[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
 • Correct your pronunciation in English
 • Learn sentences from daily life
 • Memorize for good
 • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Najlepšia metóda, ako sa ľahko naučiť anglicky ✔️

Sedem častých chýb pri učení sa angličtiny ❌

Read this article in English: Seven common mistakes when learning English ❌.

Sedem najčastejších chýb, ktorým sa treba pri učení angličtiny vyhnúť, a najlepšia metóda učenia sa angličtiny, vďaka ktorej môžete začať robiť pokroky!

Strávili ste roky štúdiom angličtiny bez väčšieho pokroku? Neustále hľadáte najlepšiu metódu na učenie angličtiny, ktorá vám umožní rýchlo sa zlepšiť?

Takmer každá metóda výučby angličtiny sľubuje to isté: "Naučíte sa anglicky rýchlo a zadarmo, bez námahy, jednoducho, ako deti!". Tieto sľuby jednoducho nemôžu dodržať. Nezabúdajte, že falošné sľuby fungujú len na tých, ktorí ich počúvajú, čo každý politik veľmi dobre vie.

Teraz prejdime k veci, v tomto článku rozoberieme zlé metódy učenia sa angličtiny, aby ste už nemárnili svoj čas.

Učenie neorganizovaným spôsobom

Učíte sa niekedy náhodnú slovnú zásobu a gramatiku? Tým, že sa jeden deň učíte cat a druhý deň hypercholesterolemia, nedodržiavate logický vzorec. Učiť sa rozdiel medzi who a whom, aj keď ste ešte neovládli Present Perfect, vám tiež neprinesie veľký úžitok.

Sústredili ste sa príliš na čítanie bez toho, aby ste vedeli dosť o výslovnosti? Učiť sa jazyk len čítaním, bez rozprávania, je recept na katastrofu. Keďže angličtina je živý jazyk, musíte sa ponoriť do jej zvukov! Zameranie sa na hovorený jazyk je nielen dôležité, ale môže byť dokonca oslobodzujúce.

Každá dobrá metóda učenia sa angličtiny musí mať štruktúru, ktorú môžete dodržiavať, aby ste rýchlo dosiahli svoje ciele. Existuje prirodzený poriadok, ktorý by sme mali rešpektovať. Zamyslite sa nad tým, ako si dieťa osvojuje plynulosť vo svojom rodnom jazyku. Najprv sa učí hovorené zvuky. Potom sa zameria na písanú štruktúru. My sa najprv učíme hovorený jazyk a až potom sa zameriavame na písaný. Pokiaľ ide o slovnú zásobu, musíme uprednostniť najpoužívanejšie anglické slová a potom vzácnejšiu slovnú zásobu, ktorú nemusíme nevyhnutne používať na dennej báze. Pokiaľ ide o gramatiku, mali by ste si najprv osvojiť základné štruktúry a až potom tie pokročilejšie.

Učiť sa všetko prostredníctvom textu

Text, text a ešte raz text! V škole ste sa možno snažili učiť tak, že ste si napchali hlavu pravidlami a jazykovými materiálmi, ktoré sa ukázali ako nepoužiteľné pre komunikáciu. Ak vám to znie povedome, neopakujte tú istú chybu pri samostatnom učení sa angličtiny.

Ak si len predstavujete, ako sa slová vyslovujú, namiesto toho, aby ste to skutočne vedeli, riskujete, že skončíte s nezrozumiteľným prízvukom v angličtine. A ak si hneď od začiatku vytvoríte zlé výslovnostné návyky, neskôr sa ich budete oveľa ťažšie zbavovať.

Tento bod súvisí s predchádzajúcim. Anglický jazyk nie je fonetický, slová sa nevyslovujú tak, ako sú napísané. To je dôvod, prečo by ste sa nemali príliš sústrediť na písanú verziu.

Dobre, nechajte na chvíľu text bokom. Pridajte do svojho štúdia zvuk! Vďaka internetu je mimoriadne jednoduché nájsť správnu výslovnosť slov a dokonca si môžete vybrať, či uprednostňujete americkú alebo britskú normu. Tu je niekoľko užitočných zdrojov:

Na týchto webových stránkach máte prístup k fonetickým prepisom, ktoré vám umožnia naučiť sa presne, ako sa slová vyslovujú. Najobľúbenejší systém, ktorý používame na Click & Speak a na tomto blogu, je IPA (Medzinárodná fonetická abeceda). Ak ju stále neviete prečítať alebo potrebujete pomoc, môžete si pozrieť našu interaktívnu infografiku!

Spôsob, ako sa naučiť správnu výslovnosť, je veľmi jednoduchý. Keď sa učíte novú vetu, myslite na ňu ako na hudbu. Venujte pozornosť intonácii, rytmu, zdôrazneným častiam a artikulácii. Nezanedbávajte tieto aspekty, pretože tým, že pracujete na zvukoch v angličtine, pracujete aj na svojom vlastnom prízvuku. Len tak sa naučíte hovoriť zreteľne a nakoniec dokonca získate prízvuk blízky rodnému jazyku.

Precvičovanie angličtiny len raz denne

Ľudská pamäť nie je dokonalá, zhoršuje sa. Náš mozog nie je navrhnutý tak, aby si pamätal všetko, je navrhnutý tak, aby zabudol to, čo sa mu zdá nedôležité. To vysvetľuje, prečo nám niekedy robí problém spomenúť si na niečo, čo sme sa naučili len pred niekoľkými hodinami, minútami alebo dokonca sekundami!

Ako sa môžete vyhnúť zabúdaniu? Pravidelným preverovaním nových informácií si ich upevňujeme. Ak sa s nejakým slovom stretávame znova a znova, zapamätáme si ho lepšie, ako keby sme ho videli len raz. Preto je oveľa lepšie precvičovať angličtinu niekoľkokrát denne, ako len raz. Tým, že sa každý deň niekoľkokrát učíme, informácie zostávajú v našom mozgu.

Možno sa pýtate - "Ale stráviť jednu hodinu denne učením sa slovíčok je lepšie ako nerobiť nič, však?". Iste, ale to nie je efektívna metóda učenia sa angličtiny. Zatiaľ čo ak sa budete učiť celý deň s regulovanými intervalmi medzi jednotlivými sedeniami alebo systémom rozloženého opakovania, už nebudete strácať čas tým, že sa budete musieť slovíčka učiť nanovo len preto, že ste s ich opakovaním čakali príliš dlho.

Trvám na dôležitosti opakovania a preverovania. Aj niekoľko minút denne je lepších ako nič! Opakujte si slovnú zásobu v metre, v autobuse, dokonca aj na záchode... Venujte si kúsky času počas celého dňa. Bude to efektívnejšie a trvalejšie.

Nuda

Nuda je nepriateľom koncentrácie. Je ťažké učiť sa veci bez sústredenia. Ak sa pri štúdiu angličtiny nudíte, môžete si byť istí, že vaša metóda nie je dobre prispôsobená a neprinesie vám požadované výsledky.

Väčšinou, najmä v škole, sa kurzy zameriavajú najmä na gramatiku - Past perfect, Present Perfect Continuous, Future Perfect... tieto témy nie sú práve vzrušujúce, však? Keď sa ľudia snažia učiť metódami samoštúdia, môže byť naozaj náročné nájsť obsah, ktorý je vhodný, prispôsobený ich aktuálnej úrovni.

Ako sa vyhnúť nude a udržať si učenie sa jazyka zábavné?

Našťastie, angličtina je všade okolo nás! Venujte sa jednej zo svojich vášní v angličtine. Existuje veľa dostupných zdrojov a to vám umožní vytvoriť si príjemný zážitok pri štúdiu. Prispôsobte vyhľadávanie svojim záujmom. Aby ste si zlepšili čítanie s porozumením, vyberte si internetové články alebo knihy v angličtine, ktoré vás zaujímajú. Pokiaľ ide o počúvanie s porozumením, filmy, televízne seriály a podcasty sú bohaté na slovnú zásobu a umožnia vám precvičiť si každodennú angličtinu.

Robte to, čo vás baví, ale robte to v angličtine.

Pasívne učenie

Aj keď som práve povedal, že sledovanie filmov alebo televíznych seriálov je dobrý spôsob, ako si zlepšiť angličtinu, rozhodne by ste si nemali hovoriť - "Dobre, strávil som 3 hodiny pozeraním Netflix, to mi stačí na zlepšenie angličtiny". Nie, to je príliš pasívne. Ak to budete robiť sami od seba, neprinesie vám to efektívne výsledky, pretože nebudete robiť nič iné ako počúvať informácie, ktoré často plynú príliš rýchlo. Nie ste priamo zapojení do procesu učenia, čo vysvetľuje, prečo si nakoniec veľa nezapamätáte.

Aby ste sa tomu vyhli, zamerajte sa na aktívnejšie spôsoby učenia. Zapojte sa do procesu učenia prostredníctvom činností, ako je skúmanie, analyzovanie, komunikácia, tvorba, premýšľanie alebo používanie nových informácií.

Filmy, podcasty a televízne seriály sú síce dobré na zlepšenie počúvania s porozumením, ale samy o sebe nestačia, ak chcete hovoriť plynule po anglicky. Aby ste sa naučili hovoriť po anglicky v reálnom živote, musíte sa naučiť vykonávať konkrétne činnosti, a to písať, hovoriť, myslieť. Stručne povedané, musíte sa pripraviť na scenáre z reálneho života, ktoré si vyžadujú používanie angličtiny. Neváhajte naplno zapojiť svoj mozog do procesu učenia!

Učenie sa slovíčok bez kontextu

Učíte sa jednotlivé slovíčka bez kontextu? Zamýšľate sa niekedy nad tým, prečo sa vám ich nedarí používať v každodennej komunikácii? Snažíte sa niekedy zapamätať si book a to run jedno po druhom? V skutočnosti len strácate čas.

Pamäť funguje silne prostredníctvom asociácií. Ak sa učíte slovíčka vytrhnuté z kontextu, teda spôsobom, ktorý znemožňuje vytvárať medzi nimi súvislosti, je to pre vašu pamäť neefektívne a ešte viac to sťažuje učenie angličtiny. Najhoršie, čo môžete urobiť, je študovať ich v abecednom poradí... nakoniec si všetko pomýlite!

Na druhej strane, učenie sa slovíčok, ktoré spolu sémanticky súvisia, zohráva dôležitú úlohu v dobrej metóde učenia sa angličtiny.

Učte sa slovíčka, ktoré k sebe patria, ktoré môžete používať spolu, v kombinácii... a ony sa budú znovu objavovať spolu, pripravené poslúžiť vám, kedykoľvek ich budete potrebovať. Napríklad sa naučte slová rabbit, hunter, rifle súčasne s vetou The hunter aimed his rifle at the rabbit.. Vaša metóda učenia sa angličtiny by vás mala naučiť slovíčka v kontexte.

Nemať žiadnu motiváciu

Ak sa každý deň snažíte naučiť päťdesiat slovíčok a trápite sa gramatikou, ktorá na vašej úrovni ani nie je relevantná, urobte krok späť a zamyslite sa nad svojím spôsobom učenia sa angličtiny. Ste si istí, že si angličtinu neznechuťujete? Buďte opatrní, pretože to s najväčšou pravdepodobnosťou zničí vašu motiváciu.

Sám ako polyglot viem, aký katastrofálny účinok môže mať nedostatok motivácie. Spolu s nudou je to ďalší najhorší nepriateľ sústredenia.

Učenie sa jazyka funguje oveľa lepšie, keď je zábavné! V takom prípade je to úžasné dobrodružstvo, ktoré vám otvára nové dvere a dáva nové možnosti. Bez motivácie si nezapamätáte, čo sa učíte, a nikdy nebudete chcieť začať znova. Takže mrháte svojím časom.

Na druhej strane, ak sa vám páči "extrémna" metóda, ktorú sme práve spomenuli, veľmi dobre! Každý je iný. Nepochybne budú niektoré veci fungovať pre vás, ale pre iných nie.

Tí z vás, ktorí sa prepadajú čoraz hlbšie do tekutého piesku demotivácie, nepanikárte! Skúste zmeniť alebo prispôsobiť svoju metódu a nezabudnite na dôvod, prečo ste sa rozhodli učiť angličtinu. Nikdy nezabudnite, aké sú vaše ambície, a nevzdávajte sa štúdia. Už ste sa dostali tak ďaleko! Bola by škoda prestať sa teraz zlepšovať.

Zhrnutie

Stručne povedané, aké sú zlé spôsoby učenia sa angličtiny?

Ak ste...

 1. Učíte sa neorganizovane
 2. Učíte sa len prostredníctvom textu
 3. Precvičovanie angličtiny len raz denne
 4. Pri učení sa cítite nudu
 5. Učíte sa pasívne
 6. Štúdium slovíčok bez kontextu
 7. Necíti sa motivovaný

... potom určite nebudete mať rýchle a efektívne výsledky.

Našťastie, riešenia týchto problémov sme vám predstavili v tomto článku! :) Tieto metódy nie sú prevratné, stačí len pracovať inteligentne a byť trpezlivý. Na internete určite existujú aj iné, napríklad známa metóda učenia sa angličtiny počas spánku, ale tému podvodov pri učení angličtiny si nechám na iný blogový príspevok!

Pracovať sa oplatí, takže, pustite sa do toho! :)

Pozri tiež

 • Click & Speak. Jeden zaujímavý a efektívny spôsob, ako si zlepšiť angličtinu, je vzdialený len jedno kliknutie!
Profile picture for Ellie Wu

Ellie Wu

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 7:24 pm