[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
 • Correct your pronunciation in English
 • Learn sentences from daily life
 • Memorize for good
 • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Jak poprawić swój amerykański akcent 🇺🇸

Jak poprawić swoją wymowę w języku angielskim? 🎤

Chcesz poprawić swój angielski akcent? Dziś pokażemy Ci najlepsze sposoby na poprawę wymowy w języku angielskim!

Mówienie jak native speaker nie jest łatwym zadaniem. Wygląda na to, że wymaga to dużo pracy. Dlatego zbadamy najlepsze sposoby na poprawę wymowy w języku angielskim i mówienie po angielsku z dobrym akcentem, wykonując kilka ćwiczeń wymowy.

Podstawa dobrej wymowy w języku angielskim

Przede wszystkim przyjrzyjmy się kluczowym elementom, o których powinieneś wiedzieć, aby mieć dobrą wymowę w języku angielskim. Jest ich trzech:

Jak poprawić wymowę w języku angielskim
Zbuduj fundament w angielskiej fonetyce!

Akcent

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, kiedy sprawdzasz wymowę słowa w słowniku, jest sprawdzenie, która sylaba jest akcentowana. To się nazywa word stress po angielsku.

Nie wszystkie języki mają sylaby akcentowane, dlatego wielu uczniów ma tendencję do zaniedbywania tego aspektu i nie sprawdza go. Niektórzy ludzie w naturalny sposób akcentują ostatnią sylabę, podczas gdy inni zawsze akcentują pierwszą. W ten sposób nasz język ojczysty może wpływać na nasz angielski i jest to częsty błąd. To jest główny powód, dla którego wciąż mówisz z obcym akcentem! Jednak w języku angielskim akcentowanie wyrazów jest bardzo zróżnicowane i znacznie przyczynia się do zrozumienia słowa.

Może się nawet zdarzyć, że jeśli słabo wymówimy słowo, ale nadal będziemy podkreślać prawidłową sylabę, nasz rozmówca nas zrozumie . Chociaż jeśli nadmiernie wyartykułujemy i całkowicie zaniedbamy akcent wyrazowy, utrudni to zrozumienie.

W fonetyce słowo akcent jest przedstawiane za pomocą tego symbolu (który wygląda jak apostrof): ' . Jest umieszczany przed akcentowaną sylabą. Oto kilka przykładów typowych słów, które uczniowie często wymawiają niepoprawnie:

 • ACtion / 'æk · ʃən /
 • OPtion / ˈⱭp · ʃən /
 • SIlence / ˈSaɪ · ləns /
 • diRECtion /dɪ ˈRɛk · ʃən /

W języku angielskim akcent wyrazowy może czasami być jedyną różnicą między rzeczownikiem a czasownikiem. Porównać:

 • RECord /ˈɹɛk·ɝd/ (jak rekord świata)
 • to reCORD /ɹɪˈkɔɹd/ (nagrać coś)

Można zauważyć, że akcent wyrazowy ma wpływ nie tylko na intonację, siłę i długość sylaby, ale także na jej artykulację.

Akcent wyrazowy może być jedyną różnicą między przymiotnikiem a czasownikiem:

 • PERfect /ˈpɝ·fɪkt/ = idealny, bez skazy
 • to perFECT /pɝˈfɛkt/ = doskonalić

Ponieważ jest to tak ważny temat w wymowie angielskiej, przygotowujemy cały artykuł o zasadach akcentowania wyrazów.

Artykulacja

Rozbijanie słowa w celu analizy każdego z jego dźwięków jest niezbędne, aby nauczyć się dobrze je wymawiać. Skoncentruj się na dźwiękach, których nie ma w Twoim języku, bo te będą najtrudniejsze. Odkryj naszą infografikę wszystkich dźwięków w amerykańskim angielskim !

Kiedy poświęcamy czas na identyfikację dźwięków w języku angielskim, które nie istnieją w naszym języku, zmniejsza to ryzyko popełnienia wstydliwego błędu! Może to być różnica między zamówieniem dużego Coke (napój gazowany) i prosząc o duży cock (penis).

Na przykład nie zdawałem sobie sprawy z istnienia tzw TH dźwięk przez lata, dopóki nie dowiedziałem się o międzynarodowym alfabecie fonetycznym (lub IPA). Oznacza to, że spędziłem około 8 lat na mówieniu po angielsku, nie znając nawet wszystkich jego dźwięków ... dość żenujące, wiem. Ale możesz się uczyć na moich błędach!

Krótko mówiąc, analizowanie dźwięków, które składają się na słowa, jest kluczem do nauki. Weźmy przykład ze słowem "thought /θɔt/ " .

Od razu widać, że wymowa tego słowa bardzo różni się od pisowni, więc przyjrzyjmy się bliżej:

 • Widzimy, że składa się z trzech fonemów:
  • /θ/ ;
  • /ɔ/ ; i
  • /t/
  • podczas GH milczy.
 • Spośród nich wszystkich nie ma tego, który nie istnieje w większości języków "θ" !

Tego typu ćwiczenie polegające na łamaniu słów nazywa się chunking i jest podstawą dobrej nauki. Pozwala zrozumieć, jak w rzeczywistości wymawia się angielski i zacząć mówić nim z lepszym akcentem, a tym samym z większą pewnością siebie.

Skoncentruj się więc na tych dźwiękach, nie bój się przesadzać na początku, dopóki się do tego nie przyzwyczaisz. Z czasem stanie się to nawykiem i będziesz wiedział, jak wymawiać nawet najtrudniejsze słowa!

Jak poprawić wymowę w języku angielskim
Aby zrozumieć, jak wypowiedzieć słowo, podziel je na części.

Zdanie stres

Po zbadaniu słowa możesz wspiąć się po drabinie, aby skupić się na kolejnym kroku - zdaniu. Wielu uczniów zdaje sobie sprawę z akcentowania słów, ale niewiele wie o akcentowaniu zdań . Czy tak jest w twoim przypadku?

Musisz uważać na akcentowanie zdań, ponieważ pomoże ci to zacząć mówić bardziej naturalnie, dokładniej i odejść od mówienia jak ro-bot mówić płynnie i naturalnie!

Więc od czego zaczynasz? Oto pierwsze zasady, które musisz znać, aby poprawić wymowę całych zdań w języku angielskim :

 • W każdym zdaniu zawsze podkreślamy przynajmniej jedno słowo, ale nie wszystkie słowa.
 • Stawiamy na stres content words , czyli słowa, które dostarczają głównych informacji.
 • Kładziemy nacisk na nowe informacje.

Stosowanie tych zasad pomoże Ci poprawić swój akcent w języku angielskim!

Jak poprawić wymowę w języku angielskim
Popraw swoją wymowę w języku angielskim i nigdy więcej nie otrzymuj tego wyrażenia od swoich rozmówców!

Techniki poprawiające wymowę w języku angielskim

Masz już fundament. Teraz zobaczmy kilka sposobów, aby zastosować to w praktyce, aby poprawić swoją angielską wymowę, nawet jeśli obecnie nie jesteś w środowisku anglojęzycznym.

Poznaj IPA

Ponieważ w IPA każdy symbol odpowiada tylko jednemu dźwiękowi, zawsze będziesz wiedział, jak wymawiać słowa z pewnością. Koniec z chaosem spowodowanym zagmatwanym systemem pisowni!

Jednym z najlepszych sposobów poznania IPA jest skorzystanie z naszego interaktywnego dokumentu . Zawiera dźwięk, wszystkie dźwięki ogólnego amerykańskiego angielskiego oraz listę przykładowych słów! Wszystko, co musisz zrobić, to kliknąć dźwięk, aby go usłyszeć.

Słuchaj książki audio i czytaj w tym samym czasie

Jeśli lubisz czytać , papierowe książki i e-booki mogą być niezwykłym narzędziem, które pomoże ci ćwiczyć angielską wymowę. Jednoczesne słuchanie i czytanie pomoże ci przyzwyczaić się do wymowy, akcentu i różnic między sposobem, w jaki mówimy, a sposobem, w jaki piszemy po angielsku.

To ćwiczenie pomoże Ci lepiej zrozumieć i wymawiać angielski!

Czytaj Kindle

Ogromna zaleta korzystania z Kindle (lub ogólnie czytniki e-booków) jest takie, że mają zintegrowane słowniki! Pozwala to na systematyczne sprawdzanie wymowy słów - szybko i łatwo.

Kiedy czytasz i napotykasz słowo, którego nie rozumiesz lub słowo, którego nie wiesz, jak je wymówić , możesz po prostu je kliknąć i zobaczyć jego definicję i transkrypcję.

Czytanie w ten sposób po angielsku jest jednym z najlepszych sposobów na wzbogacenie słownictwa, a także poprawienie wymowy i czerpanie przyjemności z treści według własnego gustu! Nie wiesz, co przeczytać? Sprawdź nasze najlepsze propozycje książek w języku angielskim !

Studiuj fonetykę artykulacyjną

Jak dokładnie native speakerzy z USA, Wielkiej Brytanii lub innych krajów wymawiają angielski? Zwróć uwagę na sposób, w jaki poruszają się ich usta, usta i język, kiedy mówią. Rozpoznanie, skąd pochodzi dźwięk, jest bardzo przydatne i pomaga nauczyć się go artykułować. To właśnie nazywamy fonetyką artykulacyjną.

Jak poprawić wymowę w języku angielskim
Popraw swoją wymowę w języku angielskim dzięki fonetyce artykulacyjnej

Nagraj się

Nagraj siebie, gdy mówisz po angielsku, wymawiając pojedyncze słowo lub nawet pojedynczy dźwięk . 📼

Używaj wideo zamiast tylko nagrań dźwiękowych, aby nie tylko usłyszeć swój głos, ale także zobaczyć, jak poruszasz ustami. Porównaj to z native speakerami. Porównując te dwie wersje obok siebie, łatwiej jest zidentyfikować, co nie brzmi poprawnie, a następnie przećwiczyć poprawną artykulację w języku angielskim. Sprawdź położenie ust, ruch języka i miejsce, w którym kładziesz nacisk.

Graj z Siri

Ćwiczeniem, które pomoże Ci lepiej wymawiać angielski, jest przetestowanie angielskiej wymowy i sprawdzenie, czy mówisz wystarczająco jasno, używając Siri, asystenta Google lub dowolnego innego systemu rozpoznawania głosu. Wydaj rozkazy! Spróbuj zadzwonić do kogoś lub otwórz swoją ulubioną aplikację w języku angielskim. Jeśli to zadziała, musisz być na dobrej drodze!

... ale nie martw się zbytnio, jeśli Siri nie zawsze cię rozumie! To oprogramowanie, które wciąż nie jest doskonałe. Istnieją nawet angielskie dialekty, które Siri uważa za trudne do uchwycenia:

Szkocki akcent jest znany z tego, że jest trudny do zrozumienia !

Korzystaj z tych technik, ćwicz regularnie, a w mgnieniu oka opanujesz angielską wymowę!

Pracuj nad mówionym językiem angielskim za pomocą jednego kompletnego rozwiązania

Aby zaoszczędzić czas i ćwiczyć więcej angielskiego w zorganizowany sposób, skorzystaj z Click & Speak, naszego szkolenia do nauki angielskiego, które łączy w sobie wszystko, czego potrzebujesz, aby nauczyć się angielskiego z dobrą wymową:

🎧 dźwięk wszędzie

🔣 transkrypcje fonetyczne

✔️ wysokiej jakości nagrania

🤩 dużo treści
... i wiele więcej!

Dzięki Click & Speak natychmiast sprawdzisz wymowę słów, jednocześnie ucząc się z żywymi treściami!

Zobacz też

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci lepiej zrozumieć, co musisz zrobić, aby poprawić swoją wymowę w języku angielskim! Jeśli chcesz kontynuować naukę na ten temat, zapoznaj się z następującymi zasobami:

 • Międzynarodowy alfabet fonetyczny , aby łatwo nauczyć się wymowy wszystkich dźwięków w amerykańskim angielskim.
 • Kliknij i mów , aby ćwiczyć swój angielski w zorganizowany sposób, rozumieć język mówiony, korygować akcent i obejmować całe słownictwo i gramatykę potrzebne do osiągnięcia płynności. Po zakończeniu szkolenia nie będziesz już potrzebować pomocy języka ojczystego!
Profile picture for Dimitar Dimitrov

Dimitar Dimitrov

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: April 10, 2021, 9:54 am