[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
 • Correct your pronunciation in English
 • Learn sentences from daily life
 • Memorize for good
 • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Učte sa angličtinu doma

Ako sa naučiť anglicky na vlastnú päsť ☕

Read this article in English: How to learn English on your own ☕.

Samotné štúdium angličtiny môže byť pre vás tou najlepšou voľbou! Tu je návod, ako sa zdokonaliť v angličtine sám doma, krok za krokom!

Všetci žijeme vo svete plnom zdrojov, informácií a príležitostí. Vďaka tomu je učenie angličtiny oveľa jednoduchšie a dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Dnes sa spoločne pozrieme na to, ako sa učiť angličtinu sami! V tomto článku nájdete tipy, užitočné techniky a zdroje, ktoré vám toto všetko umožnia!

Je možné učiť sa angličtinu samostatne? Môj osobný príbeh...

Je skutočne možné učiť sa angličtinu z domu?

Jazyky sú nástrojom, ktorý používame predovšetkým na vzájomnú komunikáciu. Takže by bolo prirodzene ťažké naučiť sa jazyk bez toho, aby sme ho niekedy používali alebo ním hovorili. Pri štúdiu sa však môžete dostať pomerne ďaleko aj sami - v pohodlí domova môžete dosiahnuť takmer dokonalú úroveň porozumenia, a to ako pri čítaní, tak aj pri počúvaní. Vďaka internetu môžete zvládnuť písaný jazyk a môžete dosiahnuť dobrú úroveň hovorenia. Týmto spôsobom môžete spoznávať históriu, geografiu a všeobecnú kultúru ktorejkoľvek krajiny, ktorá vás zaujíma!

Začnem svojím osobným príbehom - ako som sa takmer úplne sám naučil dva jazyky, angličtinu a francúzštinu?

Všetko sa to začalo, keď som mal 6 alebo 7 rokov. Ako každé dieťa som rád pozeral animované seriály na Cartoon Network. V tom čase však boli všetky tieto rozprávky dostupné len v angličtine. Nemohol som sledovať žiadny program v bulharčine (mojom rodnom jazyku). Hoci som ničomu nerozumel, postupne som začal chápať všeobecnú predstavu, naučil som sa niekoľko slov a fráz, ale čo je najdôležitejšie, ponoril som sa do anglického jazyka - jeho výslovnosti, intonácie, používania atď.

Neskôr som sa začala učiť angličtinu v škole a tá je v Bulharsku dosť intenzívna (prisahám, že v jednom období som mala v škole 20 hodín angličtiny týždenne!) Naučil som sa veľa slovíčok, veľa gramatiky, začal som byť schopný používať angličtinu, rozumieť všetkému, čo som čítal alebo pozeral, a povedať, čo som chcel.

Hovorenie druhým jazykom mi otvorilo oči - svet je oveľa väčší ako naša krajina. Je toľko vecí, ktoré treba objaviť, toľko ľudí, ktorých treba stretnúť, toľko jedla, ktoré treba ochutnať, toľko literatúry, ktorú treba prečítať! Znalosť angličtiny mi umožnila začať to všetko objavovať.

Vďaka tomu sa posilnil aj môj záujem o cudzie jazyky a nechcel som pri tom skončiť - v škole sme si museli vybrať druhý jazyk a moja voľba padla na francúzštinu. 🥖 Bohužiaľ, tá nebola taká intenzívna a vyčerpávajúca ako angličtina - naučila som sa len základy a to mi nestačilo! Chcel som rozumieť piesňam vo francúzštine, chcel som čítať klasiku v originálnom jazyku a chcel som vedieť efektívne komunikovať s francúzsky hovoriacimi. Kúpil som si knihy, robil som kopec gramatických cvičení, každý deň som sa učil slovíčka.

Bolo to ťažké, frustrujúce, často som mala pocit, že nerobím žiadne pokroky, ale bolo to aj inšpirujúce, zábavné a oslavovala som každé malé víťazstvo.

A v súčasnosti si robím bakalára zo škandinávskych jazykov na univerzite, kde študujem nórčinu a švédčinu.

Na mojej ceste mi najviac pomohla motivácia - vždy ma fascinovali cudzie jazyky a predstava komunikácie s ľuďmi z iných krajín a kultúr, ktorí majú úplne inú mentalitu a životný štýl ako ja. Ovládanie angličtiny a francúzštiny ma urobilo otvorenejším; neľutujem ani jednu sekundu, ktorú som venoval štúdiu cudzích jazykov!

Využíval som všetko, čo sa mi dostalo do rúk - knihy, príručky, videá, piesne, filmy, televízne programy, online chaty atď. Učila som sa celé hodiny, úplne sama, a nikdy som sa toho nemohla na bažiť - bola som odhodlaná naučiť sa plynule hovoriť svojimi cieľovými jazykmi.

Verím, že som dosiahol vysokú úroveň v angličtine aj vo francúzštine bez toho, aby som niekedy žil mimo svojej krajiny. Ani som toľko necestovala, jediná anglicky hovoriaca krajina, ktorú som navštívila, bolo Škótsko (na týždeň) a 5 dní, ktoré som strávila v Paríži, rozhodne neboli dôvodom, prečo som sa naučila francúzsky. Takže sa z väčšej časti považujem za samouka!

Môžem vám sľúbiť toto - ak som to dokázal ja, tak to dokážete aj vy!

Kde začať?

Ciele a mentalita

Je nesmierne dôležité byť realistický, keď si stanovíte cieľ, najmä ak sa chcete učiť angličtinu sami. Je oveľa lepšie povedať si, že sa budete učiť 15 až 20 minút denne, ale naozaj sa tohto cieľa držať, než si povedať, že sa budete učiť 2 hodiny každý deň, čo nie je rozumné. Nehovoriac o tom, že zakaždým, keď nedosiahnete 2 hodiny cvičenia, budete sa cítiť znechutení, demotivovaní a hrozí, že štúdium zanecháte.

Preto si stanovte ciele S.M.A.R.T.:

 • Specific: ciele, ktoré sú dobre definované a jasné.
 • Measurable: ciele, ktoré sú jasné a hmatateľné; musíte jasne vidieť, či ste ich dosiahli alebo nie.
 • Action-oriented: vaše ciele musia byť užitočné, keď ich dosiahnete. Napríklad učenie sa slovnej zásoby, ktorá je dôležitá pre váš život, alebo čítanie kníh, ktoré sú pre vás zaujímavé.
 • Realistic: Uistite sa, že máte dostatok zdrojov, času a energie na dosiahnutie svojich cieľov.
 • Time-based: Na dosiahnutie svojho cieľa musíte venovať dostatok času, ale nie príliš veľa, pretože by ste nakoniec svoj čas premrhali.

Mať S.M.A.R.T. ciele a zdravý stav mysle je rovnako dôležité ako učiť sa slovíčka a gramatiku. Odporúčam čítať How to Learn English ak máte motiváciu, ale neviete, kde začať s učením angličtiny.

Čas

Koľko času vám zaberie učenie angličtiny? No, veľa!

Učenie sa angličtiny je náročná činnosť. Každá metóda, ktorá sľubuje, že vás naučí anglicky za 30 dní, je klamstvo, strata času a peňazí.

Motivácia

Mať reálne ciele, zdravú psychiku a dostatok času je dôležité, ale kľúčom k úspechu je motivácia. ak nemáte motiváciu, ak nemáte dobrý dôvod učiť sa angličtinu, bude mimoriadne ťažké naučiť sa angličtinu nielen vo vašej krajine, ale aj v ktorejkoľvek anglicky hovoriacej krajine!

Zamyslite sa nad tým - prečo sa chcete učiť angličtinu? Je to váš koníček? Kvôli práci? Na cestovanie? Aby ste mohli čítať klasiku v originálnom jazyku? Aby ste si mohli vychutnať filmy a televízne programy v angličtine bez titulkov? Možných dôvodov je nekonečne veľa! Vždy, keď sa budete cítiť znechutení, pripomeňte si, aké sú vaše dôvody na učenie sa angličtiny, aby ste našli motiváciu a inšpiráciu!

Tu je niekoľko dobrých dôvodov, prečo sa učiť angličtinu:

 • Lingua franca
  Angličtina sa skutočne stala univerzálnym jazykom na svete. Bez ohľadu na to, kam idete, ak stretnete cudzinca, je takmer isté, že sa s vami automaticky bude rozprávať po anglicky.

 • Pracovné príležitosti
  Bez ohľadu na váš odbor bude znalosť angličtiny pre vás vždy výhodou. Takmer všetky medzinárodné spoločnosti používajú angličtinu ako interný komunikačný jazyk.

 • Informácie

  Zábavný fakt - približne 25 % stránok na internete je v angličtine. Je to najobľúbenejší jazyk na internete.

Prečo sa chcete učiť angličtinu ?

Tipy a triky

Začiatky: výslovnosť

Učiť sa o anglickej výslovnosti je nevyhnutnosťou - čím skôr, tým lepšie. Veľmi častou chybou, ktorú robia študenti, je, že pri angličtine uplatňujú pravidlá a vzory výslovnosti z vlastného jazyka. Prirodzene, že to nefunguje veľmi dobre!

Po prvé, pre anglicky hovoriacich môže byť ťažké pochopiť, čo hovoríte, ak vaša výslovnosť nie je správna, a po druhé, bude pre vás ťažké porozumieť hovorenej angličtine, ak nepoznáte zvuky tohto jazyka.

Každý človek má s anglickou výslovnosťou iné problémy - možno sa vám zdá, že zvuk r /ɹ/ alebo TH /θ/ sa ťažko artikuluje? Alebo možno máte problém s dôrazom v slovách?

Nech už sú vaše ťažkosti akékoľvek, na našom blogu si môžete preštudovať množstvo článkov, ktoré sa vždy zameriavajú na anglickú výslovnosť!

Vyhnite sa prekladu

... alebo presnejšie, vyhýbajte sa doslovným prekladom!

Jednou z najťažších častí učenia sa nového jazyka je, že sa musíme naučiť myslieť novým spôsobom, a angličtina nie je výnimkou. Musíte sa naučiť nové idiomatické výrazy. Poradie slov je iné. Gramatické časy nepoužívame rovnako. Dokonca aj vtipy, ktoré sú vo vašom jazyku vtipné, nemusia v angličtine vôbec fungovať!

Ak sa psychicky pripravíte na to, že budú veci, ktoré sú iné - najmä na začiatku - veci, ktorým nebudete rozumieť, veci, ktoré budete musieť jednoducho akceptovať, potom bude pre vás osvojenie si angličtiny jednoduchšou úlohou.

Prijmite tento nový spôsob vnímania vecí. Zvyknite si na to, že v angličtine niekedy prší "ako z krhly"...

Slovná zásoba

Učenie sa slovnej zásoby si vyžaduje veľa času a energie. Preto si starostlivo vyberajte svoje bitky! Neučte sa slovíčka, ktoré nebudete často používať - je to strata času! Zamyslite sa - hovoríte často o zvieratách? Hovoríte o kravách, koňoch alebo opiciach každý deň?(Možno, ak pracujete v zoologickej záhrade alebo ak ste veterinárny lekár?)

A čo predmety v domácnosti? Som si takmer istý, že počas najbližšej cesty do Spojených štátov nebudete hovoriť o zubných kefkách alebo stropoch! Preto si musíte múdro vyberať slovnú zásobu, ktorú sa budete učiť. Vyberte si to, čo vám najlepšie poslúži v každodennom živote!

Metóda Click & Speak uplatňuje pravidlo 20-80 (známe aj ako Paretov princíp), podľa ktorého sa 20 % slov používa 80 % času! Nebudete strácať čas učením sa slovíčok, ktoré nebudete potrebovať, ale radšej sa zamerajte na autentickú a užitočnú slovnú zásobu!

Gramatika

Poznáte časti reči? Viete, čo sú podstatné mená, prídavné mená alebo slovesá? Ak je odpoveď nie, odporúčam vám, aby ste na tejto téme zapracovali, pretože vám to pri štúdiu angličtiny (a akéhokoľvek jazyka) nesmierne pomôže. Už nie sme deti, naozaj sa nemôžeme učiť ako ony, bez pravidiel a bez gramatiky. Ak budete mať analytickejší prístup, budete lepšie rozumieť.

Anglická gramatika našťastie nie je príliš zložitá. Podstatné mená nemajú rod (ako v španielčine, francúzštine alebo nemčine), ani neexistujú gramatické pády (ako v ruštine). Prídavné mená nespájame s podstatnými menami, čo znamená, že napríklad blue zostáva rovnaké, nech už je slovo, ktoré opisuje, akékoľvek!(Zatiaľ čo napríklad vo francúzštine existujú varianty - bleu, bleue, bleus, bleues!)

Niekedy môžu byť anglické slovesá gramaticky náročné. V angličtine je pomerne veľa gramatických časov a niektoré z nich sú dosť zriedkavé a nemajú ekvivalenty v mnohých jazykoch.

Veci ako výber medzi Simple Past a Present Perfect alebo učenie sa nepravidelných slovies patria medzi najčastejšie ťažkosti, s ktorými sa študenti stretávajú.

Odporúčam vám, aby ste, akceptovali, že anglická gramatika je iná ako gramatika vo vašom jazyku. Niekomu sa to môže zdať samozrejmé, ale nie pre každého. Potrebujete čas, aby ste si zvykli na nový spôsob vyjadrovania - zo začiatku to bude ťažké, ale potom super obohacujúce!

Keď sa naučíte nový gramatický čas v angličtine, prečítajte si všetky spôsoby jeho použitia a nájdite príklady, ktoré ilustrujú každé použitie! Je pekné poznať teóriu, ale spôsob, ako si osvojiť pravidlá, je vidieť a používať naučené v kontexte.

Ďalšie tipy

Vedieť sa samostatne učiť angličtinu spočíva v tom, že sa viete zorganizovať. Takže...

Vedieť, čo máte robiť, aby ste sa naučili anglicky, je dôležité, ale vedieť, čo by ste pri štúdiu robiť nemali, môže byť ešte prospešnejšie!

Techniky a zdroje

Žijeme v dobe, v ktorej máme všetci prístup ku všetkému, čo chceme, vrátane angličtiny! Môžeme si užívať rovnaký obsah ako oni a v maximálnej miere sa vystaviť jazyku a učiť sa angličtinu z domu, bez odchodu a bez učiteľa.

Tu je niekoľko spôsobov, ako si precvičovať angličtinu doma:

Filmy a televízne programy

Americké filmy a britské komédie sú bezpochyby najlepšie na svete! Odporúčal by som vám nepozerať žiadne dabované verzie, ale radšej sa čo najviac oboznamovať s pôvodným jazykom. Je na to niekoľko dôvodov - zvyknete si na výslovnosť a intonáciu rodených hovoriacich, precvičíte si Počúvanie s porozumením, precvičíte si slovnú zásobu a, samozrejme, budete si užívať filmy v pôvodnom znení!

Môžete sledovať sitkomy v angličtine! Originálna verzia je vždy vtipnejšia, pretože veľa vtipov sa nedá preložiť.

Keď sa rozhodnete učiť angličtinu pomocou televíznych seriálov a filmov v pôvodnom znení, môže byť ťažké im porozumieť. Spôsob, ako čeliť tejto ťažkosti, je pozerať s titulkami. Postupne si zvyknete na hovorenú angličtinu a v jednom momente ich ani nebudete potrebovať!

Počúvanie s porozumením

Ako si môžete sami zlepšiť počúvanie s porozumením? Tu je niekoľko techník, ktoré môžete použiť:

Piesne

Pri štúdiu sa môžete dostať ďaleko, ak si budete spievať a zabávať sa! Anglicky hovoriace krajiny produkujú jednu z najlepších hudobných skladieb, takže sa môžete učiť s textami svojich obľúbených piesní a hlasným spevom. To vám nesmierne pomôže pri zlepšovaní výslovnosti!

Audio

Angličtina nie je fonetický jazyk. To znamená, že nikdy nemôžete vedieť, ako sa slovo vyslovuje, len na základe toho, ako sa píše. Preto je nevyhnutné počuť nové slová a frázy, ktoré sa učíte, najmä ak sa učíte sami, izolovaní od rodených hovoriacich.

Dobrým spôsobom, ako si zvyknúť na anglickú výslovnosť, je robiť diktáty v angličtine alebo počúvať zvukové nahrávky v online slovníkoch, ako je napríklad Wikislovník.

Filmy bez titulkov

Sledovanie filmov v pôvodnom znení je najlepší spôsob, ako si precvičiť počúvanie s porozumením, ale samozrejme, že to môže byť zo začiatku ťažké! Najmä na začiatku budete rozumieť len veľmi málo. Preto odporúčam pozerať filmy s titulkami v angličtine! Stále to bude ťažké, ale môžem vás uistiť, že si na to rýchlo zvyknete! Buďte trpezliví a dôslední a v žiadnom prípade sa vám to nepodarí!

Nedostatok bulharských titulkov k mojim obľúbeným filmom a televíznym programom bol dôvodom, prečo som si zvykol na hovorenú angličtinu. Vtedy to bolo nepríjemné a takmer bolestivé, ale teraz neľutujem, že to tak bolo, bolo to blessing in disguise!

Čítať a počúvať súčasne

Hovorený jazyk je úplne iný ako písaný, to je isté. Čo však robiť, ak dobre rozumiete písanému jazyku, ale máte problém porozumieť hovorenému? Môžete napríklad počúvať audioknihy v angličtine a zároveň ich čítať. Takto si rýchlo zvyknete na spôsob, akým hovoria rodení hovoriaci, pretože budete vidieť slová, ktoré počujete - postupne prestanete potrebovať písomnú oporu!

Čítanie a porozumenie

Ako si môžete masívne obohatiť slovnú zásobu a zlepšiť pravopis v angličtine? Tým, že budete veľa čítať.

Môžu to byť romány a básne, ale aj recepty, poviedky, články a dokonca aj... internetové mémy!

Nezáleží na tom, kde ste, čítanie je čítanie!

Možno by ste chceli viac čítať v angličtine, ale neviete, kde začať? Našťastie sme sa o to už postarali! Objavte, kde nájdete knihy v angličtine!

Hovorenie a písanie

Viem, viem, čítate tento článok, pretože sa chcete naučiť po anglicky sami! Ale, je to naozaj možné? Nakoniec, jazyky existujú ako nástroj na komunikáciu s ostatnými. Musíte ho používať, aby ste dosiahli pokrok!

Výborným spôsobom, ako si precvičiť písanú angličtinu, je viesť si denník v angličtine, do ktorého si môžete každý deň písať v angličtine, alebo si nájsť anglicky hovoriaceho kamaráta na dopisovanie. Ak už máte dobrú úroveň angličtiny a chcete si precvičiť svoje konverzačné schopnosti, môžete to urobiť aj bez toho, aby ste opustili svoje mesto! Anglicky hovoriaci ľudia sú všade a určite si nájdete komunitu vo vašej blízkosti. Ak naozaj žijete uprostred ničoho, vždy je tu Skype.

Rozprávajte sa sami so sebou!

... alebo premýšľajte v angličtine.

Zo začiatku sa to môže zdať divné, ale z dlhodobého hľadiska vám to určite pomôže! Aj keď ste sa nenaučili nič nové, zvyknete si používať angličtinu - rýchlejšie vyjadrovať svoje myšlienky a tvoriť vety. Možno si myslíte, že neovládate angličtinu dostatočne dobre na to, aby ste to dokázali, ale ak sa nad tým zamyslíte, väčšina našich myšlienok je úplne základná. "Musím kúpiť chlieb", "Zaujímalo by ma, čo robí môj priateľ..." atď. Na to, aby ste tieto myšlienky previedli do angličtiny, naozaj nemusíte byť expert! A môžete to urobiť sami, doma alebo na cestách!

Týmto spôsobom si všimnete, ktoré slová vám ešte chýbajú, a môžete si ich vyhľadať v slovníku. Je to skvelá metóda, pretože ukáže, aké máte v angličtine medzery, a tak sa dozviete, čo naozaj potrebujete urobiť, aby ste mohli hovoriť po anglicky.

Je ťažké dosiahnuť vysokú úroveň v angličtine bez toho, aby ste s niekým hovorili, ale pomocou prvej metódy na učenie angličtiny so zameraním na fonetiku na svete sa môžete dostať veľmi ďaleko: Klikni a hovor.

Táto metóda vám pomôže nájsť slovíčka, zapamätať si všetku základnú slovnú zásobu so správnou výslovnosťou a osvojiť si gramatiku intuitívnym spôsobom, a to všetko z pohodlia domova.

Ak sa stále cítite stratení a neviete, odkiaľ začať svoju cestu za angličtinou, odporúčam vám prečítať si knihu How to Learn English. Táto príručka vám pomôže pochopiť, ako sa učiť jazyk, zistiť, čo funguje a ako to aplikovať na váš konkrétny prípad.

Je zrejmé, že v jednom článku nie je možné povedať všetko o tejto téme. Neváhajte sa s nami podeliť o svoje vlastné príbehy, zdroje, techniky a tipy na učenie angličtiny doma! Čo ste robili vy, aby ste sa naučili angličtinu na vlastnú päsť?

Profile picture for Dimitar Dimitrov

Dimitar Dimitrov

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 7:27 pm