicky!

Jak pracovat na svém anglickém přízvuku

Čím byste měli začít, pokud chcete zlepšit svůj anglický přízvuk?

Poslouchejte hodně obsahu v angličtině a zvykejte si na její specifické zvuky. Naučit se identifikovat a rozlišovat různé zvuky je prvním krokem k tomu, abyste se je naučili artikulovat. Nenechte se odradit, je opravdu možné, aby každý nerodilý mluvčí ztratil svůj cizí přízvuk a naučil se mluvit anglicky (nebo jakýmkoli jiným jazykem) s bezvadným přízvukem!

Pokud vám dělá potíže vyslovit nějaký zvuk v angličtině, věnujte pozornost tomu, jak ho vyslovují rodilí mluvčí - jak při artikulaci pohybují rty, ústy, jazykem, a zkuste určit, odkud daný zvuk pochází. To je několik vynikajících způsobů, jak si ověřit svou výslovnost.

Měli byste si také vybrat konkrétní přízvuk, který si chcete osvojit. Například náš kurz Click & Speak používá americkou angličtinu, ale je na vás, abyste si vybrali přízvuk, který se vám nejvíce líbí. Pokud se stěhujete do anglicky mluvící země, mělo by největší smysl učit se místní přízvuk, ale pokud se chcete naučit anglicky z jakéhokoli jiného důvodu (kvůli cestování, práci nebo jen pro zábavu), americký přízvuk je jedním z nejsnadněji artikulovatelných.

V čem se přízvuk liší? Tuto otázku je dobré si položit. Jakmile si uvědomíte, proč různé přízvuky znějí jinak, bude mnohem snazší je napodobit a artikulovat.

Několik klíčových bodů:

 • Samohlásky - hlavní rozdíl mezi přízvuky spočívá v použitých samohláskách. Jsou to právě ony, které nesou melodii jazyka.
 • Důraz ve slovech - ten se někdy může v jednotlivých dialektech lišit.
 • Slang a slovní zásoba obecně.

Když hledáte slovo ve slovníku, nezapomeňte se podívat nejen na jeho význam, ale také na jeho fonetický přepis, nejlépe v IPA! To vám umožní nastudovat, jaké hlásky se ve slově používají a kam se klade přízvuk.

How to become fluent in English

Jak se můžete stát plynulými v angličtině, aniž byste opustili svou zemi

Setkání v angličtině

Mít dobrý přízvuk v angličtině je skvělé, ale abyste se stali plynulými v tomto jazyce, musíte mluvit! To se nedá nijak obejít.

Pokud žijete ve velkém městě, jako je například Paříž, Berlín, Tokio nebo Mexico City, je velmi snadné najít anglicky mluvící lidi, se kterými se můžete setkávat. Když někoho uslyšíte mluvit anglicky, zeptejte se ho, odkud je, jestli se mu ve městě/regionu líbí, jestli nepotřebuje pomoct. Všichni jsme lidé a všichni rádi poznáváme nové lidi a navazujeme nová přátelství.

A ano, samozřejmě se vždy najdou lidé, kteří vás budou ignorovat nebo budou hrubí, ale už je nikdy neuvidíte. Jak řekla matka Jacksona Browna (a ne Marka Twaina, jak se mnozí domnívají):

Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do.

How to become fluent in English

Hledáte ve svém městě kurz angličtiny? Proč si tam prostě nenajít nějaké přátele!

Přemýšlejte v angličtině

Většina našich myšlenek opravdu nevyžaduje pokročilou úroveň. Když se nad tím zamyslíte, jsou to většinou všední věci - co potřebujeme koupit v supermarketu, naše každodenní úkoly, komu potřebujeme zavolat atd. Zkuste se buď zamyslet nad tím, co máte udělat v angličtině, nebo si to v hlavě přeložit do če štiny. Je to velmi účinné cvičení, protože budete schopni identifikovat slova, která vám chybí, abyste mohli o určitém tématu mluvit. Je to také užitečné, protože pokud o něčem přemýšlíte, je pravděpodobné, že o tom budete chtít mluvit i s ostatními! Berte toto cvičení jako způsob, jak se připravit na budoucí konverzaci v angličtině v reálném životě!

How to become fluent in English

Musíte začít s jednoduchými myšlenkami!

Sorry, I don't understand you!

Nemůžete ve svém regionu najít rodilé mluvčí angličtiny? Pokud se cítíte odvážně a chcete si vyzkoušet úroveň angličtiny ostatních lidí, zkuste si v restauraci nebo kavárně objednat v angličtině nebo se třeba zeptat na cestu v angličtině (i když se jedná o vaše město!).

Představte si, že svému rodnému jazyku nerozumíte! Je to málo známá technika, která vám pomůže zlepšit angličtinu, ale je užitečná, pokud nemáte "po ruce" rodilého mluvčího.

Ponořte se do angličtiny

Zde je několik dalších způsobů, jak se obklopit angličtinou a vytvořit si malou anglicky mluvící bublinu, ať už jste kdekoli!

Nastavte všechna svá zařízení na angličtinu

V průměru se díváme na své telefony každých 12 minut. To může být čas promarněný online nebo cenné procvičování angličtiny - záleží jen na vás!

Nastavte si počítač, telefon, tablet atd. na angličtinu. Byli byste překvapeni, kolik slovíček si zapamatujete!

Využijte internet k procvičování angličtiny

Internet používáme neustále, takže pokud ho používáte v angličtině, je to procvičování navíc! Zde se dozvíte, proč a jak se internet může stát platformou, kde si můžete procvičit angličtinu:

 • Je snadno přístupný a použitelný. Pokud čtete tento článek, pak již máte přístup k internetu, takže můžete využít všechny techniky, o kterých jsme se zmínili.
 • Nekonečné množství informací a možností. Většina technik, o kterých jsme hovořili, je dostupná na internetu.
 • Komunikace - svět se opravdu stal malým místem. S člověkem, který je na druhém konci světa, můžeme mluvit v reálném čase. Byla by velká škoda, kdybyste toho nevyužili!
 • Volba jazyka - jistě již využíváte všech těchto možností, které web nabízí. Zbývá už jen jednoduše změnit jazyk!

How to become fluent in English

Užijte si kurzy angličtiny online!

Slovníky

Přemýšlíte, který anglický slovník si vybrat? Pokud vám to vaše úroveň dovolí, zkuste při hledání slovíček používat jednojazyčné slovníky - to vám pomůže se angličtinou ještě více obklopit. Postupně už nebudete muset v hlavě překládat vše z jednoho jazyka do druhého a začnete opravdu myslet anglicky!

Videohry v angličtině

Ať už je vaším koníčkem cokoli (tanec, vaření, kreslení atd.), určitě si k němu najdete simulační hru v angličtině! Pomůže vám to naučit se specifickou slovní zásobu související s daným oborem, získáte nové přátele, kteří sdílejí vaše zájmy, a navíc si budete moci užít vizuální stránku. Například pokud hrajete Sims, všechny předměty mají popisky v angličtině, což vám pomůže zapamatovat si slovní zásobu. Navíc je to tak zábavné - můžete u toho strávit hodiny a tentokrát bez výčitek svědomí!

How to become fluent in English

Videohry - alternativa ke kurzům angličtiny pro všechny věkové kategorie!

Příležitosti k procvičování angličtiny jsou opravdu všude kolem vás! V angličtině můžete dělat téměř cokoli, aniž byste byli v anglicky mluvící zemi. Učení angličtiny nemusí být nic nudného. Naopak, čím více vás bude bavit, tím více času mu budete věnovat, a tím více se budete zlepšovat!

Doufáme, že jste našli několik zajímavých technik, které vám pomohou spojit potěšení a pokrok!

Podívejte se také

Pokud se vám líbil náš antikurz angličtiny a naše techniky, jak se stát plynulým v angličtině, pak byste se měli podívat také na:

 • Klikněte a mluvte metoda - náš vlastní kompletní výukový program, který vám pomůže konečně snadno porozumět a mluvit skutečnou angličtinou. Budete mít přístup k 7 066 monologům a 365 dialogům, které jsou živé, vzrušující a umožní vám stát se plynulými.
Profile picture for Dimitar Dimitrov

Dimitar Dimitrov

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 4:40 pm