[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
  • Correct your pronunciation in English
  • Learn sentences from daily life
  • Memorize for good
  • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Výuka angličtiny doma

Jak se naučit anglicky na vlastní pěst ☕

Read this article in English: How to learn English on your own ☕.

Samotné studium angličtiny by pro vás mohlo být tou nejlepší volbou! Zde se dozvíte, jak si zlepšit angličtinu sami doma, krok za krokem!

Všichni žijeme ve světě plném zdrojů, informací a příležitostí. Díky tomu je výuka angličtiny mnohem snazší a dostupnější než kdykoli předtím. Dnes se společně podíváme, jak se učit anglicky sami! V tomto článku najdete tipy, užitečné techniky a zdroje, které vám to všechno umožní!

Je učení angličtiny na vlastní pěst možné? Můj osobní příběh...

Je skutečně možné učit se anglicky z domova?

Jazyky jsou nástrojem, který používáme především ke vzájemné komunikaci. Bylo by tedy přirozeně těžké naučit se nějaký jazyk, aniž bychom ho kdy používali nebo jím mluvili. Při studiu se však můžete dostat poměrně daleko zcela sami - v pohodlí domova můžete dosáhnout téměř dokonalé úrovně porozumění, a to jak při čtení, tak při poslechu. Díky internetu můžete zvládnout psaný jazyk a můžete dosáhnout dobré úrovně mluvení. Díky tomu můžete poznávat historii, geografii a celkovou kulturu jakékoli země, která vás zajímá!

Začnu svým osobním příběhem - jak jsem se naučil dva jazyky, angličtinu a francouzštinu, téměř úplně sám?

Všechno to začalo, když mi bylo šest nebo sedm let. Jako každé dítě jsem se rád díval na animované pořady na Cartoon Network. V té době však byly všechny tyto kreslené filmy k dispozici pouze v angličtině. Nemohl jsem se dívat na žádný program v bulharštině (mém rodném jazyce). I když jsem ničemu nerozuměl, postupně jsem začal získávat obecnou představu, naučil jsem se pár slovíček a frází, ale hlavně jsem se ponořil do anglického jazyka - jeho výslovnosti, intonace, používání atd.

Později jsem se začala učit anglicky ve škole a to je v Bulharsku dost intenzivní (přísahám, že jsem v jednu chvíli měla ve škole 20 hodin angličtiny týdně!). Naučila jsem se spoustu slovíček, spoustu gramatiky, začala jsem být schopná používat angličtinu, rozumět všemu, co jsem četla nebo sledovala, a říkat, co jsem chtěla.

Mluvení druhým jazykem mi otevřelo oči - svět je mnohem větší než naše země. Je tolik věcí k objevování, tolik lidí k potkávání, tolik jídla k ochutnání, tolik literatury k přečtení! Znalost angličtiny mi umožnila začít to všechno objevovat.

Díky tomu také vzrostl můj zájem o cizí jazyky a nechtěla jsem u toho zůstat - ve škole jsme si museli vybrat druhý jazyk a moje volba padla na francouzštinu. 🥖 Ta bohužel nebyla tak intenzivní a vyčerpávající jako angličtina - naučila jsem se jen základy a to mi nestačilo! Chtěla jsem rozumět písničkám ve francouzštině, chtěla jsem číst klasiky v originále a chtěla jsem umět efektivně komunikovat s francouzsky mluvícími lidmi. Koupila jsem si knihy, dělala jsem spoustu gramatických cvičení, každý den jsem se učila slovíčka.

Bylo to těžké, frustrující, často jsem měla pocit, že nedělám žádné pokroky, ale bylo to také inspirující, zábavné a slavila jsem každé malé vítězství.

A v současné době studuji bakalářský obor skandinávské jazyky na univerzitě, kde se věnuji norštině a švédštině.

Na mé cestě mi nejvíce pomohla motivace - vždy mě fascinovaly cizí jazyky a představa komunikace s lidmi z jiných zemí a kultur, kteří mají úplně jinou mentalitu a životní styl než já. Díky angličtině a francouzštině jsem se stal otevřenějším; nelituji jediné vteřiny, kterou jsem věnoval studiu cizích jazyků!

Využívala jsem vše, co mi přišlo pod ruku - knihy, příručky, videa, písničky, filmy, televizní pořady, online chaty atd. Učila jsem se hodiny a hodiny, úplně sama, a nikdy jsem toho neměla dost - byla jsem odhodlaná naučit se plynně mluvit cílovými jazyky.

Věřím, že jsem dosáhl vysoké úrovně v angličtině i francouzštině, aniž bych kdy žil mimo svou zemi. Ani jsem tolik necestovala, jediná anglicky mluvící země, kterou jsem navštívila, bylo Skotsko (na týden) a pět dní strávených v Paříži rozhodně nebylo důvodem, proč jsem se naučila francouzsky. Takže se považuji z větší části za samouka!

Můžu vám slíbit jedno - když jsem to dokázala já, tak vy taky!

Kde začít?

Cíle a mentalita

Je nesmírně důležité být realistický, když si stanovíte cíl, zejména pokud se chcete učit anglicky sami. Je mnohem lepší si říct, že se budete učit 15 až 20 minut denně, ale opravdu se tohoto cíle držet, než si říct, že se budete učit 2 hodiny každý den, což není rozumné. Nemluvě o tom, že pokaždé, když nedosáhnete 2 hodin cvičení, budete se cítit znechuceni, demotivováni a hrozí, že studium opustíte.

Stanovte si tedy cíle na S.M.A.R.T.:

  • Specific: cíle, které jsou dobře definované a jasné.
  • Measurable: cíle, které jsou jasné a hmatatelné; musíte jasně vidět, zda jste jich dosáhli, nebo ne.
  • Action-oriented: Vaše cíle musí být užitečné, jakmile jich dosáhnete. Například učení se slovní zásoby, která je důležitá pro váš život, nebo čtení knih, které jsou pro vás zajímavé.
  • Realistic: Ujistěte se, že máte dostatek prostředků, času a energie k dosažení svých cílů.
  • Time-based: dosažení cíle musíte věnovat dostatek času, ale ne příliš mnoho, protože byste nakonec časem plýtvali.

Mít S.M.A.R.T. cíle a zdravý stav mysli je stejně důležité jako učit se slovíčka a gramatiku. Doporučuji číst How to Learn English pokud máte motivaci, ale nevíte, kde začít s učením angličtiny.

Čas

Kolik času vám učení angličtiny zabere? No, hodně!

Učení angličtiny je náročná činnost. Každá metoda, která slibuje, že vás naučí anglicky za 30 dní, je lež, ztráta času a peněz.

Motivace

Mít reálné cíle, zdravou psychiku a dostatek času je důležité, ale klíčem k úspěchu je motivace. pokud nemáte motivaci, pokud nemáte dobrý důvod učit se anglicky, bude nesmírně těžké naučit se anglicky nejen ve vaší zemi, ale i v jakékoli anglicky mluvící zemi!

Zamyslete se nad tím - proč se chcete učit anglicky? Je to váš koníček? Kvůli práci? Pro cestování? Abyste mohli číst klasiku v originálním jazyce? Abyste si mohli vychutnat filmy a televizní pořady v angličtině bez titulků? Možných důvodů je nekonečně mnoho! Pokaždé, když se budete cítit znechuceni, připomeňte si, jaké jsou vaše důvody pro studium angličtiny, abyste našli motivaci a inspiraci!

Zde je několik dobrých důvodů, proč se učit anglicky:

  • Lingua franca
    Angličtina se skutečně stala univerzálním jazykem na světě. Ať už se vydáte kamkoli, pokud potkáte cizince, je téměř jisté, že na vás bude automaticky mluvit anglicky.

  • Pracovní příležitosti
    Bez ohledu na obor, ve kterém pracujete, bude pro vás znalost angličtiny vždy výhodou. Téměř všechny mezinárodní společnosti používají angličtinu jako interní komunikační jazyk.

  • Informace na

    Zábavný fakt - přibližně 25 % stránek na internetu je v angličtině. Je to nejoblíbenější jazyk na internetu.

Proč se chcete učit anglicky ?

Tipy a triky

Začátek: výslovnost

Naučit se anglické výslovnosti je nutnost - čím dříve, tím lépe. Velmi častou chybou, které se studenti dopouštějí, je, že při mluvení anglicky používají pravidla a vzory výslovnosti ze svého jazyka. To samozřejmě příliš nefunguje!

Zaprvé, pokud vaše výslovnost není správná, může být pro anglicky mluvící těžké porozumět tomu, co říkáte, a zadruhé, pokud neznáte zvuky tohoto jazyka, bude pro vás těžké porozumět mluvené angličtině.

Každý člověk má s anglickou výslovností jiné potíže - možná se vám zdá, že zvuk r /ɹ/ nebo TH /θ/ se špatně artikuluje? Nebo možná bojujete s důrazem ve slovech?

Ať už jsou vaše potíže jakékoli, můžete si prohlédnout řadu článků na našem blogu, které se vždy zaměřují na anglickou výslovnost!

Vyhněte se překladu

... nebo přesněji řečeno, vyhněte se doslovným překladům!

Jednou z nejtěžších částí učení se novému jazyku je, že se musíme naučit myslet novým způsobem, a angličtina není výjimkou. Musíte se naučit nové idiomatické výrazy. Pořadí slov je jiné. Gramatické časy nepoužíváme stejně. Dokonce i vtipy, které jsou ve vašem jazyce vtipné, nemusí v angličtině vůbec fungovat!

Pokud budete psychicky připraveni na to, že se budou vyskytovat věci, které jsou jiné - zejména na začátku - věci, kterým nebudete rozumět, věci, které budete muset prostě přijmout, pak pro vás bude osvojení angličtiny jednodušší úkol.

Přijměte tento nový způsob vidění věcí. Zvykněte si na to, že v angličtině někdy prší "kočky a psi"...

Slovní zásoba

Učení slovní zásoby vyžaduje spoustu času a energie. Proto si pečlivě vybírejte své bitvy! Neučte se slovíčka, která nebudete často používat - je to ztráta času! Zamyslete se - mluvíte často o zvířatech? Mluvíte každý den o kravách, koních nebo opicích?(Možná, pokud pracujete v zoologické zahradě nebo jste veterinář? ).

A co předměty v domácnosti? Jsem si téměř jistý, že během své příští cesty do Spojených států nebudete mluvit o zubních kartáčcích nebo stropech! Proto si musíte moudře vybírat slovní zásobu, kterou se budete učit. Vyberte si to, co vám v každodenním životě poslouží nejlépe!

Metoda Click & Speak uplatňuje pravidlo 20-80 (známé také jako Paretův princip), podle kterého se 20 % slovíček používá v 80 % případů! Nebudete tak ztrácet čas učením slovíček, která nebudete potřebovat, ale raději se zaměříte na autentickou a užitečnou slovní zásobu!

Gramatika

Znáte části řeči? Víte, co jsou podstatná jména, přídavná jména nebo slovesa? Pokud je odpověď ne, doporučuji vám na tomto tématu zapracovat, protože vám to při studiu angličtiny (a jakéhokoli jazyka) nesmírně pomůže. Už nejsme děti, opravdu se nemůžeme učit jako ony, bez pravidel a bez gramatiky. Pokud budete mít analytičtější přístup, budete lépe rozumět.

Anglická gramatika naštěstí není příliš složitá. Podstatná jména nemají rod (jako ve španělštině, francouzštině nebo němčině), ani neexistují gramatické pády (jako v ruštině). Přídavná jména se u nás neshodují s podstatnými jmény, což znamená, že například blue zůstává stejný, ať už je slovo, které popisuje, jakékoliv!(Zatímco například ve francouzštině existují varianty - bleu, bleue, bleus, bleues!)

Anglická slovesa mohou být někdy gramaticky náročná. V angličtině existuje poměrně hodně gramatických časů a některé z nich jsou poměrně vzácné a nemají ekvivalenty v mnoha jazycích.

Věci jako volba mezi Simple Past a Present Perfect nebo učení se nepravidelným slovesům patří mezi nejčastější potíže, se kterými se studenti setkávají.

Doporučuji vám, abyste se smířili s tím, že anglická gramatika je jiná než ta ve vašem jazyce. Někomu to může připadat samozřejmé, ale ne pro každého. Potřebujete čas, abyste si zvykli na nový způsob vyjadřování - zpočátku to bude těžké, ale potom super obohacující!

Když se naučíte nový gramatický čas v angličtině, přečtěte si všechny způsoby, jak se dá použít, a najděte si příklady, které ilustrují každé použití! Je hezké znát teorii, ale způsob, jak si osvojit pravidla, je vidět a používat to, co jste se naučili, v kontextu.

Další tipy

Vědět, jak se učit angličtinu samostatně, je především o tom, umět si ji zorganizovat. Takže...

Vědět, co máte dělat, abyste se naučili anglicky, je důležité, ale vědět, co byste při studiu dělat neměli, může být ještě přínosnější!

Techniky a zdroje

Žijeme v době, kdy máme všichni přístup ke všemu, co chceme, včetně angličtiny! Můžeme využívat stejný obsah jako oni a vystavit se jazyku v maximální míře a učit se angličtinu z domova, bez odchodu a bez učitele.

Zde je několik způsobů, jak si procvičovat angličtinu doma:

Filmy a televizní pořady

Americké filmy a britské komedie jsou bezpochyby nejlepší na světě! Doporučil bych vám, abyste se nedívali na žádné dabované verze, ale raději se co nejvíce vystavovali originálnímu jazyku. Důvodů, proč to udělat, je hned několik - zvyknete si na výslovnost a intonaci rodilých mluvčích, procvičíte si poslech s porozuměním, procvičíte si slovní zásobu a samozřejmě si užijete filmy v originálním znění!

Můžete sledovat sitcomy v angličtině! Originální verze je vždy vtipnější, protože spousta vtipů se nedá přeložit.

Když se rozhodnete učit angličtinu pomocí televizních pořadů a filmů v originálním znění, může být těžké jim porozumět. Způsobem, jak této obtíži čelit, je sledování s titulky. Postupně si na mluvenou angličtinu zvyknete a v jednu chvíli je ani nebudete potřebovat!

Poslech s porozuměním

Jak si můžete sami zlepšit porozumění poslechu? Zde je několik technik, které můžete použít:

Písničky

Zpěvem a zábavou se můžete dostat ve studiu daleko! Anglicky mluvící země produkují jednu z nejlepších hudebních skladeb, takže se můžete učit pomocí textů svých oblíbených písní a hlasitého zpěvu. To vám nesmírně pomůže při zlepšování výslovnosti!

Audio

Angličtina není fonetický jazyk. To znamená, že nikdy nemůžete vědět, jak se slovo vyslovuje, jen podle toho, jak se píše. Proto je nezbytné poslouchat nová slovíčka a fráze, které se učíte, zejména pokud se učíte sami, izolovaně od rodilých mluvčích.

Dobrým způsobem, jak si zvyknout na anglickou výslovnost, je diktát v angličtině nebo poslech zvukových nahrávek v online slovnících, jako je například Wikislovník.

Filmy bez titulků

Sledování filmů v originálním znění je nejlepší způsob, jak procvičovat poslech s porozuměním, ale samozřejmě to může být zpočátku těžké! Zejména na začátku budete rozumět jen velmi málo. Proto doporučuji sledovat filmy s titulky v angličtině! Stále to bude obtížné, ale mohu vás ujistit, že si na to rychle zvyknete! Buďte trpěliví a důslední a v žádném případě neuspějete!

Nedostatek bulharských titulků u mých oblíbených filmů a seriálů byl důvodem, proč jsem si zvykla na mluvenou angličtinu. Tehdy to bylo otravné a téměř bolestivé, ale teď nelituji, že tomu tak bylo, bylo to blessing in disguise!

Číst a poslouchat současně

Mluvený jazyk se od toho psaného dost liší, to je jisté. Co ale dělat, když psanému jazyku rozumíte dobře, ale s porozuměním mluvenému máte problém? Můžete například poslouchat audioknihy v angličtině a zároveň je číst. Tím si rychle zvyknete na způsob, jakým mluví rodilí mluvčí, protože uvidíte slova, která slyšíte - postupně přestanete potřebovat písemnou oporu!

Čtení a porozumění

Jak si můžete masivně obohatit slovní zásobu a zlepšit pravopis v angličtině? Tím, že budete hodně číst.

Mohou to být romány a básně, ale také recepty, povídky, články a dokonce i... internetové memy!

Nezáleží na tom, kde jste, čtení je čtení!

Možná byste rádi četli více v angličtině, ale nevíte, kde začít? Naštěstí jsme se o to už postarali! Objevte, kde najdete knihy v angličtině!

Mluvení a psaní

Já vím, já vím, čtete tento článek, protože se chcete naučit anglicky sami! Ale je to opravdu možné? Nakonec jazyky existují jako nástroj pro komunikaci s ostatními. Abyste dosáhli pokroku, musíte ho používat!

Mezi vynikající způsoby, jak si procvičit psanou angličtinu, patří vedení deníku v angličtině, do kterého si můžete každý den psát anglicky, nebo třeba nalezení anglicky mluvícího kamaráda na dopisování. Pokud již máte dobrou úroveň angličtiny a chcete si procvičit konverzační dovednosti, můžete to udělat, aniž byste opustili své město! Anglicky mluvící lidé jsou všude a určitě najdete komunitu ve svém okolí. Pokud opravdu bydlíte uprostřed ničeho, vždycky je tu Skype.

Mluvte sami se sebou!

... nebo přemýšlejte v angličtině.

Zpočátku se to může zdát divné, ale z dlouhodobého hlediska vám to rozhodně pomůže! I když jste se nenaučili nic nového, zvyknete si na používání angličtiny - rychleji budete vyjadřovat své myšlenky a tvořit věty. Možná si myslíte, že na to neumíte anglicky dost dobře, ale když se nad tím zamyslíte, většina našich myšlenek je zcela základní. "Musím si koupit chleba", "Zajímalo by mě, co dělá můj kamarád..." atd. Na to, abyste tyto myšlenky převedli do angličtiny, opravdu nemusíte být odborník! A můžete to udělat sami, doma nebo na cestách!

Díky tomu si všimnete, která slova vám ještě chybí, a můžete si je vyhledat ve slovníku. Je to skvělá metoda, protože vám ukáže, jaké máte v angličtině mezery, a tak se dozvíte, co skutečně potřebujete udělat, abyste mohli mluvit anglicky.

Je těžké dosáhnout vysoké úrovně v angličtině, aniž byste s někým mluvili, ale pomocí první metody výuky angličtiny se zaměřením na fonetiku na světě se můžete dostat velmi daleko: Klikni a mluv.

Tato metoda vám pomůže najít slovíčka, zapamatovat si veškerou základní slovní zásobu se správnou výslovností a osvojit si gramatiku intuitivním způsobem, a to vše z pohodlí domova.

Pokud se stále cítíte ztraceni a nevíte, odkud začít svou cestu za angličtinou, doporučuji přečíst si knihu How to Learn English. Tato příručka vám pomůže pochopit, jak se jazyk učit, zjistit, co funguje a jak to aplikovat na váš konkrétní případ.

Je zřejmé, že v jediném článku nelze říci vše, co k tomuto tématu existuje. Neváhejte se s námi podělit o své vlastní příběhy, zdroje, techniky a tipy pro domácí výuku angličtiny! Co jste dělali vy, abyste se naučili anglicky sami?

Profile picture for Dimitar Dimitrov

Dimitar Dimitrov

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 4:39 pm