[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
  • Correct your pronunciation in English
  • Learn sentences from daily life
  • Memorize for good
  • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Nejlepší metoda, jak se snadno naučit anglicky ✔️

Sedm nejčastějších chyb při učení angličtiny ❌

Read this article in English: Seven common mistakes when learning English ❌.

Sedm nejčastějších chyb, kterých se při učení angličtiny vyvarujte, a nejlepší metoda výuky angličtiny, díky které můžete začít dělat pokroky!

Strávili jste roky studiem angličtiny, aniž byste dosáhli většího pokroku? Neustále hledáte nejlepší metodu výuky angličtiny, která vám umožní se rychle zlepšit?

Téměř každá metoda výuky angličtiny slibuje totéž: "Naučíte se anglicky rychle a zadarmo, bez námahy, snadno, jako děti!". Tyto sliby prostě nemohou splnit. Nezapomínejte, že falešné sliby fungují jen na ty, kteří jim naslouchají, což každý politik moc dobře ví.

Nyní přejděme k věci, v tomto článku rozebereme špatné metody výuky angličtiny, abyste už nemuseli ztrácet čas.

Učení neorganizovaným způsobem

Učíte se někdy náhodně slovíčka a gramatiku? Tím, že se jeden den učíte cat a druhý den hypercholesterolemia, nedodržujete logický vzorec. Učit se rozdíl mezi who a whom, i když jste ještě nezvládli Present Perfect, vám také nebude k ničemu.

Zaměřili jste se příliš na čtení, aniž byste věděli dost o výslovnosti? Učit se jazyk pouze čtením, bez mluvení, je recept na katastrofu. Protože angličtina je živý jazyk, musíte se ponořit do jejích zvuků! Zaměření na mluvený jazyk je nejen relevantní, ale může být dokonce osvobozující.

Každá dobrá metoda výuky angličtiny musí mít strukturu, kterou můžete dodržovat, abyste rychle dosáhli svých cílů. Existuje přirozený řád, který bychom měli respektovat. Vezměte si, jak si dítě osvojuje plynulost ve svém rodném jazyce. Nejprve se učí mluvené zvuky. Poté se zaměří na psanou strukturu. My se nejprve učíme mluvenou řeč a teprve poté se zaměřujeme na psanou. Pokud jde o slovní zásobu, musíme upřednostnit nejčastěji používaná anglická slovíčka a teprve potom vzácnější slovíčka, která nemusíme nutně používat denně. Co se týče gramatiky, měli byste si nejprve osvojit základní struktury a teprve poté ty pokročilejší.

Učit se vše prostřednictvím textu

Text, text a ještě jednou text! Ve škole jste se možná snažili učit tak, že jste si do hlavy cpali pravidla a jazykové materiály, které se ukázaly být pro komunikaci nepoužitelné. Pokud vám to zní povědomě, neopakujte stejnou chybu, když se učíte angličtinu sami.

Pokud si pouze představujete, jak se slova vyslovují, místo abyste to skutečně věděli, riskujete, že skončíte s nesrozumitelným anglickým přízvukem. A pokud si hned od začátku vytvoříte špatné výslovnostní návyky, budete se jich později mnohem hůře zbavovat.

Tento bod souvisí s předchozím. Anglický jazyk není fonetický, slova se nevyslovují tak, jak jsou napsána. To je důvod, proč byste se neměli příliš soustředit na psanou verzi.

Dobrá, nechme na chvíli text stranou. Zařaďte do svého studia zvuk! Díky internetu je nesmírně snadné najít správnou výslovnost slovíček a dokonce si můžete vybrat, zda dáváte přednost americkému, nebo britskému standardu. Zde je několik užitečných zdrojů:

Na těchto webových stránkách máte přístup k fonetickým přepisům, které vám umožní naučit se přesně, jak se slova vyslovují. Nejoblíbenější systém, který používáme na Click & Speak a na tomto blogu, je IPA (Mezinárodní fonetická abeceda). Pokud ji stále neumíte přečíst nebo potřebujete pomoc, můžete se podívat na naši interaktivní infografiku!

Způsob, jak se naučit správně vyslovovat, je velmi jednoduchý. Když se učíte novou větu, přemýšlejte o ní jako o hudbě. Věnujte pozornost intonaci, rytmu, zdůrazněným částem a artikulaci. Nezanedbávejte tyto aspekty, protože tím, že pracujete na zvucích v angličtině, pracujete také na svém vlastním přízvuku. Jen tak se naučíte mluvit zřetelně a nakonec získáte i přízvuk blízký rodnému.

Procvičování angličtiny pouze jednou denně

Lidská paměť není dokonalá, zhoršuje se. Náš mozek není uzpůsoben k tomu, aby si pamatoval všechno, je uzpůsoben k tomu, aby zapomínal to, co se mu zdá nedůležité. To vysvětluje, proč nám někdy dělá potíže vzpomenout si na něco, co jsme se naučili před několika hodinami, minutami nebo dokonce vteřinami!

Jak se můžete vyhnout zapomínání? Pravidelným opakováním nových informací si je upevňujeme. Pokud se s nějakým slovem setkáváme stále dokola, zapamatujeme si ho lépe, než když ho uvidíme jen jednou. Proto je mnohem lepší procvičovat angličtinu několikrát denně, než jen jednou. Tím, že si každý den dopřejeme několik studijních sezení, nám informace v mozku zůstanou.

Možná si říkáte - "Ale strávit hodinu denně učením se slovíček je lepší než nedělat nic, ne?". Jistě, ale to není efektivní metoda učení angličtiny. Zatímco pokud se budete učit celý den s regulovanými intervaly mezi jednotlivými sezeními nebo systémem rozloženého opakování, nebudete už ztrácet čas tím, že byste se museli slovíčka učit znovu jen proto, že jste s jejich opakováním čekali příliš dlouho.

Trvám na důležitosti opakování a opakování. I několik minut denně je lepší než nic! Zopakujte si slovní zásobu v metru, v autobuse, dokonce i na záchodě ... Věnujte si kousky času během celého dne. Bude to efektivnější a trvalejší.

Nuda

Nuda je nepřítelem soustředění. Je těžké se učit věci, aniž byste se soustředili. Pokud se při studiu angličtiny nudíte, můžete si být jisti, že vaše metoda není dobře přizpůsobena a nepřinese vám požadované výsledky.

Většinou, zejména ve škole, se kurzy zaměřují hlavně na gramatiku - Past perfect, Present Perfect Continuous, Future Perfect... tato témata nejsou zrovna vzrušující, že? Když se lidé snaží učit metodami samostudia, může být opravdu náročné najít vhodný obsah, přizpůsobený jejich aktuální úrovni.

Jak se vyhnout nudě a udržet učení jazyků zábavné?

Naštěstí je angličtina všude kolem nás! Dopřejte si v angličtině jednu ze svých vášní. Existuje spousta dostupných zdrojů a to vám umožní vytvořit si při studiu příjemný zážitek. Přizpůsobte hledání svým zájmům. Abyste se zlepšili v porozumění textu, vyberte si internetové články nebo knihy v angličtině, které vás zajímají. Co se týče poslechu s porozuměním, filmy, televizní seriály a podcasty jsou bohaté na slovní zásobu a umožní vám procvičit si každodenní angličtinu.

Dělejte to, co vás baví, ale dělejte to v angličtině.

Pasivní učení

I když jsem právě řekl, že sledování filmů nebo seriálů je dobrý způsob, jak si zlepšit angličtinu, rozhodně byste si neměli říkat - "Dobře, strávil jsem 3 hodiny sledováním Netflix, to mi stačí ke zlepšení angličtiny". Ne, to je příliš pasivní. Pokud to budete dělat sami od sebe, nepřinese vám to efektivní výsledky, protože nebudete dělat nic jiného než poslouchat informace, což často uteče příliš rychle. Nejste přímo zapojeni do procesu učení, což vysvětluje, proč si toho nakonec moc nezapamatujete.

Abyste se tomu vyhnuli, zaměřte se na aktivnější způsoby učení. Zapojte se do procesu učení prostřednictvím činností, jako je zkoumání, analýza, komunikace, tvorba, přemýšlení nebo používání nových informací.

Filmy, podcasty a televizní seriály jsou sice dobré pro zlepšení poslechu s porozuměním, ale samy o sobě nestačí, pokud chcete mluvit plynule anglicky. Abyste se naučili mluvit anglicky v reálném životě, musíte se naučit provádět konkrétní činnosti, a to psát, mluvit, myslet. Stručně řečeno, musíte se připravit na scénáře z reálného života, které vyžadují použití angličtiny. Neváhejte a plně zapojte svůj mozek do procesu učení!

Učení slovíček bez kontextu

Učíte se jednotlivá slovíčka bez kontextu? Přemýšlíte někdy nad tím, proč se vám je nedaří používat v každodenní komunikaci? Snažíte se někdy zapamatovat si book a to run jedno po druhém? Ve skutečnosti tím jen ztrácíte čas.

Paměť působí silně prostřednictvím asociací. Pokud se učíte slovíčka vytržená z kontextu, tedy tak, že si mezi nimi nemůžete vytvářet souvislosti, je to pro vaši paměť neefektivní a učení angličtiny je ještě těžší. Nejhorší, co můžete udělat, je studovat je v abecedním pořadí... nakonec si všechno popletete!

Na druhou stranu hraje učení slovíček, která spolu sémanticky souvisejí, důležitou roli v dobré metodě učení angličtiny.

Učte se slovíčka, která k sobě patří, která můžete používat společně, kombinovaně... a ta se pak znovu objeví pohromadě, připravená vám posloužit, kdykoli je budete potřebovat. Učte se například slovíčka rabbit, hunter, rifle současně s větou The hunter aimed his rifle at the rabbit.. Vaše metoda výuky angličtiny by vás měla učit slovíčka v kontextu.

Nemít žádnou motivaci

Pokud se každý den snažíte naučit padesát slovíček a trápíte se gramatikou, která na vaší úrovni ani není relevantní, udělejte krok zpět a zamyslete se nad svým způsobem učení angličtiny. Jste si jisti, že si angličtinu neznechuťujete? Buďte opatrní, protože to s největší pravděpodobností zničí vaši motivaci.

Sám jako polyglot vím, jaký katastrofální dopad může mít nedostatek motivace. Ta je vedle nudy dalším nejhorším nepřítelem soustředění.

Učit se jazyk funguje mnohem lépe, když je to zábava! V takovém případě je to úžasné dobrodružství, které vám otevírá nové dveře a dává nové možnosti. Bez motivace si nebudete pamatovat, co se učíte, a už nikdy nebudete chtít začít znovu. Ztrácíte tedy čas.

Na druhou stranu, pokud se vám líbí "extrémní" metoda, kterou jsme právě zmínili, velmi dobře! Každý je jiný. Nepochybně budou některé věci fungovat u vás, ale u jiných ne.

Ti z vás, kteří se propadají hlouběji a hlouběji do tekutého písku demotivace, nepropadejte panice! Zkuste změnit nebo přizpůsobit svou metodu a vzpomeňte si na důvod, proč jste se rozhodli učit se anglicky. Nikdy nezapomeňte, jaké jsou vaše ambice, a nevzdávejte se studia. Už jste se dostali tak daleko! Byla by škoda přestat se nyní zlepšovat.

Shrnutí

Stručně řečeno, jaké jsou špatné způsoby učení angličtiny?

Pokud jste...

  1. Učíte se neorganizovaně
  2. Učíte se pouze prostřednictvím textu
  3. Procvičujete angličtinu pouze jednou denně
  4. Cítíte se při studiu znuděně
  5. Učíte se pasivně
  6. Učení se slovíček bez kontextu
  7. Necítí se motivován

... pak určitě nebudete mít rychlé a efektivní výsledky.

Naštěstí jsme vám řešení těchto problémů představili v tomto článku! :) Tyto metody nejsou nijak převratné, stačí jen chytře pracovat a být trpělivý. Na internetu určitě existují i jiné, například slavná metoda učení angličtiny ve spánku, ale téma podvodů při učení angličtiny si nechám na jiný příspěvek!

Pracovat se vyplatí, takže, pusťte se do toho! :)

Viz také

  • Click & Speak. Jeden zajímavý a účinný způsob, jak se zlepšit v angličtině, je vzdálen jen jedno kliknutí!
Profile picture for Ellie Wu

Ellie Wu

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 4:37 pm