[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
  • Correct your pronunciation in English
  • Learn sentences from daily life
  • Memorize for good
  • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Kuidas parandada inglise keele kuulamist 👂 [VIDEO]

Selles videos jagab Misha mõned nõuanded ja nipid, et paremini aru saada räägitud inglise keelest! 👂

Kas teil on raske emakeelena rääkijatest aru saada, kui nad räägivad loomulikus tempos? Kas teil on alati vaja lugeda subtiitreid, et mõista oma lemmikfilmi või telesaadet inglise keeles? 🎧

👇 Siin on meie samm-sammuline juhend, kuidas parandada oma kuuldu mõistmist:

🌎 Ära unusta valida subtiitrite keelt, klõpsates video seadetes.

⏱️ Ajakoodid
0:00 - Intro
0:46 - Miks on nii RASKUS mõista räägitavat inglise keelt?
4:51 - Kuidas parandada oma inglise keele kuulamise arusaamist
5:11 - Kuidas õppida sõnavara õigesti
12:23 - Ressursid sõnavara õppimiseks
13:51 - Milliseid sõnu peaksite inglise keeles õppima?
17:42 - Kuidas õppida kõiki inglise keele hääli
22:48 - Kuidas õppida kontekstis
25:14 -
Kuidasõppida kontekstis
25:14 - Kuidas rääkida?
📝 Täielik transkriptsioon:

Tere, siin on Misha firmast Click & Speak. Selles videos tahaksin vastata ühele peamisele küsimusele, mida me õpilastelt saame, milleks on, kuidas paremini aru saada räägitust inglise keelest? Kui sulle tundub, et emakeelekõnelejad räägivad liiga kiiresti ja sa ei suuda jälgida, mida nad räägivad, või sa ei saa inglise keeles filmidest või telesaadetest ilma subtiitriteta aru, siis see video on sulle. Kui sa alles õpid inglise keelt ja sul on raske jälgida, mida ma räägin, siis peaksid sa aktiveerima subtiitrid, mis on saadaval nii inglise kui ka paljudes teistes keeltes. Nii et tehke seda kindlasti, et saaksite kõigest aru, mida ma räägin. Okei?

Nüüd, ma olen alati uskunud, et mõistmine, kust probleem tuleb, on pool lahendusest, eks? Niisiis, kui te teate, miks räägitud inglise keele mõistmine on nii raske, siis saate astuda konkreetseid samme, et parandada oma inglise keele kuulamise arusaamist. Kas kõik on korras? Vaatame siis peamisi põhjusi, miks on räägitava inglise keele mõistmine nii raske. Põhjus number üks on harjutamise puudumine. Kas nii? Nüüd, paljud meie õpilased kulutavad tunde grammatika, lugemise ja tõlkimise harjutamisele, kuid mitte piisavalt aega inglise keele kuulamisele, eks? Ja nagu me kõik teame, harjutamine teeb meistriks. Nii et kui te ei kuula inglise keelt, siis ei hakka te ka räägitavat inglise keelt mõistma. Tundub üsna loogiline, aga mulle tundub, et me peaksime seda mainima. Kas kõik on korras? Niisiis, lisage kindlasti rohkem heli oma inglise keele õppimisse. Kas see on podcast, audioraamat, film, telesaade, kus räägivad reaalsed inimesed, see ei ole oluline. Tähtis on see, et pidevalt puutuksite kokku räägitava inglise keelega. Hea küll, see on number üks.

Teine probleem, mis tuleneb esimesest, on kontrast kõnekeele ja kirjakeele vahel. Ja asi on selles, et me oleme harjunud inglise keelt lugema ja võib-olla on meil hea ettekujutus sellest, kuidas hääldada sõna, mis on väga erinev sellest, kuidas seda tegelikult hääldatakse, eks? Probleem on selles, et inglise keel ei ole foneetiline keel, mis tähendab, et sõna õigekiri ei kajasta hästi selle hääldust. Ja see on probleem, sest kui sa õpid sõna ilma helita, ilma seda kuulmata, võib sind selle õigekiri petta ja arvata, et see hääldatakse teatud viisil, kuigi tegelikult on see hoopis teisiti. Selle vältimiseks kuulake alati, alati, alati, alati iga uue sõna, mida te õpite, helisalvestust, ja see on väga oluline.

Kolmas probleem on sõnavara puudumine. Kui te ei ole kunagi näinud sõna, kui te ei ole kunagi kuulnud sõna ja keegi kasutab seda sõna, siis on tõenäoline, et te ei saa sellest aru. Muidugi, mõnikord saate te konteksti põhjal tähenduse ära arvata, kuid eriti kui te olete algaja või madalamal kesktasemel, siis te tõenäoliselt ei saa aru, millest me räägime. Okei? Vaatame, kuidas seda probleemi lahendada.

Nüüd, neljas probleem, mida meie õpilased ütlevad meile, on see, et inglise keele kõnelejad räägivad liiga kiiresti. Nüüd, ma panin sinna küsimärgi, sest ma ei ole nii kindel, kas see on see, et nad räägivad liiga kiiresti või et me kuulame liiga aeglaselt? See on muidugi väike nali ja me vaatame, kuidas ka seda probleemi lahendada. Nüüd, viimane probleem, mida ma sageli näen, kui inimesed õpivad inglise keelt, on harjutamine materjalidega, mida nad peavad igavaks. Kas kõik on korras? Kui te ei leia konkreetset ressurssi huvitavana, kui see ei ole stimuleeriv, kui te ei tunne end motiveerituna, siis te loobute sellest, ja me ei taha seda. Me tahame sukelduda looduslikesse materjalidesse, mida me peame huvitavaks ja mida me saame jälgida. See on parim tasakaal. Nii et need olid peamised põhjused, miks inimestel on raske mõista räägitavat inglise keelt, ja järgmistel slaididel tahaksin teile näidata, kuidas seda parandada ja mida te saate teha, et parandada oma inglise keele kuulamise arusaamist. Kas kõik on korras?

Esimene asi, mida saate teha, on õppida sõnu kõigis nende vormides. Okei? Niisiis, kui te õpite uut sõnavara, kui te õpite uusi sõnu, kas te kipute neid õppima ainult ühes nende vormides? Kui nii, siis on see viga. Kas nii? Võtame näiteks kõige levinuma sõna inglise keeles, mis on verbi olla, okei? Kui te õpite seda sõna ainult selles vormis olla või infinitiivis, siis te ei suuda seda mõista kõigis teistes vormides. Okei? Ja see on tavaline verb, kuid seda kasutatakse kõige sagedamini teistes vormides, näiteks ma olen, ta on olnud, me olime jne. Okay? Niisiis, kokkuvõttes, kui te õpite sõna ainult ühes selle vormis, siis te saate sellest sõnast aru ainult selles vormis ja te ei saa sellest aru teistes kontekstides, mis on probleem. Noh, sellega seoses tuleb teil õppida iga sõna kõigis selle vormides.

Probleem on selles, et kui te õpite uusi sõnu ainult ühes nende vormis, siis te ei suuda neid teistes vormides ära tunda. Ja on tõenäoline, et inimesed kipuvad kasutama sama sõna mitmes erinevas vormis. Okei? Kuidas siis õppida uut sõna tõhusalt ära kõigis selle vormides? Siin on väike kontrollnimekiri kõigist sammudest, mida peate tegema, kõigist asjadest, mida peate õppima, et omandada sõna, et olla võimeline seda ära tundma, kui keegi teine seda kasutab, aga ka selleks, et olla võimeline seda ise kasutama, kui seda vajate. Okei? Meie näite jaoks võtsin sõna näide. Okei, ütleme, et te tahate õppida sõna näide, kui te saate seda rakendada, kui te õpite mis tahes uut sõna. Okei?

Nüüd, kõigepealt peate õppima häälduse. Nagu me juba nägime, on suur kontrast kõneldud ja kirjutatud inglise keele vahel, eks? Seega on teil vaja foneetilist transkriptsiooni, ja soovitavalt rahvusvahelises foneetilises tähestikus, selge? Nüüd, see on alternatiivne süsteem, alternatiivne tähestik, mis võimaldab teil esitada sõna hääldust foneetiliselt. Nii et iga sümbol vastab ühele helile ja see on alati sama heli. Kui te otsite üles sõna foneetilise transkriptsiooni, siis teate alati kindlalt, kuidas seda hääldada. Okei? Ja siin on näide sõna foneetilisest transkriptsioonist. Okei? Ma näen, et see hääldub example, example. Nüüd ärge muretsege nende tähtede pärast, need sümbolid näevad naljakad välja, kui te neist aru ei saa, sest me keskendume neile teises videos. Praegu peate te mõistma foneetiliste transkriptsioonide tähtsust ja seda, et need on hääldamisel väärtuslikumad kui õigekiri.

Teine asi, mida peate õppima, on sõnade rõhk. Nüüd, inglise keeles on igal sõnal vähemalt üks rõhuline silp. Me hääldasime silpi selgemalt, võib-olla pikema häälikuga. Ja selles sõnas, selles sõnanäites on rõhutatud teine silp. Ma panin selle rasvases kirjas. Nii et see on näide, näide. See ei ole example ega ole example. Okei See on näide, näide, näide. Kolmas asi on muidugi õigekirja õppimine. Nüüd, see ei ole ülioluline teie kuulamise mõistmise jaoks, kuid see on oluline teie üldiste teadmiste jaoks inglise keeles või nii, et te saaksite kasutada inglise keelt igas kontekstis. Noh, tea kindlasti sõna õiget õigekirja.

Järgmine asi, mida saate teha, on otsida sõna grammatilist kategooriat. Kas see on nimisõna? Kas see on verb? Kas see on omadussõna? Kas see on prepositsioon? See on oluline, sest see annab teile väärtuslikku teavet selle kohta, millised on selle sõna muud vormid. Antud juhul on sõna näide substantiiv. Nii et see annab mulle väärtuslikku teavet järgmise sammu kohta, mille ma pean tegema, milleks on teiste vormide tundmaõppimine. Ja nimisõnadel on tavaliselt kaks vormi, ainsuses ja mitmuses, näiteks ainsuses ja näited mitmuses. See on tavaliste nimisõnade puhul üsna ilmne ja lihtne, kuid on nimisõnu nagu hiir, millel on ebaregulaarne mitmuse vorm, hiir ainsuses, kuid hiired mitmuses. Õige? Ja kui te õpite ainult sõna hiir, siis on tõenäoline, et te ei saa aru sõnast hiired, kui keegi seda sõna kasutab.

Nüüd, järgmine asi, mida te peate õppima, on keeleregister, millises kontekstis seda sõna, mida te õpite, kasutatakse, sest inglise keeles on palju sõnu. Ja paljudel sõnadel on sarnane tähendus, vahe on selles, et neid kasutatakse erinevas kontekstis. Okei? Neil on erinevad keeleregistrid. Sõna võib olla vulgaarne, sõna võib olla kõnekeelne. Ja kui sõnaraamatus ei ole midagi kirjas, siis on tõenäoline, et sõna kuulub neutraalsesse keeleregistrisse, mis tähendab, et seda võib kasutada igas kontekstis ja see ei saa olla veider.

Ja viimane asi, mida te peate kindlasti tegema, kui te õpite uut sõna, on vaadata üles näidislause. See aitab teil mõista, kuidas seda sõna kasutada, millises kontekstis seda sõna kasutatakse. Ja see aitab teil võib-olla ka sõna meelde jätta, sest meie aju mõistab asju ja mäletab neid paremini kontekstis. Ka sellest räägime hiljem, kuid üksikuid sõnu pole mõtet õppida. Okei? Te peate alati õppima kontekstis, et olla võimeline kontekstis mõistma ja ka kontekstis rääkima. Õige? See on mõistlik. Niisiis, meie näidislause sõnaga näide on: "Kas te saate mulle ühe näite tuua?" Nüüd on see ideaalne lause, et illustreerida, mida see sõna tähendab ja kuidas seda kasutada. Järgige kindlasti kõiki neid samme, kui te uut sõna õpite. Nii suudate selle ära tunda, kui te seda kuulete, nagu me oskame seda kasutada, kui teil seda vaja läheb.

Nüüd räägime mõnedest ressurssidest, mis aitavad teil paremini õppida sõnavara iEnglish. Kõik õige? Esimene ressurss on tasuta veebisõnaraamat Wiktionary ja see on hämmastav sõnaraamat, sest see annab teile teavet sõna tähenduse kohta. See annab teile foneetilise transkriptsiooni, nii et saate aru, kuidas sõna hääldada. Saate analüüsida erinevaid helisid, sõna rõhuasetust ja nii edasi. Ja teil on ka sõna helisalvestus, nii et saate kuulda, kuidas seda hääldab emakeelne kõneleja.

Teine allikas, mida ma soovitaksin, on teine veebisõnaraamat, mille nimi on Your Dictionary, kus on palju näidislauseid. Okei? Nii et kui sa õpid uut sõna ja sa ei ole kindel, kuidas seda sõna täpselt kasutada või sa ei ole kindel, millises kontekstis seda sõna kasutatakse, siis võid minna Your Dictionary'sse, otsida sõna üles ja saad hulga näidislauseid. Viimane allikas, mida ma soovitan, on YouGlish. See on veebisait, mis võimaldab teil otsida sõna ja saada näidislauseid YouTube'i videote põhjal. See on suurepärane, sest saate kuulda, kuidas sõna hääldavad emakeelena rääkijad, ning näete ja kuulete ka sõna kasutamist kontekstis.

Nüüd, kui te teate, kuidas inglise keeles sõnu õppida, milliseid sõnu peaksite õppima? Inglise keeles on üle miljoni sõna, kuid ärge muretsege, ärge põgenege, te ei pea kõiki inglise keele sõnu ära õppima. Kas kõik on korras? Keegi ei oska kõiki miljon sõna, isegi mitte emakeelekõnelejad. Ja seda sellepärast, et on olemas loomulik protsess, mille käigus tähtsaid sõnu kasutatakse kogu aeg. Ja mida tähtsam on sõna, seda sagedamini inimesed seda kasutavad. Näitena võib tuua, et 600 kõige sagedamini kasutatavat sõna inglise keeles moodustavad 85% igapäevasest sõnavarast. Teisisõnu, kui te tunnete 600 peamist sõna inglise keeles, saate aru umbes 85% kõigist vestlustest.

Järgmine samm oleks õppida ära 5000 kõige sagedamini kasutatavat sõna inglise keeles, mis moodustavad 96% igapäevasest sõnavarast. Teisisõnu, kui te omandate need 5000 kõige sagedamini kasutatavat sõna inglise keeles, saate aru 96% kõigist vestlustest. Sel hetkel valdate te inglise keelt täiesti vabalt. Kas kõik on korras? Isegi kui on veel sõnu, millest te ei saa aru, on teil piisavalt sõnavara, et mõista sõna, osata ära arvata selle tähendus ja olla võimeline tõhusalt suhtlema.

Niisiis, kuidas te leiate need kõige olulisemad, kõige sagedamini kasutatavad sõnad? Kuidas õppida kõige olulisemat sõnavara? Parim lahendus on kasutada sagedusloendit või sagedusloendil põhinevat meetodit või kursust, mis aitab teil õppida kõige kasulikumat sõnavara. Kõigepealt keskendage oma aeg, suunake oma energia kõige olulisematele sõnadele, mida te kohe kasutate. See siin on ekraanipilt veebilehelt frequencylist.com, mis on tasuta ressurss, mille abil saate sirvida 5000 kõige sagedamini kasutatavat sõna inglise keeles. Seal on palju kasulikku teavet, nagu sõna ise, olla näiteks, mis osa kõnest on. Nii et siin näeme, et see on verb.

Ja nagu me just nägime, on oluline teada iga sõna grammatilist kategooriat, et te teaksite, millised on selle sõna teised vormid, eks? Nii et siin näete, et inflikatsioonid või sõna olla teised vormid on olla, olen, olen, olen, olnud, olemine, on, on, oli, olid, ja ükski neist ei ole ilmselge, kui vaadata lihtsalt sõna olla, eks? Nii et sellepärast on ülioluline vaadata iga sõna teisi vorme. Mis on selle veebisaidi juures hämmastav, on see, et sa saad sõna ka YouTube'ist üles otsida, sarnaselt Youglishiga, näed, kuidas sõna kasutatakse kontekstis. Nüüd soovitan kasutada FrequencyList.com-i, sest see on tasuta veebisait. See võimaldab teil sirvida kõiki 5000 kõige sagedamini kasutatavat sõna inglise keeles. Ja kui olete kõik 5000 ära õppinud, saate inglise keeles teha kõike, mida soovite. Okei? Sa saad täiesti vabalt rääkida. Järgmine oluline asi, mida sa pead tegema, et parandada oma kuulamist, arusaamist inglise keeles, on õppida tundma foneetikat. Ära jookse ära. Ärge ehmatage. See ei ole nii keeruline, kui see kõlab, ja me ei hakka liiga palju üksikasjadesse laskuma.

Vaatame lihtsalt asju, mis teenivad teid kohe. Ja esimene asi, mida teil on tingimata vaja teha, on õppida ära tundma ja suutma toota kõiki inglise keele hääli või kõiki hääli selle aktsendi murdes, mida te õpite. Okei?

Kas te teadsite, et üldises ameerika inglise keeles on 39 häält? Tõenäoliselt ei ole keegi kunagi istunud teiega maha, et käia läbi iga heli, kuidas seda hääldada, kuidas seda ära tunda, kui keegi seda hääldab, ja kuidas seda artikuleerida, eks ole? Nii et just seda me nüüd teeme, kasutades hämmastavat ressurssi nimega American IPA Chart. Siin on nüüd see, kuidas näeb välja veebileht americanipachart.com, ja mis see on, on interaktiivne infograafika, mis võimaldab teil tasuta sirvida kõiki 39 üldameerika häält. Saate graafiku ka tasuta välja printida või alla laadida. Siin näete, et esiteks on meil 24 konsonanti, mida kasutatakse standardameerika keeles. Okei. Nüüd saate infograafika abil klõpsata helil, et kuulda, kuidas emakeelena kõneleja seda hääldab. Okei?

Vaatame P: puh, puh, puh, puh, puh. Meil on näidissõna ja te näete sõna inglise keeles kirjutatud, seejärel näete sõna foneetilist transkriptsiooni, nii et saate iga heli analüüsida. Nii et kui te klõpsate sõnal, siis kuulete sõna veel kord emakeelse kõneleja poolt hääldatuna. Siga, siga. Kui klõpsate teist korda, hääldab emakeelne kõneleja sama sõna aeglaselt. Siga, siga. Idee on läbida kõik helid, kõik 39 häält üldameerika keeles ja õppida neid hääldama ükshaaval ja sõna sees. Nüüd, iga inimene leiab, et erinevaid helisid on raske hääldada, ja see sõltub tavaliselt teie emakeelest. Kui teie emakeeles ei ole üldameerika häält olemas, siis on teil seda häält raskem hääldada. Näiteks th-heli, /θ/ on heli, mida paljudes keeltes ei ole ja mida välismaalastel on üldiselt raske hääldada. Nii et töötame selle kallal natuke. Panther, panther, panther, panther, panther. Okei? Sama heli, kuid hääldatud /ð/, /ð/, /ð/, /ð/. Sulg, sulg, sulg, sulg.

Nii et võite ka kõik vokaalid üldameerika keeles läbi käia. Nii et teil on 10 puhast vokaalihäält Standard American'is, nagu näiteks i roosas: i, i, roosa, roosa, roosa, roosa, roosa, roosa. Või heli, mis on väga tüüpiline ameerika inglise keelele, mida välismaalastel on raske hääldada: er, er, purple, purple, purple, purple, purple. Okei? Ja te võite ka läbi käia kõik viis diftongi või viis standardse ameerika keele häälikuklastrit, nagu näiteks ei, ei, ei in jade, jade, jade, jade. Okay? Jade, jade, jade, jade, jade, jade, jade. Või ai, ai in lime, lime, lime, lime, lime. Nüüd, mida me just nägime, oli American IPA Chart, mis on tasuta veebisait, mida saate kasutada, et sirvida kõiki 39 standardse Ameerika inglise keele häälikut. Soovitan teil iga heli eraldi läbi vaadata ja keskenduda neile, mida teil on kõige raskem ära tunda ja kõige raskem hääldada. Pidage nüüd meeles, et teises videos läheme iga heli üldameerika keeles läbi ja hääldame seda koos.

Järgmine samm, mis mul teile on, et parandada oma kuuldu mõistmist, on õppida kontekstis ja alati õppida kontekstis. Ei ole mõtet õppida üksikuid sõnu. Ja kui te olete kunagi õppinud või õppinud sõna üksikult kontekstist välja, siis teadke, et see on viga, sest teil on raske nii sõna mõista, kui keegi teine seda kasutab, kui ka teil on raske seda sõna meelde jätta, et te saaksite seda kasutada, kui teil on seda vaja. Õige? Nii et sellepärast peate alati õppima kontekstis ja te peate alati ennast inglise keelega kokku puutuma. Siin on nüüd mõned vahendid, mida saate kasutada, et ennast inglise keelega kokku puutuda, ja need on mõned materjalid, mis võimaldavad teil inglise keelt lõbusalt ja loomulikult õppida. Nüüd soovitan vaadata mõningaid YouTube'i kanaleid, muusikat, filme, telesarju, raamatuid ja isegi koomiksid. Meie blogist clickandspeak.com leiate artikleid, kus on ressursse, mille abil saab tasuta inglise keelt harjutada.

Järgmine samm, mis mul teile on, on veeta aega koos heliga ja ilma tekstita, perioodid, mil te kuulate ainult inglise keelt ilma tekstita, ilma subtiitriteta, ilma transkriptsioonita. Okei? Nüüd on see oluline, sest mida rohkem aega veedate inglise keelt kuulates, seda paremini saate sellest aru ja seda mugavamalt tunnete end kuulates. Nende perioodide jooksul keskenduge ainult helile, pöörake tähelepanu sellele, kuidas sõnad hääldatakse. Kui te kunagi kuulete uut sõna, mida te ei tunne, võite teha seda väikest harjutust, et kirjutada sõna välja või proovida sõna välja kirjutada ja otsida seda internetist. See aitab teil harjuda erinevustega räägitud ja kirjutatud inglise keele vahel. Kas kõik on korras? Ja suurepärane on see, et sõnaraamat või Google, mida iganes te kasutate, tunneb sõna tõenäoliselt ära, isegi kui te kirjutate selle valesti.

Niisiis, need olid minu parimad nõuanded, kuidas parandada oma inglise keele kuulamise arusaamist. Asi on selles, et tavaliselt õpivad inimesed inglise keelest üsna hästi aru saama, kuid neil on siiski raske vastata, vastata või rääkida, eks? Ja tavaliselt on nii, et vestlustes pool ajast kuulate te ja pool ajast räägite. Seega, kui sa tahad inglise keeles tõhusalt suhelda, siis pead sa õppima ka ennast paremini väljendama. Järgmises videos näitan teile mõningaid parimaid viise, kuidas te saate oma inglise keeles rääkimist parandada. Kas kõik on korras? Aitäh vaatamise (ja lugemise!) eest.

Profile picture for Dimitar Dimitrov

Dimitar Dimitrov

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 6:37 pm