Najděte svá slova v angličtině!
Jak se lépe vyjadřovat v angličtině 🙊 [VIDEO]
Misha vysvětluje, proč je mluvení tak těžké a co můžete udělat, abyste v mluvení udělali pokrok OKAMŽITĚ!
Pokud více či méně dobře rozumíte anglicky, ale dělá vám potíže ODPOVĚDĚT nebo VYJÁDŘIT se, měli byste se podívat na toto video!
👇 Zde je náš návod, jak si krok za krokem zlepšit své mluvení v angličtině!
🌎 Nezapomeňte si vybrat jazyk titulků kliknutím na nastavení videa.
⏱️ Časové údaje
0:00 - Úvod
0:20 - Jak zlepšit poslech s porozuměním v angličtině (rekapitulace)
1:58 - Proč je mluvení anglicky tak TĚŽKÉ?
3:31 - Jak se lépe VYJADŘOVAT v angličtině - pište více!
4:30 - Učte se slovíčka v kontextu, abyste je mohli používat v souvislostech
6:14 - Učte se celé věty na rozdíl od jednotlivých slovíček
7:47 - Cvičte angličtinu kdekoli, kdykoli a ZDARMA
10:39 - Jak se stát plynulým v angličtině, krok za krokem
14:54 - Jak si zlepšit výslovnost v angličtině?
📝 Úplný přepis:
Ahoj, tady je Míša z Click & Speak. A toto je druhý díl našeho videoseriálu, který vám pomůže lépe komunikovat v angličtině. To znamená lépe rozumět mluvené angličtině, ale také se lépe vyjadřovat s lepším přízvukem. V tomto videu vám ukážu, co můžete udělat pro to, abyste lépe mluvili anglicky. V minulém videu jsme si řekli, proč je porozumění mluvené angličtině tak těžké, jaké jsou problémy a co můžete udělat pro to, abyste je vyřešili. Viděli jsme, že hlavním problémem je nedostatek praxe, a abyste to napravili, musíte se obklopit zvukem v angličtině. Musíte se angličtině vystavovat co nejvíce.
Problém číslo dvě. Mezi mluveným a psaným jazykem je velký kontrast. Jsme zvyklí číst anglicky, ale pravopis v angličtině neodpovídá tomu, jak se slova vyslovují ve skutečnosti. Abychom to napravili, je tedy třeba se učit pomocí fonetického přepisu a zvukových nahrávek.
Problém číslo tři. Nedostatek slovní zásoby. Je těžké porozumět nebo odhadnout význam slov, která neznáte. Abyste co nejrychleji pochopili co nejvíce, měli byste se nejdříve naučit nejdůležitější slovíčka. To můžete udělat pomocí frekvenčního seznamu nebo kurzu či metody, která je na frekvenčním seznamu založena. Abyste měli jistotu, že dané slovo vždy poznáte a budete ho moci vždy použít v kontextu, měli byste se dané slovo naučit ve všech jeho tvarech.
Posledním problémem a jedním z nejzávažnějších je znuděnost zdroji, které používáte. A největší výhodou, kterou máme jako nezávislí studenti, jako dospělí studenti, je to, že si materiály můžeme vybírat sami. Přizpůsobte si tedy studium angličtiny podle svých zálib, podle svých zájmů.
Nyní, když víte, jak zlepšit poslech s porozuměním, je čas zaměřit se na mluvení. Protože komunikace se skládá ze dvou částí, z poslechu a z odpovědi, z mluvení k druhé osobě. A věřím, že mluvit anglicky je opravdu těžké, protože vlastně děláte dvě věci najednou. Zaprvé, hledání slovíček, výběr správných slov a sestavování gramaticky správných a srozumitelných vět. A číslo dvě, správně je vyslovovat, aby nám druhá osoba rozuměla. Musíte myslet na dvě věci najednou a to je psychicky vyčerpávající. Problém je v tom, že většinou potřebujeme dělat obojí najednou a je těžké je oddělit, pokud si procvičujete vyjadřování v angličtině, mluvení, hledání slovíček, stavění vět, musíte je také správně vyslovovat. A pokud procvičujete výslovnost, potřebujete také slovíčka, abyste si procvičili přízvuk a výslovnost v kontextu. Takže tyto dvě věci jdou ruku v ruce a je těžké je od sebe oddělit. V tomto videu bych se tedy rád zaměřil vždy na jednu věc.
A v tomto videu vám ukážu, co můžete udělat pro to, abyste se lépe vyjadřovali v angličtině, abyste lépe vyjadřovali své myšlenky v angličtině, aniž byste se zatím starali o výslovnost. Jak se lépe vyjadřovat v angličtině? První věc, kterou můžete udělat, je psát. Problémem není vždy mluvit anglicky jako takový, ale spíše najít svá slova, vyjádřit své myšlenky, sestavit věty. A když se nad tím zamyslíte, psaní a mluvení se zase tak moc neliší. Máte stejný cíl - předat sdělení - a navíc máte partnera v rozhovoru, i když s ním nemluvíte jeden na jednoho. Rozdíl je v tom, že při mluvení musíte myslet také na výslovnost, přízvuk atd. Zatímco při psaní se můžete soustředit pouze na svůj výraz. Takže pokud hodně píšete, můžete si zvyknout rychle najít svá slova a naučit se myslet v angličtině, a pak k tomu můžete přidat výslovnost a začít mluvit se správnou výslovností.
Za druhé se vždy učte nová slovíčka v kontextu, abyste jim lépe porozuměli, jak jsme viděli v předchozím videu, ale také abyste je dokázali použít, až je budete potřebovat. Takže pokaždé, když se naučíte nové slovíčko, najděte si k němu příkladovou větu. Neučte se izolovaná slovíčka, učte se je v kontextu. Tři skvělé zdroje, které můžete použít, abyste se naučili slovíčka v kontextu, jsou číslo jedna, což je Wikislovník, což je bezplatný online slovník, kde najdete definici slova se zvukovou nahrávkou s fonetickým přepisem, takže se ho můžete naučit také dobře vyslovovat. A máte tam také spoustu příkladových vět.
Číslo dvě je další online slovník, který se jmenuje Váš slovník. V něm si můžete vyhledat slovo a zobrazí se vám řada příkladových vět. Číslo tři je webová stránka s názvem YouGlish, která vám umožní vyhledat slovo a dostanete spoustu příkladových vět z videí na YouTube. A to je úžasné, protože zde můžete vidět, jak slovo používají v kontextu rodilí mluvčí.
Pravdou je, že pokud se chcete nějaké slovo dobře naučit, musíte s ním trávit čas. Nestačí se naučit slovo v angličtině a jeho překlad v rodném jazyce. Ne, musíte s ním trávit čas. Potřebujete vidět několik příkladů. Potřebujete si poslechnout několik příkladů. Potřebujete se naučit slovo v kontextu, naučit se příkladovou větu, abyste ho skutečně dokázali sami použít. To mě přivádí k dalšímu kroku, kterým je naučit se celé věty na rozdíl od izolovaných slov. Když mluvíme, málokdy používáme izolovaná slova. Velmi zřídka se stává, že bych odpověděl jediným slovem. Proč byste se tedy měli učit jednotlivá slovíčka, když je zřídkakdy samostatně používáte? To dává smysl. Tak proč se místo toho neučit celé věty. Můžete se učit příkladové věty, které jste použili, abyste si slovíčko zapamatovali, nebo se také můžete učit přísloví a idiomy, což jsou celé věty, které mají určitý význam a jsou připraveny k použití.
Nemusíte přemýšlet o slovíčkách a nemusíte přemýšlet o gramatice. Jsou připravena k použití v konverzaci. Například když chcete říct nikdy, můžete prostě říct "Když létají prasata". Nemusíte přemýšlet o gramatice ani o slovech. Pokud s někým naprosto souhlasíte, můžete říct: "Aha, tak to můžeš říct ještě jednou". Můžete to říct znovu. Znamená to, že s vámi zcela souhlasím. Oblíbené anglické přísloví, které se často používá, zní: Lepší pozdě než nikdy. To znamená, že je lepší udělat něco pozdě než to neudělat vůbec. Výhodou učení se celých vět je, že jsou připraveny k použití a nemusíte již přemýšlet o pořadí slov nebo gramatice.
Mým dalším velkým tipem je začít přemýšlet v angličtině. To je nyní úžasné cvičení, které můžete dělat, a má mnoho výhod. V první řadě ho můžete dělat kdekoli a kdykoli a kolikrát chcete. A také je to zdarma. Je to perfektní způsob, jak si zopakovat slovní zásobu a gramatiku. Mnoho našich studentů říká, že si angličtinu nemohou procvičit nebo nemají s kým. Skutečnost je však taková, že v polovině případů nebo dokonce ve větším počtu případů ani nikoho dalšího k procvičování nepotřebujete. Stačí, když budete přemýšlet v angličtině. Můžete si představovat konverzace. Můžete například popisovat, co vidíte kolem sebe. Tohle je vysoký strom se zelenými listy na straně ulice. Vidím spoustu lidí, kteří se procházejí. Vidím vysoké lidi, malé lidi, lidi s dlouhými vlasy, lidi s krátkými vlasy.
To je cenné cvičení, protože právě díky opakování si věci zapamatujeme. A díky opakování, díky praxi se naše pasivní znalosti, slova, která známe, ale neumíme je použít, mění v aktivní znalosti. Promění se ve slova, která můžeme použít. Další velkou výhodou je, že přemýšlení v angličtině vám umožní identifikovat mezery ve vašich znalostech. Pokud tedy o něčem přemýšlíte, je pravděpodobné, že o tom budete mluvit. V určitém okamžiku o tom budete mluvit s někým jiným a to, že o tom budete nejdříve přemýšlet sami, vám dává výhodu, protože můžete identifikovat slova, která ještě neznáte, abyste se v dané situaci mohli vyjádřit. Řekněme tedy, že přemýšlím o tom, co si potřebuji koupit v obchodě. Potřebuji koupit mléko. Potřebuji koupit chleba a potřebuji koupit, aha, já vlastně nevím, jak se to slovo řekne anglicky.
Řekněme, že potřebujete koupit okurky, zeleninu. A jakmile se nad tím zamyslíte, uvědomíte si, že to slovo v angličtině neznáte. Co uděláte? Vyhledáte si ho na svém chytrém telefonu a naučíte se ho v kontextu. A až budete příště toto slovo potřebovat, abyste popsali, co děláte v běžném dni, tak se ho naučíte. Jak jsem řekl, můžete přemýšlet, jak moc chcete. Můžete to dělat kdekoli a kdykoli zdarma, což jsou stovky hodin praxe navíc. A čím více budete cvičit, tím jistější si budete připadat, protože budete mít více zkušeností. Tak se nad tím zamyslete. Jak říkáme v angličtině, malé potůčky dělají velké řeky. Mnoho našich studentů k nám přichází s cílem: "Chci umět plynně anglicky." A to je pro nás velmi důležité. To je skvělý cíl. Je ambiciózní.
Problém je, že není konkrétní, protože co to znamená být plynulý v jazyce? Není to jasné. Každý na to má jiný názor. A pokud máte cíl, který není konkrétní, nebudete vědět, jak ho dosáhnout. Mnohem lepší přístup je zaměřit se na konkrétní témata. Tedy: "Chci umět plynule mluvit anglicky o svém koníčku." A to se vám bude líbit. To je mnohem lepší cíl, protože víte, co je vaším koníčkem. Řekněme potápění a víte, jaká slova potřebujete, jaké výrazy potřebujete, abyste se v dané situaci mohli vyjádřit. Dalším příkladem lepšího cíle je: "Chci si umět v restauraci bez zaváhání objednat svůj oblíbený nápoj v angličtině." To je lepší cíl. Opět je to konkrétní a pomůže vám to vědět, co musíte udělat, abyste toho dosáhli. Takže abyste získali plynulost v angličtině, abyste byli plynulí v angličtině, musíte udělat toto cvičení, vybrat si konkrétní téma a naučit se, jak se na toto konkrétní téma plynule vyjádřit 100krát nebo 1000krát.
Na začátku bych vám doporučil, abyste si vybrali své bitvy. Vyberte si témata, která jsou pro vás nejdůležitější, která se vás nejvíce týkají, o kterých budete nejčastěji mluvit. Podobně jako v případě seznamu frekvencí nemá smysl učit se slovíčka, která nebudete používat, a nemá smysl učit se vyjadřovat k tématům, o kterých ve svém rodném jazyce nemluvíte. Proč byste se o nich učili mluvit v angličtině, nebo alespoň proč byste to dělali na začátku? Vyberte si tedy témata, o kterých mluvíte nejčastěji. Může to být vaše práce, váš koníček, vaše rodina, váš oblíbený televizní pořad, vaše oblíbené knihy, cokoli, pokud je to osobní a je to něco, o čem často mluvíte. Co můžete udělat, je pak trénovat vyjadřování k tomuto tématu. Můžete psát, jak jsme viděli. Můžete o tom přemýšlet. Můžete si představit konverzaci. Nemohu dostatečně zdůraznit hodnotu představování si rozhovorů, protože to vám opět umožní procvičit si konverzaci, zjistit mezery ve vašich znalostech, strávit s daným tématem více času a získat jistotu, získat plynulost v daném tématu.
Jak tedy toto cvičení představování si konverzace provádět? Zde je několik otázek, které si musíte položit. Co byste chtěli k danému tématu říci? Řekněme, že chcete mluvit o potápění. Co byste chtěli říct? Třeba o tom, jak dlouho se tomuto sportu věnujete. Možná proč ho máte rádi, protože je to dobré cvičení a protože můžete vidět spoustu krásné divoké přírody. Na co byste se chtěli zeptat druhé osoby? Třeba na to, jestli jsi někdy zkoušel potápění? Nebo, slyšeli jste o potápění? Chtěli byste to někdy vyzkoušet? Na co by se vás mohli zeptat? Mohli by se vás zeptat, jaké vybavení potřebujete k potápění. A to je spousta specifické slovní zásoby, kterou se musíte naučit, jen pokud je to téma, které je pro vás důležité.
Pokud chcete mluvit o potápění v angličtině, pak se musíte naučit slovíčka pro konkrétní vybavení, abyste mohli druhému člověku vysvětlit, co potřebuje. Jakmile si konverzaci představíte, vyhledejte si všechna neznámá slovíčka, všechny neznámé výrazy, procvičte si vyjadřování psaním, přemýšlením. Můžete cvičit sami, s učitelem nebo také s konverzačním partnerem. V tomto videu jsme viděli, jak se můžete lépe vyjadřovat v angličtině. Co můžete udělat pro to, abyste se lépe vyjadřovali v angličtině. Viděli jsme ale, že to je jen jedna část mluvení v angličtině. Tou druhou částí je výslovnost. A v dalším videu uvidíme, co můžete udělat pro to, abyste se v angličtině zlepšili ve výslovnosti a mluvili anglicky s větší jistotou. Děkujeme, že jste se dívali.
Dimitar Dimitrov
Author
Machine Translation
Translated from the English