[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
  • Correct your pronunciation in English
  • Learn sentences from daily life
  • Memorize for good
  • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Jak si zlepšit poslech s porozuměním v angličtině 👂 [VIDEO]

V tomto videu se Misha podělí o několik tipů a triků, jak lépe porozumět mluvené angličtině! 👂

Připadá vám obtížné rozumět rodilým mluvčím, když mluví přirozenou rychlostí? Musíte vždy číst titulky, abyste porozuměli svému oblíbenému filmu nebo televiznímu pořadu v angličtině? 🎧

👇 Zde je náš návod, jak si krok za krokem zlepšit porozumění poslechu:

🌎 Nezapomeňte si vybrat jazyk titulků kliknutím na nastavení videa.

⏱️ Časové údaje
0:00 - Úvod
0:46 - Proč je tak TĚŽKÉ porozumět mluvené angličtině?
4:51 - Jak zlepšit porozumění poslechu angličtiny
5:11 - Jak se správně učit slovíčka
12:23 - Zdroje pro učení slovíček
13:51 - Která slovíčka byste se měli učit v angličtině?
17:42 - Jak se naučit všechny zvuky anglického jazyka
22:48 - Jak se učit v kontextu
25:14 - A co SPEAKING?








📝 Úplný přepis:

Ahoj, tady je Míša z Click & Speak. V tomto videu bych ráda odpověděla na jednu z nejčastějších otázek, které dostáváme od studentů, a to, jak lépe porozumět mluvené angličtině? Pokud máte pocit, že rodilí mluvčí mluví příliš rychle a vy nestíháte sledovat, co říkají, nebo nerozumíte filmům či televizním pořadům v angličtině bez titulků, pak je toto video určeno právě vám. Pokud se ještě učíte anglicky a máte problém sledovat, co říkám, pak byste si měli aktivovat titulky, které jsou k dispozici jak v angličtině, tak v řadě dalších jazyků. Takže to určitě udělejte, abyste rozuměli všemu, co říkám. Dobře?

Vždycky jsem věřil, že pochopit, odkud problém pochází, je polovina řešení, že? Takže pokud víte, proč je porozumění mluvené angličtině tak obtížné, můžete podniknout konkrétní kroky, abyste zlepšili své porozumění poslechu v angličtině. Dobře? Podívejme se tedy na hlavní důvody, proč je porozumění mluvené angličtině tak těžké. Důvodem číslo jedna je nedostatek praxe. Dobře? Mnoho našich studentů tráví hodiny prací na gramatice, čtením, překládáním, ale málo času poslechem angličtiny, že? A jak všichni víme, cvičení dělá mistra. Takže pokud neposloucháte angličtinu, nezačnete rozumět mluvené angličtině. Zdá se to celkem logické, ale mám pocit, že bychom to měli zmínit. Dobře? Takže se ujistěte, že do svého studia angličtiny zahrnete více audia. Ať už to bude podcast, audiokniha, film, televizní pořad, kde mluví skuteční lidé, to není důležité. Důležité je být neustále vystaven mluvené angličtině. Dobře, to je číslo jedna.

Druhým problémem, který vyplývá z prvního, je kontrast mezi mluvenou a psanou angličtinou. A jde o to, že jsme zvyklí číst anglicky a možná máme pěknou představu o tom, jak se vyslovuje slovo, které se velmi liší od toho, jak se ve skutečnosti vyslovuje, že? Problém je v tom, že angličtina není fonetický jazyk, což znamená, že hláskování slova neodráží dobře jeho výslovnost. A to je problém, protože když se učíte slovo bez zvuku, aniž byste ho slyšeli, můžete se nechat zmást jeho pravopisem a myslet si, že se vyslovuje určitým způsobem, zatímco ve skutečnosti je to úplně jinak. Abyste se tomu vyhnuli, vždy, vždy, vždy si poslechněte zvukovou nahrávku každého nového slova, které se učíte, a to je nezbytné.

Třetím problémem je nedostatek slovní zásoby. Pokud jste nějaké slovo nikdy neviděli, pokud jste ho nikdy neslyšeli a někdo ho použije, je pravděpodobné, že mu nebudete rozumět. Samozřejmě, někdy můžete význam odhadnout na základě kontextu, ale zejména pokud jste začátečník nebo na nižší střední úrovni, pak pravděpodobně nebudete schopni pochopit, co říkáme. Dobře? Podíváme se, jak tento problém vyřešit.

Nyní čtvrtý problém, který nám naši studenti říkají, je, že angličtináři mluví příliš rychle. Teď jsem tam dal otazník, protože si nejsem jistý, jestli je to tím, že oni mluví příliš rychle, nebo tím, že my posloucháme příliš pomalu? To je samozřejmě takový malý vtípek a uvidíme, jak i tento problém vyřešíme. A teď poslední problém, se kterým se často setkávám, když se lidé učí angličtinu, je procvičování s materiály, které jim připadají nudné. Dobře? Pokud vám konkrétní materiál nepřipadá zajímavý, pokud není podnětný, pokud se necítíte motivováni, pak ho opustíte, a to nechceme. Chceme se ponořit do přirozených materiálů, které nám připadají zajímavé a které můžeme sledovat. To je nejlepší rovnováha. To byly tedy hlavní důvody, proč mají lidé problém porozumět mluvené angličtině, a v následujících několika slajdech bych vám rád ukázal, jak to můžete napravit a co můžete udělat pro to, abyste zlepšili své porozumění anglickému poslechu. Dobře?

Nejdříve se naučte slovíčka ve všech jejich tvarech. Dobře? Takže když se učíte novou slovní zásobu, když se učíte nová slova, máte tendenci se je učit jen v jedné z jejich podob? Pokud ano, je to chyba. Dobře? Vezměme si příklad s nejběžnějším slovem v anglickém jazyce, kterým je sloveso to be, ano? Pokud se toto slovo učíte pouze v tomto tvaru be nebo v infinitivu, pak mu nebudete schopni porozumět ve všech jeho dalších tvarech. Dobře? A to je běžné sloveso, ale nejčastěji se používá v jiných tvarech, například I am, she has been, we were a tak dále. Dobře? Takže sečteno a podtrženo, pokud se naučíte slovo pouze v jednom z jeho tvarů, budete schopni porozumět slovu pouze v tomto tvaru a nebudete schopni mu porozumět v jiných kontextech, což je problém. No a s tím je třeba se naučit každé slovo ve všech jeho tvarech.

Problém je v tom, že pokud se naučíte nová slova pouze v jedné z jejich podob, nebudete je schopni rozpoznat v jiných podobách. A je pravděpodobné, že lidé mají tendenci používat stejné slovo v několika různých podobách. Dobře? Jak se tedy efektivně naučit nové slovo ve všech jeho podobách? Zde je malý kontrolní seznam všech kroků, které musíte udělat, všech věcí, které se musíte naučit, abyste si slovo osvojili, abyste ho dokázali rozpoznat, když ho použije někdo jiný, ale také abyste ho dokázali sami použít, kdykoli ho budete potřebovat. Dobře? Pro náš příklad jsem si vzal slovo příklad. Dobře, řekněme, že se chcete naučit slovo příklad, když to můžete použít, když se učíte jakékoli nové slovo. Dobře?

Nyní se v první řadě musíte naučit výslovnost. Jak jsme již viděli, mezi mluvenou a psanou angličtinou je velký rozdíl, že? Takže to, co potřebujete, je fonetický přepis, a to nejlépe v mezinárodní fonetické abecedě, dobře? To je alternativní systém, alternativní abeceda, která vám umožní foneticky znázornit výslovnost slova. Každý symbol tedy odpovídá jednomu zvuku, a to vždy stejnému zvuku. Jakmile si vyhledáte fonetický přepis slova, budete vždy s jistotou vědět, jak ho vyslovit. Dobře? A zde je fonetický přepis slova příklad. Dobře? Vidím, že se vyslovuje příklad, příklad. Teď se nebojte těchto písmen, těchto symbolů, které vypadají legračně, pokud jim nerozumíte, protože se na ně zaměříme v dalším videu. Prozatím je třeba, abyste pochopili význam fonetického přepisu a to, že je cennější než pravopis, pokud jde o výslovnost.

Druhou věcí, kterou se musíte naučit, je slovní důraz. V angličtině má nyní každé slovo alespoň jednu zdůrazněnou slabiku. Tuto slabiku vyslovujeme zřetelněji, třeba s delší samohláskou. A v tomto slově, v příkladu slova, je to druhá slabika, která je zdůrazněná. Vyznačil jsem ji tučně. Takže je to příklad, příklad. Není to příklad ani příklad. Dobře, je to příklad, příklad. Třetí věc je naučit se pravopis, samozřejmě. Teď to není super důležité pro poslech s porozuměním, ale je to důležité pro vaši celkovou znalost angličtiny nebo jako, abyste mohli používat angličtinu v jakémkoli kontextu. No, určitě se naučte správný pravopis daného slova.

Další věc, kterou můžete udělat, je vyhledat gramatickou kategorii slova. Jedná se o podstatné jméno? Je to sloveso? Je to přídavné jméno? Je to předložka? To je důležité, protože vám to poskytne cenné informace o tom, jaké další tvary slovo má. V tomto případě je slovo příklad podstatné jméno. To mi tedy dává cenné informace o dalším kroku, který musím udělat, a tím je naučit se další tvary. A podstatná jména mají obvykle dva tvary, jednotné a množné číslo, příklad v jednotném čísle a příklady v množném čísle. U pravidelných podstatných jmen je to celkem zřejmé a snadné, ale existují podstatná jména jako myš, která mají nepravidelný tvar množného čísla, myš v jednotném čísle, ale myši v množném čísle. Je to tak? A pokud se naučíte pouze slovo myš, je pravděpodobné, že nebudete schopni porozumět slovu myši, jakmile ho někdo použije.

Další věc, kterou se musíte naučit, je jazykový rejstřík, tedy v jakém kontextu se slovo, které se učíte, používá, protože angličtina má spoustu slov. A spousta slov má podobný význam, rozdíl je v tom, že se používají v jiném kontextu. Dobře? Mají různé jazykové rejstříky. Slovo může být vulgární, slovo může být hovorové. A pokud ve slovníku není nic napsáno, pak je pravděpodobné, že slovo patří do neutrálního jazykového rejstříku, což znamená, že ho můžete použít v jakémkoli kontextu a nemůže být divné.

A poslední věc, kterou při učení nového slova rozhodně musíte udělat, je vyhledat si příkladovou větu. To vám pomůže pochopit, jak dané slovo použít a v jakém kontextu se používá. A možná vám to také pomůže si slovo zapamatovat, protože náš mozek chápe věci a pamatuje si je lépe v kontextu. I o tom si povíme později, ale nemá smysl učit se izolovaná slovíčka. Dobře? Vždy se musíte učit v kontextu, abyste byli schopni v kontextu rozumět a také v kontextu mluvit. Je to tak? To dává smysl. Takže naše příkladová věta se slovem příklad zní: "Můžete mi dát příklad?". Tak to je perfektní věta, která ilustruje, co toto slovo znamená a jak ho můžete použít. Nezapomeňte dodržovat všechny tyto kroky, když se učíte nové slovo. Abyste ho dokázali rozpoznat, až ho uslyšíte, stejně jako abychom ho dokázali použít, až ho budete potřebovat.

Nyní si povíme o některých zdrojích, které vám pomohou lépe se naučit slovíčka iEnglish. Dobře? Prvním zdrojem je bezplatný online slovník Wiktionary, a to je úžasný slovník, protože vám poskytne informace o významu slova. Poskytne vám fonetický přepis, takže pochopíte, jak se dané slovo vyslovuje. Můžete analyzovat různé hlásky, důraz slova atd. A také máte k dispozici zvukovou nahrávku slova, takže si ho můžete poslechnout vyslovené rodilým mluvčím.

Druhým zdrojem, který bych vám doporučil, je další online slovník, který se jmenuje Váš slovník a obsahuje spoustu příkladových vět. Dobře? Takže pokud se učíte nové slovo a nejste si jisti, jak ho přesně použít, nebo si nejste jisti kontextem, ve kterém se slovo používá, můžete jít do Vašeho slovníku, vyhledat slovo a dostanete spoustu příkladových vět. Posledním zdrojem, který bych doporučil, je YouGlish. Jedná se o webovou stránku, která vám umožní vyhledat slovo a získat příkladové věty z videí z YouTube. Je to skvělé, protože můžete slyšet, jak slovo vyslovují rodilí mluvčí, a také vidět a slyšet slovo použité v kontextu.

Když už víte, jak se učit slovíčka v angličtině, která slovíčka byste se měli naučit? V anglickém jazyce existuje více než milion slov, ale nebojte se, neutíkejte, nemusíte se učit všechna slova v anglickém jazyce. Dobře? Nikdo nezná všech milion slov, ani rodilí mluvčí. A to proto, že existuje přirozený proces, při kterém se důležitá slova používají neustále. A čím je slovo důležitější, tím častěji ho lidé používají. Jako příklad uveďme, že 600 nejčastěji používaných slov v anglickém jazyce představuje 85 % každodenní slovní zásoby. Jinými slovy, pokud znáte 600 nejpoužívanějších slov v anglickém jazyce, budete schopni porozumět přibližně 85 % všech rozhovorů.

Dalším krokem by bylo naučit se 5 000 nejčastěji používaných slov v anglickém jazyce, tedy 5 000 nejčastěji používaných slov, která představují 96 % každodenní slovní zásoby. Jinými slovy, jakmile zvládnete těchto 5 000 nejčastěji používaných slov v angličtině, budete schopni porozumět 96 % všech konverzací. V tu chvíli budete v angličtině zcela plynulí. Dobře? I když se stále budou vyskytovat slova, kterým nebudete rozumět, budete mít dostatečnou slovní zásobu na to, abyste byli schopni danému slovu porozumět, odhadnout jeho význam a dokázali efektivně komunikovat.

Jak tedy najdete tato nejdůležitější, nejčastěji používaná slova? Jak se naučíte nejdůležitější slovní zásobu? Nejlepším řešením je použít frekvenční seznam nebo využít metodu či kurz založený na frekvenčním seznamu, který vám pomůže naučit se nejužitečnější slovní zásobu. Nejprve zaměřte svůj čas, soustřeďte svou energii na nejdůležitější slovíčka, která budete okamžitě používat. Zde je snímek webové stránky frequencylist.com, což je bezplatný zdroj, který můžete použít k procházení 5 000 nejčastěji používaných slov v anglickém jazyce. Obsahuje spoustu užitečných informací, jako je samotné slovo, být například jakou částí řeči je. Zde tedy vidíme, že se jedná o sloveso.

A jak jsme právě viděli, je důležité znát gramatickou kategorii každého slova, abyste věděli, jaké jsou další tvary tohoto slova, že? Takže tady vidíte, že skloňování nebo jiné tvary slova být jsou být, jsem, jsou, byl, být, je, byl, byli, a žádný z nich není zřejmý jen při pohledu na slovo být, že? Proto je nesmírně důležité vyhledat si další tvary jednotlivých slov. Úžasné na této webové stránce je, že si slovo můžete vyhledat i na YouTube, podobně jako na Youglish, můžete vidět slovo použité v kontextu. Nyní doporučuji používat FrequencyList.com, protože je to webová stránka zdarma. Umožňuje procházet všech 5 000 nejčastěji používaných slov v anglickém jazyce. A jakmile se naučíte všech 5 000 z nich, budete moci v angličtině dělat cokoli, co budete chtít. Dobře? Budete naprosto plynulí. Další důležitou věcí, kterou musíte udělat, abyste zlepšili svůj poslech, porozumění v angličtině, je naučit se fonetiku. Neutíkejte od toho. Nebojte se. Není to tak složité, jak se zdá, a nebudeme to příliš rozebírat.

Podíváme se jen na věci, které vám poslouží okamžitě. A první věc, kterou bezpodmínečně potřebujete, je naučit se rozeznávat a umět produkovat všechny hlásky anglického jazyka nebo všechny hlásky dialektu přízvuku, který se učíte. Dobře?

Věděli jste, že v obecné americké angličtině existuje 39 zvuků? Je pravděpodobné, že si s vámi nikdo nikdy nesedl a neprobral s vámi jednotlivé zvuky, jak je vyslovit, jak je rozpoznat, když je někdo vysloví, a jak je artikulovat, že? A právě to nyní uděláme s úžasným zdrojem nazvaným American IPA Chart. Takto vypadá webová stránka americanipachart.com, která je interaktivní infografikou, díky níž si můžete zdarma prohlédnout všech 39 hlásek americké obecné. Tabulku si můžete dokonce zdarma vytisknout nebo stáhnout. Nyní zde můžete vidět, že nejprve máme 24 souhlásek používaných ve standardní americké. Dobře. Infografika vám umožní kliknout na zvuk a poslechnout si jeho výslovnost v podání rodilého mluvčího. Dobře?

Podívejme se na P: puh, puh, puh, puh. Máme tu příklad slova a vidíte slovo napsané v angličtině, pak vidíte fonetický přepis slova, takže můžete analyzovat jednotlivé hlásky. Pokud tedy na slovo kliknete, uslyšíte slovo ještě jednou vyslovené rodilým mluvčím. Prase, prase. Pokud kliknete podruhé, rodilý mluvčí vysloví stejné slovo pomalu. Prase, prase. Smyslem je projít všechny hlásky, všech 39 hlásek v obecné američtině, a naučit se je vyslovovat jednotlivě i v rámci slova. Pro každého člověka je nyní obtížné vyslovit jiné hlásky, což obvykle závisí na vašem rodném jazyce. Pokud zvuk v obecné američtině ve vašem jazyce neexistuje, bude pro vás obtížnější tento zvuk vyslovit. Například zvuk th, /θ/ je zvuk, který v mnoha jazycích neexistuje a pro cizince je obecně obtížné ho vyslovit. Takže na něm trochu zapracujeme. Panther, panther, panther, panther, panther. Dobře? Stejný zvuk, ale znělý /ð/, /ð/, /ð/, /ð/. Pírko, pírko, pírko.

Takže si můžete projít i všechny samohlásky v obecné američtině. Takže ve standardní americké máte 10 čistých samohlásek, jako například i ve slově pink: i, i, pink, pink, pink, pink, pink. Nebo hláska, která je pro americkou angličtinu velmi typická a kterou cizinci těžko vyslovují: er, er, purple, purple, purple, purple, purple. Dobře? A můžete si také projít všech pět diftongů nebo pět hláskových shluků standardní americké výslovnosti, jako například ei, ei, ei ve slovech jade, jade, jade, jade, jade. Dobře? Nebo ai, ai ve slovech lime, lime, lime, lime. Právě jsme viděli americkou tabulku IPA, což je bezplatná webová stránka, na které si můžete prohlédnout všech 39 hlásek standardní americké angličtiny. Doporučuji vám, abyste si každý zvuk prošli zvlášť a zaměřili se na ty, které se vám nejhůře rozpoznávají a nejhůře vyslovují. Nyní mějte na paměti, že v dalším videu si projdeme každý zvuk v obecné americké a společně ho vyslovíme.

Dalším krokem, který pro vás mám, abyste zlepšili své porozumění poslechu, je učit se v kontextu a vždy se učit v kontextu. Nemá smysl učit se izolovaná slovíčka. A pokud jste se někdy učili nebo učili slovíčka jednotlivě mimo kontext, vězte, že to je chyba, protože jednak budete těžko rozumět slovíčku, když ho použije někdo jiný, a jednak si budete těžko pamatovat, abyste ho mohli použít, až ho budete potřebovat. Je to tak? Proto se vždy musíte učit v kontextu a vždy se musíte seznamovat s anglickým jazykem. Nyní vám přinášíme několik zdrojů, které můžete použít, abyste se vystavili anglickému jazyku, a jsou to materiály, které vám umožní učit se angličtinu zábavnou a přirozenou formou. Nyní doporučuji podívat se na některé kanály YouTube, hudbu, filmy, televizní seriály, knihy a dokonce i komiksy. Na našem blogu clickandspeak.com najdete články se zdroji k procvičování angličtiny zdarma.

Dalším krokem, který pro vás mám, je trávit čas se zvukem a bez textu, období, kdy budete poslouchat pouze angličtinu bez textu, bez titulků, bez přepisů. Dobře? Nyní je to důležité, protože čím více času strávíte poslechem angličtiny, tím lépe jí budete rozumět a tím pohodlněji se budete při jejím poslechu cítit. Během těchto období se soustřeďte pouze na zvuk, věnujte pozornost způsobu, jakým jsou slova vyslovována. Pokud někdy uslyšíte nové slovo, které nepoznáte, můžete si udělat takové malé cvičení, kdy slovo vyhláskujete nebo se pokusíte slovo vyhláskovat a vyhledáte si ho na internetu. Pomůže vám to zvyknout si na rozdíly mezi mluvenou a psanou angličtinou. Dobře? A skvělé je, že slovník nebo Google, ať už používáte cokoli, s největší pravděpodobností slovo rozpozná, i když jste ho napsali špatně.

To byly tedy mé nejlepší tipy, jak si zlepšit porozumění poslechu v angličtině. Jde o to, že lidé mají obvykle tendenci naučit se anglicky rozumět docela dobře, ale stále mají problém s odpovídáním, odpovídáním nebo mluvením, že? A obvykle při konverzaci polovinu času posloucháte a polovinu času mluvíte. Pokud tedy chcete efektivně komunikovat v angličtině, musíte se také naučit lépe vyjadřovat. V dalším videu vám ukážu několik nejlepších způsobů, jak můžete zlepšit své mluvení v angličtině. Dobře? Děkuji za sledování (a čtení!).

Profile picture for Dimitar Dimitrov

Dimitar Dimitrov

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 4:41 pm