Ucz się angielskiego w domu

Jak samodzielnie uczyć się angielskiego ☕

Read this article in English: How to learn English on your own ☕.

Sama nauka angielskiego może być dla Ciebie najlepszą opcją! Oto jak krok po kroku poprawić swój angielski w domu!

Wszyscy żyjemy w świecie pełnym zasobów, informacji i możliwości. To sprawia, że nauka języka angielskiego jest znacznie łatwiejsza i bardziej dostępna niż kiedykolwiek. Dziś wspólnie przekonamy się, jak samodzielnie uczyć się angielskiego ! W tym artykule znajdziesz wskazówki, przydatne techniki i zasoby, które umożliwią Ci to wszystko!

Czy możliwa jest samodzielna nauka angielskiego? Moja osobista historia ...

Czy rzeczywiście można uczyć się angielskiego w domu ?

Języki to narzędzie, którego używamy przede wszystkim do komunikacji między sobą. Tak więc, naturalnie, byłoby trudno nauczyć się języka bez jego używania lub mówienia. Jednak sam możesz zajść daleko w nauce - możesz osiągnąć poziom rozumienia, zarówno czytania , jak i słuchania , który jest prawie doskonały w zaciszu własnego domu. Możesz opanować język pisany, a dzięki Internetowi osiągnąć dobry poziom mówienia. W ten sposób możesz poznać historię, geografię i ogólną kulturę dowolnego kraju, który Cię interesuje!

Zacznę od mojej osobistej historii - jak prawie sam nauczyłem się dwóch języków , angielskiego i francuskiego?

Wszystko zaczęło się, gdy miałem 6 lub 7 lat. Jak każde dziecko, uwielbiałem oglądać animowane programy Cartoon Network . Jednak w tamtym czasie wszystkie te bajki były dostępne tylko w języku angielskim. Nie mogłem oglądać żadnego programu w języku bułgarskim (moim ojczystym języku). Mimo, że nic nie rozumiałem, krok po kroku zacząłem rozumieć ogólny pomysł , nauczyłem się kilku słów i zwrotów, ale co najważniejsze, zanurzyłem się w języku angielskim - jego wymowie , intonacji, użyciu itp.

Później zacząłem uczyć się angielskiego w szkole i to jest dość intensywne w Bułgarii (przysięgam, w pewnym momencie miałem w szkole 20 lekcji angielskiego w tygodniu!). Nauczyłem się dużo słownictwa, dużo gramatyki, zacząłem używać angielskiego , rozumieć wszystko, co czytałem lub oglądałem i mówić, co chciałem.

Mówienie w drugim języku otworzyło mi oczy - świat jest znacznie większy niż nasz własny kraj. Jest tak wiele rzeczy do odkrycia, tak wielu ludzi do poznania, tyle jedzenia do spróbowania, tyle literatury do przeczytania! Znajomość angielskiego pozwoliła mi zacząć zgłębiać to wszystko.

Wzrosło też moje zainteresowanie językami obcymi i nie chciałem na tym poprzestać - w szkole musieliśmy wybrać drugi język, a wybór padł na francuski. 🥖 Niestety, to nie było tak intensywne i wyczerpujące jak angielski - nauczyłem się tylko podstaw, a to mi nie wystarczało! Chciałem rozumieć piosenki po francusku, chciałem czytać klasyki w ich oryginalnym języku i chciałem móc efektywnie porozumiewać się z francuskojęzycznymi. Kupowałem książki, robiłem mnóstwo ćwiczeń gramatycznych, codziennie uczyłem się słownictwa.

Było to trudne, frustrujące, często miałem wrażenie, że nie robię żadnych postępów, ale było też inspirujące, zabawne i świętowałem każde małe zwycięstwo.

Obecnie zdobywam licencjat z języków skandynawskich na uniwersytecie, gdzie studiuję norweski i szwedzki.

W mojej podróży najbardziej pomogła mi motywacja - zawsze fascynowały mnie języki obce i idea komunikowania się z ludźmi z innych krajów i kultur, których mentalność i styl życia są zupełnie inne niż moje. Mówienie po angielsku i francusku uczyniło mnie bardziej otwartym; Nie żałuję ani jednej sekundy, którą poświęciłem na naukę języków obcych!

Używałem wszystkiego, co mogłem zdobyć - książek, podręczników, filmów, piosenek, filmów, programów telewizyjnych, czatów online itp. Uczyłem się godzinami, wszystko sam i nigdy nie miałem tego dość - ja był zdeterminowany, aby nauczyć się płynnie mówić w moich docelowych językach.

Uważam, że osiągnąłem wysoki poziom zarówno w języku angielskim, jak i francuskim, nigdy nie mieszkając poza własnym krajem . Ja też nie podróżowałem tak dużo, jedynym anglojęzycznym krajem, który odwiedziłem była Szkocja (przez tydzień), a 5 dni spędzonych w Paryżu zdecydowanie nie były powodem, dla którego nauczyłem się francuskiego. Dlatego uważam się w większości za samouka!

Mogę ci to obiecać - gdybym mógł to zrobić, to ty też!

Gdzie zacząć?

Cele i mentalność

Niezwykle ważne jest, aby być realistą, kiedy stawiasz sobie cel, zwłaszcza jeśli chcesz uczyć się angielskiego samodzielnie. O wiele lepiej jest powiedzieć sobie, że będziesz uczyć się przez 15 do 20 minut dziennie, ale naprawdę trzymaj się tego celu, zamiast mówić, że będziesz uczyć się przez 2 godziny każdego dnia, co nie jest rozsądne. Nie wspominając o tym, że za każdym razem, gdy nie osiągniesz 2 godzin praktyki, poczujesz się zniechęcony, zdemotywowany i ryzykujesz porzucenie nauki.

Więc gotowe S.M.A.R.T. cele:

 • S zczególn : cele, które są dobrze zdefiniowane i jasne.
 • M easurable : cele, które są jasne i namacalne; musisz wyraźnie zobaczyć, czy do nich dotarłeś, czy nie.
 • DZIAŁANIA zorientowanych : Twoje cele muszą być przydatne po ich osiągnięciu. Na przykład uczenie się słownictwa związanego z Twoim życiem lub czytanie interesujących Cię książek.
 • R ealistic : upewnij się, że masz wystarczająco dużo zasobów, czasu i energii, aby osiągnąć swoje cele.
 • T ime opartej : musisz poświęcić wystarczająco dużo czasu, aby osiągnąć swój cel, ale nie za dużo, ponieważ w końcu stracisz swój czas.

Mający S.M.A.R.T. cele i zdrowy stan umysłu są tak samo ważne, jak nauka słownictwa i gramatyki. Polecam lekturę Jak nauczyć się angielskiego jeśli masz motywację, ale nie wiesz, od czego zacząć naukę angielskiego.

Czas

Ile czasu zajmuje nauka angielskiego? Cóż, dużo !

Nauka angielskiego to wymagające zajęcie. Każda metoda, która obiecuje nauczyć Cię angielskiego w 30 dni, jest kłamstwem, stratą czasu i pieniędzy.

Motywacja

Posiadanie prawdziwych celów, zdrowa mentalność i wystarczająca ilość czasu są ważne, ale kluczem do sukcesu jest motywacja . jeśli nie masz motywacji, jeśli nie masz dobrego powodu, aby uczyć się angielskiego, nie tylko niezwykle trudno będzie uczyć się angielskiego we własnym kraju, ale będzie to również miało miejsce w każdym kraju anglojęzycznym !

Pomyśl o tym - dlaczego chcesz uczyć się angielskiego? Czy to hobby? Do pracy? Podróżować? Więc możesz czytać klasyki w oryginalnym języku? Chcesz oglądać filmy i programy telewizyjne w języku angielskim bez napisów? Możliwe przyczyny są nieskończone! Za każdym razem, gdy poczujesz zniechęcenie, przypomnij sobie, jakie są powody, dla których chcesz się uczyć angielskiego, aby znaleźć motywację i inspirację!

Oto kilka dobrych powodów, dla których warto uczyć się angielskiego:

 • Mieszanina języków
  Angielski naprawdę stał się językiem uniwersalnym na świecie. Bez względu na to, gdzie się wybierasz, jeśli spotkasz nieznajomego, jest prawie pewne, że automatycznie przemówi do Ciebie po angielsku.

 • Oferty pracy
  Niezależnie od branży, znajomość języka angielskiego zawsze będzie dla Ciebie dodatkowym atutem. Prawie wszystkie firmy międzynarodowe używają języka angielskiego jako wewnętrznego języka komunikacji.

 • Informacja

  Ciekawostka - około 25% witryn w Internecie jest w języku angielskim. To najpopularniejszy język online.

Dlaczego chcesz nauczyć się angielskiego?

Porady i wskazówki

Początek: wymowa

Nauka angielskiej wymowy jest koniecznością - im szybciej, tym lepiej. Bardzo częstym błędem popełnianym przez uczniów jest stosowanie zasad wymowy i wzorców z ich własnego języka, kiedy mówią po angielsku. Oczywiście to nie działa zbyt dobrze!

Po pierwsze, anglojęzycznym może być trudno zrozumieć, co mówisz, jeśli twoja wymowa nie jest poprawna, a po drugie, trudno będzie ci zrozumieć mówiony angielski, jeśli nie znasz dźwięków tego języka.

Każda osoba napotyka różne trudności z angielską wymową - być może znajdziesz dźwięk r /ɹ/ albo TH dźwięk /θ/ trudno wyrazić? A może borykasz się ze stresem słownym?

Niezależnie od trudności, możesz zapoznać się z różnorodnymi artykułami na naszym blogu , które zawsze koncentrują się na angielskiej wymowie!

Unikaj tłumaczenia

... a dokładniej, unikaj tłumaczeń słowo w słowo!

Jedną z najtrudniejszych części nauki nowego języka jest to, że musimy nauczyć się myśleć w nowy sposób , a angielski nie jest wyjątkiem. Musisz nauczyć się nowych idiomatycznych wyrażeń. Kolejność słów jest inna. Nie używamy czasów gramatycznych w ten sam sposób. Nawet dowcipy, które są zabawne w Twoim języku, mogą w ogóle nie działać w języku angielskim!

Jeśli jesteś mentalnie przygotowany na to, że będą rzeczy, które będą inne - zwłaszcza na początku - rzeczy, których nie zrozumiesz, rzeczy, których będziesz musiał po prostu zaakceptować, to nauka angielskiego będzie dla Ciebie prostszym zadaniem .

Zaakceptuj ten nowy sposób widzenia rzeczy. Przyzwyczaj się do tego, że po angielsku czasami pada „koty i psy” ...

Słownictwo

Nauka słownictwa wymaga dużo czasu i energii. Dlatego ostrożnie wybieraj swoje bitwy ! Nie ucz się słów, których nie będziesz często używać - to strata czasu! Pomyśl o tym - czy często mówisz o zwierzętach? Czy codziennie rozmawiasz o krowach, koniach lub małpach? ( Może jeśli pracujesz w zoo lub jesteś weterynarzem? )

A co z przedmiotami gospodarstwa domowego? Jestem prawie pewien, że nie będziesz rozmawiać o szczoteczkach do zębów ani sufitach podczas następnej podróży do Stanów Zjednoczonych! Dlatego musisz wybrać słownictwo, którego mądrze się nauczysz. Wybierz to, co będzie Ci najlepiej służyć w codziennym życiu!

Metoda Click & Speak stosuje zasadę 20-80 (znaną również jako zasada Pareto), zgodnie z którą 20% słów jest używanych w 80% przypadków! Nie będziesz tracić czasu na naukę niepotrzebnych słów, ale skup się na autentycznym i przydatnym słownictwie!

Gramatyka

Czy znasz części mowy ? Czy wiesz, jakie są rzeczowniki, przymiotniki lub czasowniki? Jeśli odpowiedź brzmi nie, radziłbym zająć się tym tematem, ponieważ będzie to dla Ciebie ogromna pomoc w nauce języka angielskiego (i w dowolnym języku). Nie jesteśmy już dziećmi, tak naprawdę nie możemy się uczyć tak jak oni, bez zasad i bez gramatyki. Jeśli masz bardziej analityczne podejście, lepiej zrozumiesz.

Na szczęście gramatyka angielska nie jest zbyt skomplikowana. Rzeczowniki nie mają rodzaju (jak w języku hiszpańskim, francuskim lub niemieckim), nie ma też przypadków gramatycznych (jak w języku rosyjskim). Nie uzgadniamy przymiotników z rzeczownikami, co oznacza, że na przykład blue pozostaje taki sam, bez względu na to, jakie słowo opisuje! ( Chociaż, powiedzmy, francuski, istnieją różnice - bleu , bleue , bleus , bleues ! )

Czasami angielskie czasowniki mogą stanowić wyzwanie gramatyczne. W języku angielskim jest sporo czasów gramatycznych, a niektóre z nich są dość rzadkie i nie mają odpowiedników w wielu językach.

Rzeczy takie jak wybór między Simple Past i Present Perfect lub nauka czasowników nieregularnych należą do najczęstszych trudności, z jakimi borykają się uczniowie.

Radziłbym zaakceptować, że gramatyka angielska różni się od gramatyki w Twoim języku. Niektórym może się to wydawać oczywiste, ale nie dla wszystkich. Potrzebujesz czasu, aby przyzwyczaić się do nowego sposobu wyrażania siebie - na początku będzie to trudne, ale potem będzie super satysfakcjonujące!

Kiedy nauczysz się nowego czasu gramatycznego w języku angielskim, przeczytaj wszystkie sposoby jego użycia i znajdź przykłady ilustrujące każde użycie ! Dobrze jest wiedzieć o teorii, ale sposobem na opanowanie reguł jest zobaczenie i wykorzystanie tego, czego się nauczyłeś, w kontekście.

Inne wskazówki

Umiejętność samodzielnej nauki języka angielskiego polega na tym, aby wiedzieć, jak się zorganizować . Więc...

Wiedza o tym, co musisz zrobić, aby uczyć się angielskiego, jest ważna, ale wiedza, czego NIE powinieneś robić podczas studiów, może być jeszcze bardziej korzystna!

Techniki i zasoby

Żyjemy w czasach, w których wszyscy mamy dostęp do wszystkiego, czego chcemy , w tym osób mówiących po angielsku! Możemy cieszyć się tymi samymi treściami, co oni i maksymalnie narażać się na język, a także uczyć się angielskiego w domu, bez wychodzenia i bez nauczyciela.

Oto kilka sposobów na ćwiczenie angielskiego w domu :

Filmy i programy telewizyjne

Amerykańskie filmy i brytyjskie komedie są bez wątpienia najlepsze na świecie! Radziłbym nie oglądać żadnej wersji z dubbingiem, ale raczej odsłonić się w jak największym stopniu na język oryginalny. Powodów jest kilka - przyzwyczaisz się do wymowy i intonacji native speakerów, poćwiczysz rozumienie ze słuchu , popracujesz nad swoim słownictwem i oczywiście będziesz cieszyć się oryginalną wersją filmów !

Możesz oglądać seriale po angielsku! Oryginalna wersja jest zawsze zabawniejsza, ponieważ wielu żartów nie da się przetłumaczyć.

Kiedy zdecydujesz się uczyć angielskiego z programami telewizyjnymi i filmami w oryginalnej wersji, może to być trudne do zrozumienia. Sposobem na stawienie czoła tej trudności jest oglądanie z napisami. Stopniowo przyzwyczaisz się do mówionego angielskiego, aw pewnym momencie nawet ich nie będziesz potrzebować!

Rozumienie ze słuchu

Jak możesz samodzielnie poprawić rozumienie ze słuchu? Oto kilka technik, których możesz użyć:

Piosenki

Śpiewając i dobrze się bawiąc, można zajść daleko w nauce! Kraje anglojęzyczne produkują jedne z najlepszych utworów muzycznych, więc możesz uczyć się, słuchając tekstów swoich ulubionych piosenek i głośno śpiewając . Pomoże Ci to ogromnie poprawić wymowę !

Audio

Angielski nie jest językiem fonetycznym . Oznacza to, że nigdy nie wiesz, jak wymawiać słowo, po prostu sprawdzając jego pisownię. Dlatego jest to niezbędne, aby usłyszeć nowych słów i zwrotów, nauki, zwłaszcza jeśli jesteś naukę na własną rękę, odizolowane od native speakerów.

Dobrym sposobem na przyzwyczajenie się do angielskiej wymowy jest robienie dyktand po angielsku lub słuchanie nagrań audio w słownikach internetowych, takich jak na przykład Wikisłownik.

Filmy bez napisów

Oglądanie filmów w wersji oryginalnej to najlepszy sposób na ćwiczenie rozumienia ze słuchu, ale oczywiście na początku może to być trudne! Zwłaszcza na początku niewiele zrozumiesz. Dlatego polecam oglądanie filmów z napisami w języku angielskim ! Nadal będzie to trudne, ale zapewniam Cię, że szybko się do tego przyzwyczaisz! Bądź cierpliwy i konsekwentny, a nie zawiedziesz!

Brak bułgarskich napisów do moich ulubionych filmów i programów telewizyjnych był powodem, dla którego przyzwyczaiłem się do mówienia po angielsku. Wtedy było to irytujące i prawie bolesne, ale teraz, nie żałuję, że tak było, to była blessing in disguise !

Czytaj i słuchaj jednocześnie

To pewne, że język mówiony różni się od pisanego. Ale co powinieneś zrobić, jeśli dobrze rozumiesz język pisany, ale masz problemy ze zrozumieniem mówionego? Możesz na przykład słuchać audiobooków w języku angielskim i jednocześnie je czytać . W ten sposób szybko przyzwyczaisz się do sposobu, w jaki native speakerzy mówią , widząc słowa, które słyszysz - stopniowo przestaniesz potrzebować pisemnego wsparcia!

Czytanie i rozumienie

Jak możesz znacznie wzbogacić swoje słownictwo i poprawić pisownię w języku angielskim? Dużo czytając.

Mogą to być powieści i wiersze, ale także przepisy kulinarne, opowiadania, artykuły, a nawet ... memy internetowe!

Nie ma znaczenia, gdzie jesteś, czytanie to czytanie!

Może chciałbyś przeczytać więcej po angielsku, ale nie wiesz od czego zacząć? Na szczęście już się tym zajęliśmy! Dowiedz się, gdzie znaleźć książki w języku angielskim !

Mówienie i pisanie

Wiem, wiem, czytasz ten artykuł, ponieważ chcesz nauczyć się angielskiego w spokoju! Ale czy to naprawdę możliwe? W końcu języki są narzędziem komunikacji z innymi. Musisz go używać, aby robić postępy!

Doskonałym sposobem na ćwiczenie pisemnego angielskiego jest prowadzenie dziennika w języku angielskim , w którym można codziennie pisać po angielsku, lub może znalezienie anglojęzycznego korespondenta. Jeśli znasz już angielski na dobrym poziomie i chcesz poćwiczyć umiejętności konwersacyjne, możesz to zrobić nawet bez opuszczania swojego miasta! Anglicy są wszędzie i na pewno znajdziesz bliską Ci społeczność. Jeśli naprawdę mieszkasz w szczerym polu, zawsze masz Skype.

Mówić do siebie!

... lub myśl po angielsku.

Na początku może się to wydawać dziwne, ale z pewnością pomoże ci na dłuższą metę! Nawet jeśli nie nauczyłeś się niczego nowego, przyzwyczaisz się do używania angielskiego - wyrażania myśli i formułowania zdań szybciej. Może myślisz, że nie mówisz po angielsku wystarczająco dobrze, aby to zrobić, ale jeśli się nad tym zastanowić, większość naszych myśli jest dość prosta . „Muszę kupić chleb”, „Zastanawiam się, co robi mój przyjaciel…”, itd. Nie trzeba być ekspertem, żeby zamienić te myśli na angielski! Możesz to zrobić samodzielnie, w domu lub w podróży!

W ten sposób zauważysz, których słów nadal brakuje, i możesz je wyszukać w słowniku. To świetna metoda, ponieważ pokazuje, jakie są Twoje braki w języku angielskim, dzięki czemu dowiesz się, co naprawdę musisz zrobić, aby mówić po angielsku.

Trudno jest osiągnąć wysoki poziom języka angielskiego bez rozmowy z nikim, ale można zajść bardzo daleko, używając pierwszej na świecie metody nauki języka angielskiego z naciskiem na fonetykę : Click & Speak .

Ta metoda pomoże Ci znaleźć słowa, zapamiętać całe niezbędne słownictwo z poprawną wymową i przyswoić gramatykę w intuicyjny sposób, a wszystko to w zaciszu własnego domu.

Jeśli nadal czujesz się zagubiony i nie wiesz, od czego zacząć swoją angielską podróż, polecam przeczytanie książki Jak nauczyć się angielskiego . Ten przewodnik pomoże ci zrozumieć, jak nauczyć się języka , dowiedzieć się, co działa i jak zastosować to w konkretnym przypadku.

Oczywiście nie da się w jednym artykule powiedzieć wszystkiego na ten temat. Nie wahaj się i podziel się z nami swoimi własnymi historiami, zasobami, technikami i wskazówkami dotyczącymi nauki języka angielskiego w domu! Co zrobiłeś , aby samodzielnie nauczyć się angielskiego?

Profile picture for Dimitar Dimitrov

Dimitar Dimitrov

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: May 25, 2021, 12:45 pm