Najlepsza metoda łatwej nauki angielskiego ✔️

Siedem typowych błędów podczas nauki języka angielskiego ❌

Read this article in English: Seven common mistakes when learning English ❌.

Siedem typowych błędów, których należy unikać podczas nauki języka angielskiego i najlepsza metoda nauki angielskiego, aby zacząć robić postępy!

Czy spędziłeś lata na nauce angielskiego bez większych postępów? Ciągle szukasz najlepszej metody nauki języka angielskiego , która pozwoli Ci szybko się poprawić?

Niemal każda metoda nauki języka angielskiego daje taką samą obietnicę, że „nauczysz się angielskiego szybko i za darmo, bez wysiłku, łatwo, jak dzieci!”. To są obietnice, których po prostu nie mogą dotrzymać. Nie zapominaj, że fałszywe obietnice działają tylko na tych, którzy ich słuchają, o czym każdy polityk wie aż za dobrze.

Przejdźmy teraz do sedna: w tym artykule omówimy złe metody nauki języka angielskiego , abyś nie marnował już czasu.

Uczenie się w niezorganizowany sposób

Czy kiedykolwiek uczysz się przypadkowego słownictwa i gramatyki? Poprzez uczenie się cat jeden dzień i hypercholesterolemia z drugiej strony nie trzymasz się logicznego wzorca. Poznanie różnicy między who i whom nawet jeśli nadal nie opanowałeś Present Perfect tobie też się nie przyda.

Czy zbytnio skupiłeś się na czytaniu, nie wiedząc wystarczająco dużo o wymowie? Nauka języka przez samo czytanie , bez mówienia, to przepis na katastrofę. Ponieważ angielski jest żywym językiem , musisz zanurzyć się w jego dźwiękach! Skupienie się na języku mówionym jest nie tylko istotne, ale może nawet wyzwalać.

Każda dobra metoda nauki języka angielskiego musi mieć strukturę , której możesz przestrzegać, aby szybko osiągnąć swoje cele. Istnieje naturalny porządek, który powinniśmy szanować. Zastanów się, jak dziecko nabywa biegłości w swoim ojczystym języku. Najpierw uczy się wypowiadanych dźwięków. Następnie skupi się na pisemnej strukturze. Najpierw uczymy się języka mówionego , a dopiero potem skupiamy się na pisanym . Jeśli chodzi o słownictwo, musimy nadać priorytet najczęściej używanym słowom angielskim, a następnie rzadszemu słownictwu, którego niekoniecznie używamy na co dzień. Jeśli chodzi o gramatykę, należy najpierw przyswoić sobie podstawowe struktury, a dopiero potem te bardziej zaawansowane.

Uczenie się wszystkiego poprzez tekst

Tekst, tekst i więcej tekstu! W szkole mogłeś próbować się uczyć, wypychając swój umysł zasadami i materiałami językowymi, które okazują się bezużyteczne do komunikowania się. Jeśli to brzmi znajomo, nie powtarzaj tego samego błędu podczas samodzielnej nauki języka angielskiego.

Jeśli tylko wyobrażasz sobie, jak wymawia się słowa, zamiast faktycznie je znać, ryzykujesz, że skończysz z niezrozumiałym akcentem w języku angielskim. A jeśli od samego początku rozwiniesz złe nawyki wymowy, znacznie trudniej będzie ci się ich później pozbyć.

Ten punkt jest powiązany z poprzednim. Język angielski nie jest fonetyczny, słowa nie są wymawiane tak, jak są zapisane. To jest powód, dla którego nie powinieneś zbytnio koncentrować się na wersji pisemnej.

OK, zostaw na chwilę tekst. Dodaj dźwięk do swoich studiów! W Internecie niezwykle łatwo jest znaleźć poprawną wymowę słów, a nawet wybrać, czy wolisz standard amerykański, czy brytyjski. Oto kilka przydatnych zasobów:

Na tych stronach masz dostęp do transkrypcji fonetycznych , które pozwolą Ci dowiedzieć się dokładnie, jak wymawiane są słowa. Najpopularniejszy system, na którym używamy Kliknij i mów a na tym blogu jest IPA (międzynarodowy alfabet fonetyczny). Jeśli nadal nie możesz go przeczytać lub potrzebujesz pomocy, sprawdź naszą interaktywną infografikę !

Sposób na naukę poprawnej wymowy jest bardzo prosty. Kiedy uczysz się nowego zdania, myśl o nim jak o muzyce. Zwróć uwagę na intonację, rytm, akcentowane partie i artykulację. Nie zaniedbuj tych aspektów, ponieważ pracując nad dźwiękami w języku angielskim, pracujesz również nad własnym akcentem. To jedyny sposób, aby nauczyć się mówić wyraźnie, a ostatecznie nawet nabrać prawie rodzimego akcentu.

Ćwiczenie angielskiego tylko raz dziennie

Pamięć ludzka nie jest doskonała, pogarsza się. Nasze mózgi nie są zaprojektowane do zapamiętywania wszystkiego, są zaprojektowane tak, aby zapomnieć o tym, co wydaje im się nieistotne. To wyjaśnia, dlaczego czasami trudno nam przypomnieć sobie coś, czego nauczyliśmy się zaledwie kilka godzin, minut, a nawet sekund temu!

Jak możesz uniknąć zapomnienia? Regularnie przeglądając nowe informacje, wzmacniamy je. Jeśli ciągle widzimy słowo, zapamiętamy je lepiej, niż gdybyśmy zobaczyli je jeden raz. Dlatego znacznie lepiej jest ćwiczyć angielski kilka razy dziennie, a nie tylko raz. Dzięki kilku sesjom badawczym każdego dnia informacje pozostają w naszym mózgu.

Może się zastanawiasz - „Ale spędzanie godziny dziennie na nauce słownictwa jest lepsze niż nic nie robienie, prawda?” Jasne, ale to nie jest skuteczna metoda nauki języka angielskiego. Natomiast jeśli uczysz się przez cały dzień z regularnymi przerwami między sesjami lub z systemem powtarzania w określonych odstępach czasu, nie będziesz już tracić czasu na ponowne uczenie się słownictwa, po prostu dlatego, że zbyt długo czekałeś, aby je powtórzyć.

Podkreślam znaczenie powtórzeń i rewizji . Nawet kilka minut dziennie jest lepsze niż nic! Przejrzyj słownictwo w metrze, w autobusie, nawet w łazience ... Poświęć trochę czasu w ciągu dnia. To będzie bardziej efektywne i trwałe.

Nudzić się

Nuda jest wrogiem koncentracji. Trudno jest się nauczyć rzeczy bez koncentracji. Jeśli podczas nauki języka angielskiego czujesz się znudzony, możesz być pewien, że Twoja metoda nie jest dobrze dostosowana i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Przez większość czasu, szczególnie w szkole, kursy koncentrują się głównie na gramatyce - Past perfect , Present Perfect Continuous , Future Perfect ... te tematy nie są zbyt ekscytujące, prawda? Kiedy ludzie próbują się uczyć metodami samokształcenia, znalezienie treści odpowiednich i dostosowanych do ich obecnego poziomu może być naprawdę trudne.

Jak uniknąć nudy i sprawić, by nauka języka była przyjemnością?

Na szczęście angielski jest wszędzie wokół nas! Zanurz się w jednej ze swoich pasji w języku angielskim. Dostępnych jest wiele zasobów, które pozwolą Ci stworzyć przyjemne doświadczenie podczas nauki. Dostosuj wyszukiwanie do swoich zainteresowań. Aby poprawić swoje rozumienie tekstu , wybierz artykuły internetowe lub książki w języku angielskim, które Cię interesują. Jeśli chodzi o rozumienie ze słuchu , filmy, seriale i podcasty są bogate w słownictwo i pozwolą Ci ćwiczyć codzienny angielski.

Rób to, co lubisz, ale rób to po angielsku.

Uczenie się biernie

Chociaż właśnie powiedziałem, że oglądanie filmów lub programów telewizyjnych to dobry sposób na poprawę angielskiego, absolutnie nie powinieneś mówić sobie: „OK, spędziłem 3 godziny na oglądaniu Netflix , to wystarczy, aby poprawić mój angielski. ”Nie, to zbyt pasywne. Jeśli zrobisz to sam, nie przyniesie to efektów, ponieważ nie będziesz robić nic poza słuchaniem informacji, co często mija zbyt szybko. Nie jesteś bezpośrednio zaangażowany w proces uczenia się, co wyjaśnia, dlaczego w końcu niewiele pamiętasz.

Aby tego uniknąć, skup się na bardziej aktywnych sposobach uczenia się . Zaangażuj się w proces uczenia się poprzez takie działania, jak odkrywanie, analizowanie, komunikowanie się, tworzenie, myślenie lub używanie nowych informacji.

Chociaż filmy, podcasty i seriale telewizyjne poprawiają rozumienie ze słuchu , same w sobie nie wystarczą, jeśli chcesz płynnie mówić po angielsku. Aby nauczyć się mówić po angielsku w prawdziwym życiu, musisz nauczyć się wykonywania określonych czynności, a mianowicie pisania, mówienia, myślenia. Krótko mówiąc, musisz przygotować się na scenariusze z życia wzięte, które wymagają posługiwania się językiem angielskim. Nie wahaj się w pełni zaangażować swojego mózgu w proces uczenia się!

Nauka słów bez kontekstu

Czy uczysz się pojedynczych słów bez kontekstu? Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego nie możesz ich używać w codziennej komunikacji? Czy kiedykolwiek próbowałeś zapamiętać book i to run jedna po drugiej? Właściwie marnujesz swój czas.

Pamięć działa silnie poprzez skojarzenia. Jeśli uczysz się słów wyrwanych z kontekstu, czyli w sposób uniemożliwiający tworzenie powiązań między nimi, jest to nieefektywne dla Twojej pamięci i jeszcze bardziej utrudnia naukę języka angielskiego. Najgorsze, co możesz zrobić, to przestudiować je w kolejności alfabetycznej ... w końcu wszystko pomieszasz!

Z drugiej strony, nauka słów, które są powiązane semantycznie, odgrywa ważną rolę w dobrej metodzie nauki języka angielskiego.

Naucz się słów, które idą w parze, których możesz używać razem, w połączeniu ... a pojawią się razem, gotowe, by ci służyć, kiedy tylko będziesz ich potrzebować. Na przykład naucz się słów rabbit , hunter , rifle w tym samym czasie ze zdaniem The hunter aimed his rifle at the rabbit. Twoja metoda nauki angielskiego powinna nauczyć Cię słownictwa w kontekście.

Brak motywacji

Jeśli każdego dnia starasz się uczyć pięćdziesięciu słów i torturujesz się gramatyką, która nie jest nawet odpowiednia na Twoim poziomie, zrób krok w tył i pomyśl o swoim sposobie nauki języka angielskiego. Czy na pewno nie lubisz angielskiego? Uważaj, bo to najprawdopodobniej zniszczy twoją motywację.

Jako poliglota wiem, jakie katastrofalne skutki może przynieść brak motywacji. To, obok nudy, jest drugim największym wrogiem koncentracji .

Nauka języka działa znacznie lepiej, gdy jest fajna ! W takim razie jest to wspaniała przygoda, która otwiera nowe drzwi i daje nowe możliwości. Bez motywacji nie będziesz pamiętać tego, czego się uczysz i nigdy nie będziesz chciał zaczynać od nowa. Więc marnujesz swój czas.

Z drugiej strony, jeśli podoba Ci się ta „ekstremalna” metoda, o której właśnie wspomnieliśmy, bardzo dobrze! Każdy jest inny. Niewątpliwie będą pewne rzeczy, które będą działać dla ciebie, ale nie dla innych.

Dla tych z was, którzy coraz głębiej pogrążają się w ruchomych piaskach demotywacji, nie panikujcie! Spróbuj zmienić lub dostosować swoją metodę i pamiętaj przede wszystkim o przyczynie, dla której zdecydowałeś się uczyć angielskiego . Nigdy nie zapominaj o swoich ambicjach i nie porzucaj studiów. Dotarłeś już tak daleko! Szkoda byłoby przestać się teraz poprawiać.

Podsumowanie

Krótko mówiąc, jakie są złe sposoby nauki angielskiego?

Jeśli jesteś...

  1. Uczenie się w niezorganizowany sposób
  2. Uczenie się tylko poprzez tekst
  3. Ćwiczenie angielskiego tylko raz dziennie
  4. Uczucie znudzenia podczas nauki
  5. Uczenie się biernie
  6. Nauka słów bez kontekstu
  7. Brak motywacji

... wtedy na pewno nie osiągniesz szybkich i skutecznych rezultatów.

Na szczęście rozwiązania tych problemów zostały przedstawione w tym artykule! :) Te metody nie są rewolucyjne, wystarczy pracować mądrze i uzbroić się w cierpliwość . W Internecie z pewnością są inne, jak na przykład słynna metoda nauki angielskiego we śnie, ale temat oszustw związanych z nauką angielskiego zostawię na kolejny wpis na blogu!

Praca się opłaca, więc ruszaj! :)

Zobacz też

  • Kliknij i mów . Jeden ekscytujący i skuteczny sposób na poprawę znajomości języka angielskiego to tylko jedno kliknięcie!
Profile picture for Ellie Wu

Ellie Wu

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: March 16, 2021, 6:54 pm