Ako zlepšiť počúvanie s porozumením v angličtine 👂 [VIDEO]
V tomto videu sa Misha podelí o niekoľko tipov a trikov, aby ste lepšie rozumeli hovorenej angličtine! 👂
Zdá sa vám ťažké porozumieť rodenému hovorcovi, keď hovorí prirodzenou rýchlosťou? Musíte vždy čítať titulky, aby ste porozumeli svojmu obľúbenému filmu alebo televíznemu programu v angličtine? 🎧
👇 Tu je náš sprievodca krok za krokom, ako si zlepšiť počúvanie s porozumením:
🌎 Nezabudnite si vybrať jazyk titulkov kliknutím na nastavenia videa.
⏱️ Časový kód
0:00 - Úvod
0:46 - Prečo je také ŤAŽKÉ rozumieť hovorenej angličtine?
4:51 - Ako zlepšiť počúvanie s porozumením
5:11 - Ako sa správne učiť slovíčka
12:23 - Zdroje na učenie slovíčok
13:51 - Ktoré slovíčka by ste sa mali učiť v angličtine?
17:42 - Ako sa naučiť všetky zvuky anglického jazyka
22:48 - Ako sa učiť v kontexte
25:14 - A čo SPEAKING?
📝 Úplný prepis:
Ahoj, tu je Misha z Click & Speak. V tomto videu by som chcela odpovedať na jednu z najčastejších otázok, ktoré dostávame od študentov, a to, ako lepšie porozumieť hovorenej angličtine? Ak máte pocit, že rodení hovorcovia hovoria príliš rýchlo a vy nemôžete sledovať, čo hovoria, alebo nerozumiete filmom či televíznym programom v angličtine bez titulkov, potom je toto video určené práve vám. Ak sa ešte stále učíte anglicky a máte problém sledovať, čo hovorím, potom by ste si mali aktivovať titulky, ktoré sú k dispozícii v angličtine aj v množstve ďalších jazykov. Takže to určite urobte, aby ste rozumeli všetkému, čo hovorím. Dobre?
Vždy som veril, že pochopenie toho, odkiaľ problém pochádza, je polovica riešenia, však? Takže ak viete, prečo je porozumenie hovorenej angličtine také ťažké, potom môžete podniknúť konkrétne kroky, aby ste zlepšili svoje počúvanie s porozumením v angličtine. Dobre? Pozrime sa teda na hlavné dôvody, prečo je porozumenie hovorenej angličtine také ťažké. Dôvodom číslo jeden je nedostatok praxe. Dobre? Mnohí naši študenti teraz trávia hodiny prácou na gramatike, čítaním, prekladaním, ale nemajú dostatok času na počúvanie angličtiny, však? A ako všetci vieme, cvičenie robí majstra. Takže ak nepočúvate angličtinu, nezačnete rozumieť hovorenej angličtine. Zdá sa to celkom logické, ale mám pocit, že by sme to mali spomenúť. Dobre? Takže nezabudnite do svojho štúdia angličtiny zaradiť viac zvukových nahrávok. Či už je to podcast, audio kniha, film, televízny program, v ktorom hovoria skutoční ľudia, to nie je dôležité. Dôležité je, aby ste boli neustále vystavení hovorenej angličtine. Dobre, to je číslo jedna.
Teraz druhý problém, ktorý vyplýva z prvého, je kontrast medzi hovorenou a písanou angličtinou. A ide o to, že sme zvyknutí čítať angličtinu a možno máme peknú predstavu o tom, ako sa vyslovuje slovo, ktoré sa veľmi líši od toho, ako sa v skutočnosti vyslovuje, že? Problém je v tom, že angličtina nie je fonetický jazyk, čo znamená, že pravopis slova dobre nevyjadruje jeho výslovnosť. A to je problém, pretože keď sa učíte slovo bez zvuku, bez toho, aby ste ho počuli, môžete sa nechať oklamať jeho pravopisom a myslieť si, že sa vyslovuje určitým spôsobom, zatiaľ čo v skutočnosti je to úplne inak. Aby ste sa tomu vyhli, vždy, vždy, vždy si vypočujte zvukovú nahrávku každého nového slova, ktoré sa učíte, a to je nevyhnutné.
Tretím problémom je nedostatočná slovná zásoba. Ak ste nejaké slovo nikdy nevideli, ak ste ho nikdy nepočuli a niekto ho použije, je pravdepodobné, že mu nebudete rozumieť. Samozrejme, niekedy dokážete odhadnúť význam na základe kontextu, ale najmä ak ste začiatočník alebo na nižšej strednej úrovni, potom pravdepodobne nebudete schopní pochopiť, čo hovoríme. Dobre? Uvidíme, ako tento problém vyriešiť.
Teraz štvrtý problém, ktorý nám naši študenti hovoria, je, že anglicky hovoriaci hovoria príliš rýchlo. Teraz som tam dal otáznik, pretože si nie som istý, či je to tým, že oni hovoria príliš rýchlo, alebo tým, že my počúvame príliš pomaly? To je, samozrejme, malý vtip a uvidíme, ako vyriešiť aj tento problém. Teraz posledný problém, s ktorým sa často stretávam, keď sa ľudia učia angličtinu, je precvičovanie s materiálmi, ktoré považujú za nudné. Dobre? Ak sa vám konkrétny materiál nezdá zaujímavý, ak nie je podnetný, ak sa necítite motivovaní, potom ho opustíte, a to nechceme. Chceme sa ponoriť do prirodzených materiálov, ktoré považujeme za zaujímavé a ktoré môžeme sledovať. To je najlepšia rovnováha. Takže toto boli hlavné dôvody, prečo majú ľudia problém porozumieť hovorenej angličtine, a v nasledujúcich niekoľkých slajdoch by som vám chcel ukázať, ako to môžete napraviť a čo môžete urobiť, aby ste zlepšili svoje počúvanie angličtiny s porozumením. Dobre?
Najskôr sa naučte slová vo všetkých ich tvaroch. Dobre? Takže keď sa učíte novú slovnú zásobu, keď sa učíte nové slová, máte tendenciu učiť sa ich len v jednom z ich tvarov? Ak áno, je to chyba. Dobre? Uveďme si príklad s najbežnejším slovom v anglickom jazyku, ktorým je sloveso to be, dobre? Ak sa toto slovo naučíte len v tomto tvare be alebo v infinitíve, nebudete mu schopní porozumieť vo všetkých jeho ostatných tvaroch. Dobre? A to je bežné sloveso, ale najčastejšie sa používa v iných tvaroch, napríklad ja som, ona bola, my sme boli a tak ďalej. Dobre? Takže pointa je, že ak sa naučíte slovo len v jednom z jeho tvarov, budete mu rozumieť len v tomto tvare a nebudete mu rozumieť v iných kontextoch, čo je problém. No s tým, že sa musíte naučiť každé slovo vo všetkých jeho tvaroch.
Problémom je, že ak sa nové slová naučíte len v jednej z ich foriem, nebudete ich schopní rozpoznať v iných formách. A je pravdepodobné, že ľudia majú tendenciu používať to isté slovo v niekoľkých rôznych podobách. Dobre? Ako sa teda efektívne naučiť nové slovo vo všetkých jeho podobách? Tu je malý kontrolný zoznam všetkých krokov, ktoré musíte urobiť, všetkých vecí, ktoré sa musíte naučiť, aby ste si slovo osvojili, aby ste ho vedeli rozpoznať, keď ho použije niekto iný, ale aj aby ste ho vedeli použiť sami, kedykoľvek ho budete potrebovať. Dobre? Pre náš príklad som si vzal slovo príklad. Dobre, povedzme, že sa chcete naučiť slovo príklad, keď ho môžete použiť pri učení sa akéhokoľvek nového slova. Dobre?
Teraz sa v prvom rade musíte naučiť výslovnosť. Ako sme už videli, medzi hovorenou a písanou angličtinou je veľký kontrast, však? Takže to, čo potrebujete, je fonetický prepis, a to najlepšie v medzinárodnej fonetickej abecede, dobre? Teraz je to alternatívny systém, alternatívna abeceda, ktorá vám umožňuje foneticky znázorniť výslovnosť slova. Takže každý symbol zodpovedá jednému zvuku a je to vždy ten istý zvuk. Keď si vyhľadáte fonetický prepis slova, vždy budete s istotou vedieť, ako ho vysloviť. Dobre? A tu je fonetický prepis slova príklad. Dobre? Vidím, že sa vyslovuje príklad, príklad. Teraz sa nebojte týchto písmen, týchto symbolov, ktoré vyzerajú smiešne, ak im nerozumiete, pretože sa im budeme venovať v inom videu. Zatiaľ je potrebné, aby ste pochopili význam fonetického prepisu a to, že je cennejší ako pravopis, pokiaľ ide o výslovnosť.
Druhá vec, ktorú sa musíte naučiť, je slovný dôraz. V angličtine má teraz každé slovo aspoň jednu zdôraznenú slabiku. Túto slabiku vyslovujeme zreteľnejšie, možno s dlhšou samohláskou. A v tomto slove, v príklade slova, je to druhá slabika, ktorá je zdôraznená. Uviedol som ju tučným písmom. Takže je to príklad, príklad. Nie je to príklad ani príklad. Dobre Je to príklad, príklad. Tretia vec je naučiť sa pravopis, samozrejme. Teraz to nie je super dôležité pre vaše počúvanie s porozumením, ale je to dôležité pre vaše celkové znalosti angličtiny alebo ako, aby ste mohli používať angličtinu v akomkoľvek kontexte. No uistite sa, že poznáte správny pravopis slova.
Ďalšia vec, ktorú môžete urobiť, je vyhľadať gramatickú kategóriu slova. Je to podstatné meno? Je to sloveso? Je to prídavné meno? Je to predložka? To je dôležité, pretože vám to poskytne cenné informácie o tom, aké ďalšie formy slovo má. V tomto prípade je slovo príklad podstatné meno. Takže mi to dáva cenné informácie o ďalšom kroku, ktorý musím urobiť, a to je naučiť sa ďalšie tvary. A podstatné mená majú zvyčajne dva tvary, jednotné a množné číslo, príklad v jednotnom čísle a príklady v množnom čísle. Pri pravidelných podstatných menách je to celkom zrejmé a jednoduché, ale existujú podstatné mená ako myš, ktoré majú nepravidelný tvar množného čísla, myš v jednotnom čísle, ale myši v množnom čísle. Je to tak? A ak sa naučíte iba slovo myš, je pravdepodobné, že nebudete schopní pochopiť slovo myš, keď ho niekto použije.
Teraz ďalšia vec, ktorú sa musíte naučiť, je jazykový register, v akom kontexte sa slovo, ktoré sa učíte, používa, pretože angličtina má veľa slov. A veľa slov má podobný význam, rozdiel je v tom, že sa používajú v rôznom kontexte. Dobre? Majú rôzne jazykové registre. Slovo môže byť vulgárne, slovo môže byť hovorové. A ak v slovníku nie je nič napísané, potom je pravdepodobné, že slovo patrí do neutrálneho jazykového registra, čo znamená, že ho môžete použiť v akomkoľvek kontexte a nemôže byť čudné.
A posledná vec, ktorú musíte urobiť, keď sa učíte nové slovo, je pozrieť si príklad vety. Pomôže vám to pochopiť, ako sa slovo používa, v akom kontexte sa používa. A možno vám to tiež pomôže zapamätať si dané slovo, pretože náš mozog lepšie chápe veci a lepšie si ich zapamätá v kontexte. Aj o tom budeme hovoriť neskôr, ale nemá zmysel učiť sa izolované slová. Dobre? Vždy sa musíte učiť v kontexte, aby ste dokázali porozumieť v kontexte a tiež hovoriť v kontexte. Je to tak? Dáva to zmysel. Takže naša príkladová veta so slovom príklad znie: "Môžete mi uviesť príklad?". Teraz je to perfektná veta na ilustráciu toho, čo toto slovo znamená a ako ho môžete použiť. Nezabudnite dodržiavať všetky tieto kroky, keď sa učíte nové slovo. Aby ste ho dokázali rozpoznať, keď ho počujete, ako ho dokážeme použiť, keď ho budete potrebovať.
Teraz si poďme povedať o niektorých zdrojoch, ktoré vám pomôžu lepšie sa naučiť slovíčka iEnglish. Dobre? Prvým zdrojom je bezplatný online slovník Wiktionary, a to je úžasný slovník, pretože vám poskytne informácie o význame slova. Poskytuje vám fonetický prepis, takže môžete pochopiť, ako sa slovo vyslovuje. Môžete analyzovať rôzne hlásky, dôraz v slove a tak ďalej. A máte k dispozícii aj zvukovú nahrávku slova, takže si môžete vypočuť, ako ho vyslovuje rodený hovoriaci.
Druhým zdrojom, ktorý by som odporučil, je ďalší online slovník, ktorý sa volá Your Dictionary (Váš slovník) a obsahuje množstvo príkladových viet. Dobre? Ak sa teda učíte nové slovo a nie ste si istí, ako ho presne použiť, alebo si nie ste istí kontextom, v ktorom sa slovo používa, môžete ísť do Your Dictionary, vyhľadať slovo a dostanete množstvo príkladových viet. Posledným zdrojom, ktorý by som odporučil, je YouGlish. Ide o webovú stránku, ktorá vám umožní vyhľadať slovo a získať príkladové vety z videí z YouTube. Je to skvelé, pretože môžete počuť, ako slovo vyslovujú rodení hovoriaci, a tiež vidieť a počuť slovo použité v kontexte.
Keď už viete, ako sa učiť slovíčka v angličtine, ktoré slovíčka by ste sa mali naučiť? V anglickom jazyku je viac ako milión slov, ale nebojte sa, neutekajte, nemusíte sa učiť všetky slová v anglickom jazyku. Dobre? Nikto nevie všetkých jeden milión slov, dokonca ani rodení hovoriaci. A to preto, že existuje prirodzený proces, v ktorom sa dôležité slová používajú neustále. A čím je slovo dôležitejšie, tým častejšie ho ľudia používajú. Ako príklad uvedieme, že 600 najpoužívanejších slov v anglickom jazyku predstavuje 85 % každodennej slovnej zásoby. Inými slovami, ak poznáte 600 najpoužívanejších slov v anglickom jazyku, budete schopní porozumieť približne 85 % všetkých rozhovorov.
Ďalším krokom by bolo naučiť sa 5 000 najpoužívanejších slov v anglickom jazyku, 5 000 najpoužívanejších slov, ktoré predstavujú 96 % dennej slovnej zásoby. Inými slovami, keď zvládnete týchto 5 000 najpoužívanejších slov v angličtine, budete schopní porozumieť 96 % všetkých rozhovorov. V tom okamihu budete úplne plynulo hovoriť po anglicky. Dobre? Aj keď stále budú existovať slová, ktorým nebudete rozumieť, budete mať dostatočnú slovnú zásobu na to, aby ste danému slovu rozumeli, dokázali odhadnúť jeho význam a dokázali efektívne komunikovať.
Ako teda nájdete tieto najdôležitejšie, najčastejšie používané slová? Ako sa naučíte najdôležitejšiu slovnú zásobu? Najlepším riešením je použiť frekvenčný zoznam alebo použiť metódu či kurz založený na frekvenčnom zozname, ktorý vám pomôže naučiť sa najužitočnejšiu slovnú zásobu. Najprv sústreďte svoj čas, sústreďte svoju energiu na najdôležitejšie slová, ktoré budete okamžite používať. Tu je snímka obrazovky webovej stránky frequencylist.com, čo je bezplatný zdroj, pomocou ktorého si môžete prezrieť 5 000 najpoužívanejších slov v anglickom jazyku. Obsahuje množstvo užitočných informácií, ako je samotné slovo, byť napríklad, aká je časť reči. Tu teda vidíme, že ide o sloveso.
A ako sme práve videli, je dôležité poznať gramatickú kategóriu každého slova, aby ste vedeli, aké sú ďalšie tvary tohto slova, však? Takže tu vidíte, že skloňovania alebo iné tvary slova byť sú byť, som, sú, boli, byť, je, bol, boli, a žiaden z nich nie je zrejmý len pri pohľade na slovo byť, však? Takže práve preto je mimoriadne dôležité pozrieť sa na ostatné tvary jednotlivých slov. Úžasné na tejto webovej stránke je, že si slovo môžete vyhľadať aj na YouTube, podobne ako v Youglish, môžete vidieť slovo použité v kontexte. Teraz odporúčam používať FrequencyList.com, pretože je to bezplatná webová stránka. Umožňuje vám prezerať všetkých 5 000 najčastejšie používaných slov v anglickom jazyku. A keď sa naučíte všetkých 5 000 z nich, budete môcť v angličtine robiť čokoľvek, čo budete chcieť. Dobre? Budete úplne plynulí. Ďalšia dôležitá vec, ktorú musíte urobiť, aby ste zlepšili počúvanie, porozumenie v angličtine, je naučiť sa fonetiku. Neutekajte. Nebojte sa. Nie je to také zložité, ako sa zdá, a nebudeme zachádzať do prílišných podrobností.
Pozrieme sa len na veci, ktoré vám poslúžia okamžite. A prvá vec, ktorú bezpodmienečne potrebujete, je naučiť sa rozpoznávať a vedieť produkovať všetky zvuky anglického jazyka alebo všetky zvuky dialektu s prízvukom, ktorý sa učíte. Dobre?
Vedeli ste, že vo všeobecnej americkej angličtine je 39 zvukov? Je pravdepodobné, že si s vami nikto nikdy nesadol, aby s vami prešiel každý zvuk, ako ho vysloviť, ako ho rozpoznať, keď ho niekto vysloví, a ako ho artikulovať, však? Tak práve to teraz urobíme pomocou úžasného zdroja s názvom American IPA Chart. Takto vyzerá webová stránka americanipachart.com a ide o interaktívnu infografiku, ktorá vám umožní bezplatne si prezrieť všetkých 39 hlások všeobecnej americkej angličtiny. Túto tabuľku si môžete dokonca aj vytlačiť alebo stiahnuť zadarmo. Teraz tu môžete vidieť, že najprv tu máme 24 spoluhlások používaných v štandardnej američtine. Dobre. Infografika vám teraz umožňuje kliknúť na zvuk a vypočuť si jeho výslovnosť v podaní rodeného hovoriaceho. Dobre?
Pozrime sa na P: puh, puh, puh, puh. Máme tu príklad slova a vidíte slovo napísané v angličtine, potom vidíte fonetický prepis slova, aby ste mohli analyzovať jednotlivé zvuky. Ak teda kliknete na slovo, budete počuť, ako slovo ešte raz vyslovuje rodený hovoriaci. Pig, pig (prasa). Ak kliknete druhýkrát, rodený hovorca bude to isté slovo vyslovovať pomaly. Ošípaná, prasa. Ide o to, aby ste si prešli všetky zvuky, všetkých 39 zvukov vo všeobecnej američtine a naučili sa ich vyslovovať jednotlivo a v rámci slova. Každému človeku sa teraz ťažšie vyslovujú iné zvuky, čo zvyčajne závisí od rodného jazyka. Ak zvuk vo všeobecnej američtine vo vašom jazyku neexistuje, bude pre vás ťažšie tento zvuk vysloviť. Napríklad zvuk th, /θ/ je zvuk, ktorý v mnohých jazykoch neexistuje a pre cudzincov je všeobecne ťažké ho vysloviť. Preto na ňom trochu popracujme. Panter, panter, panter, panter, panter. Dobre? Ten istý zvuk, ale s hláskou /ð/, /ð/, /ð/, /ð/. Perie, perie, perie.
Takže si môžete prejsť aj všetky samohlásky vo všeobecnej američtine. Takže v štandardnej americkej máte 10 čistých samohlások, ako napríklad i v ružovej: i, i, ružová, ružová, ružový, ružová, ružový, ružový. Alebo zvuk, ktorý je veľmi typický pre americkú angličtinu a ktorý sa cudzincom ťažko vyslovuje: er, er, purple, purple, purple, purple, purple. Dobre? A môžete si tiež prejsť všetkých päť diftongov alebo päť samohláskových zhlukov štandardnej americkej výslovnosti, ako napríklad ei, ei, ei v jade, jade, jade, jade, jade. Dobre? Alebo ai, ai v lime, lime, lime, lime. Práve sme videli americkú tabuľku IPA, čo je bezplatná webová stránka, pomocou ktorej si môžete prezrieť všetkých 39 hlások štandardnej americkej angličtiny. Odporúčam vám, aby ste si jednotlivo prešli každý zvuk a zamerali sa na tie, ktoré sa vám najťažšie rozpoznávajú a najťažšie vyslovujú. Teraz majte na pamäti, že v ďalšom videu si prejdeme jednotlivé zvuky všeobecnej americkej angličtiny a budeme ich spoločne vyslovovať.
Ďalším krokom, ktorý mám pre vás, aby ste zlepšili svoje počúvanie s porozumením, je učiť sa v kontexte a vždy sa učiť v kontexte. Nemá zmysel učiť sa izolované slovíčka. A ak ste sa niekedy učili alebo študovali slovíčko samostatne mimo kontextu, vedzte, že je to chyba, pretože budete mať problém jednak porozumieť slovu, keď ho použije niekto iný, a tiež budete mať problém zapamätať si slovo, aby ste ho mohli použiť, keď ho budete potrebovať. Je to tak? Preto sa vždy musíte učiť v kontexte a vždy sa musíte oboznamovať s anglickým jazykom. Teraz vám ponúkame niekoľko zdrojov, ktoré môžete použiť na to, aby ste sa vystavili anglickému jazyku, a sú to materiály, ktoré vám umožnia učiť sa angličtinu zábavnou a prirodzenou formou. Teraz odporúčam pozrieť si niektoré kanály YouTube, hudbu, filmy, televízne seriály, knihy a dokonca aj komiksy. Na našom blogu clickandspeak.com nájdete články so zdrojmi na precvičovanie angličtiny zadarmo.
Ďalším krokom, ktorý pre vás mám, je tráviť čas so zvukom a bez textu, obdobia, keď budete počúvať len angličtinu bez textu, bez titulkov, bez prepisov. Dobre? Teraz je to dôležité, pretože čím viac času strávite počúvaním angličtiny, tým lepšie jej budete rozumieť a tým pohodlnejšie sa budete cítiť pri jej počúvaní. Počas tohto obdobia sa sústreďte len na zvuk, venujte pozornosť spôsobu, akým sa vyslovujú slová. Ak niekedy počujete nové slovo, ktoré nepoznáte, môžete si urobiť toto malé cvičenie a slovo vyhláskovať alebo sa pokúsiť slovo vyhláskovať a vyhľadať ho na internete. Pomôže vám to zvyknúť si na rozdiely medzi hovorenou a písanou angličtinou. Dobre? A skvelé je, že slovník alebo Google, čokoľvek používate, s najväčšou pravdepodobnosťou slovo rozpozná, aj keď ste ho napísali nesprávne.
Takže toto boli moje hlavné tipy na zlepšenie počúvania s porozumením v angličtine. Ide o to, že ľudia majú zvyčajne tendenciu naučiť sa rozumieť angličtine celkom dobre, ale stále majú problém odpovedať, odpovedať alebo hovoriť, však? A zvyčajne pri konverzácii polovicu času počúvate a polovicu času hovoríte. Ak teda chcete efektívne komunikovať v angličtine, musíte sa naučiť aj lepšie vyjadrovať. V ďalšom videu vám ukážem niekoľko najlepších spôsobov, ako môžete zlepšiť svoje rozprávanie v angličtine. Dobre? Ďakujem za sledovanie (a čítanie!).
Dimitar Dimitrov
Author
Machine Translation
Translated from the English