[ Close ]
👂
Understand spoken English, and speak!
Stop wasting your time! Instead:
  • Correct your pronunciation in English
  • Learn sentences from daily life
  • Memorize for good
  • Speak and listen to a ton of English!
Learn English and change your life, click here:

Nemáte dosť času?

Ako si nájsť čas na učenie angličtiny? ⌚

Read this article in English: How to find time to learn English? ⌚.

Nemáte čas? Tu je šesť techník, ktoré vám pomôžu čo najlepšie využiť vaše hodiny a nájsť si čas na učenie angličtiny!

Žijeme vo svete, v ktorom máme toľko práce, problémov, ktoré musíme riešiť, a úloh, ktoré musíme splniť, že nakoniec nemáme čas učiť sa nové veci. Pre mnohých ľudí to znamená, že nemajú dostatok času na učenie sa angličtiny.

To je výhovorka číslo jeden, ktorú majú začínajúci študenti jazykov. Často ich počujeme hovoriť: "Nemám dosť času na učenie angličtiny, mám príliš veľa vecí na práci, bla bla bla...". Myslíte si, že patríte medzi týchto ľudí? Chcete poznať tajomstvo, ako sa efektívne učiť angličtinu napriek tomu, že máte nabitý program?

V tom prípade ste na správnom mieste! Dnes objavíte šesť metód, ktoré môžu aj tí najzaneprázdnenejší ľudia uplatniť vo svojom každodennom živote, aby lepšie hospodárili so svojím časom a konečne sa naučili anglicky!

Mŕtvy čas 🎧

Výskumy ukázali, že spánkom trávime najmenej tretinu svojho života! Ale veľa času strácame aj pri takých činnostiach, ako je cestovanie, čakanie na niekoho, čakanie v rade v supermarkete, a dokonca aj na záchode! Stručne povedané, strácame tieto malé okamihy v našom živote! Zdajú sa nám také bezvýznamné, že ich premárnime čakaním alebo rozptyľovaním sa. Je to naozaj škoda, pretože ak by sme všetok tento mŕtvy čas využili efektívne a z každej sekundy vyťažili čo najviac, potom by sme dokázali každý týždeň uvoľniť celé hodiny.

Ako teda môžete čo najlepšie využiť svoj mŕtvy čas? Môžete si stiahnuť aplikácie do telefónu a robiť niekoľko malých cvičení. Na učenie slovnej zásoby môžete napríklad používať flashcards. Výhodou telefónu je, že ho máte stále pri sebe. Vďaka tomu ho môžete ľahšie vytiahnuť, keď sedíte v autobuse alebo čakáte v rade.

Ak sa chcete učiť angličtinu v aute alebo vo verejnej doprave, alebo ak máte jednoducho k dispozícii viac času, je tu pre vás skvelé riešenie! Počúvanie rádia, audiokníh alebo podcastov je výborný spôsob, ako si precvičiť angličtinu, kým je vaše telo zamestnané. Nech už si na precvičovanie počúvania s porozumením vyberiete akýkoľvek formát, môžete si byť istí, že sa angličtinu naučíte rýchlejšie, ak využijete všetok svoj voľný čas.

A keď vás to všetko omrzí, jednoducho skúste myslieť v angličtine! Nechajte svoje myšlienky blúdiť, ale robte to v angličtine. Preskúmajte, čo všetko môžete povedať, aby ste opísali, čo sa deje okolo vás.

Technika foot-in-the-door 🦶

Známa technika foot-in-the-door v angličtine sa pri aplikácii na učenie jazykov spolieha na magické trvanie 5 minút. To je vlastne spôsob, ako "oklamať" váš mozog!

Keď si poviete, že budete niečo robiť len päť minút, často to trvá oveľa dlhšie, pretože sa začnete hrať. Zvyčajne nakoniec pracujete dlhšie, ako ste očakávali, a to je presne ten výsledok, s ktorým počítame. Často sa stane, že nakoniec strávite celkovo jednu hodinu angličtiny denne bez toho, aby ste si to uvedomili!

Aj keď sa vám 5 minút môže zdať zanedbateľných, už sú krokom k dosiahnutiu vášho cieľa. Venujete čas štúdiu angličtiny, robíte pokroky. A každá snaha je vítaná, malé potôčiky tvoria veľké rieky!

Navyše, ak túto techniku použijete niekoľkokrát denne, posilníte si pamäť a vyhnete sa zabúdaniu. Nazýva sa to ultradiánny rytmus a umožní vám to učiť sa rýchlejšie.

Ranná rutina ☕

Náš mozog pracuje lepšie ráno, pretože sme ešte svieži a oddýchnutí. S menším množstvom rozptýlenia, starostí a únavy absorbujeme viac informácií ako ku koncu dňa. Preto odporúčame zaradiť angličtinu do rannej rutiny! Je na vás, aby ste sa rozhodli, kedy presne to chcete robiť. Možno po umytí zubov alebo po raňajkách? Vyberte si okamih, ktorý vám najviac vyhovuje, a premeňte ho na čas venovaný výučbe angličtiny, aby ste začali deň na dobrú nôtu.

Ak si chcete byť istí, že na to nezabudnete, urobte z toho prvú vec, ktorú urobíte, keď sa ráno zobudíte. Zadovážte si napríklad chronometer a sústreďte sa na 10 minút. Žiadne výhovorky, nehovorte, že nemáte čas učiť sa angličtinu. Dôležité je neustále sa zlepšovať, krok za krokom. Dobrou stránkou na to je Babadum, ktorá obsahuje veľa slovíčok vo forme jednoduchej interaktívnej hry. Babadum z vás plynulú angličtinu neurobí, ale je to skvelý spôsob, ako začať s angličtinou.

Neváhajte však prijať väčšiu výzvu. Ak sa chcete naučiť anglicky rýchlo, Click & Speak môže byť pre vás ideálnym riešením. Čo sa týka obsahu, ide o najserióznejší dostupný kurz, ktorý je však zároveň ľahký a zábavný svojou formou. Tento produkt už využili stovky ľudí, ktorí sa každý deň venujú štúdiu angličtiny jednu hodinu alebo aj viac.

Záväzok a dôslednosť 🤞

Keď sa k niečomu zaviažeme, máme tendenciu to dodržiavať. Môžete to využiť vo svoj prospech a nájsť si čas na učenie angličtiny.

Je ťažké povedať nie, keď ste sa zaviazali robiť niečo s niekým iným, a ak za to platíte, je to ešte ťažšie. Z tohto dôvodu by ste si mohli nájsť jedného alebo viacerých lektorov, s ktorými by ste mohli pracovať každý týždeň. Hodiny si rezervujte vopred, aby ste mali istotu, že ich dodržíte. Ak vo vašom okolí nie sú žiadni lektori, môžete sa zúčastniť aj na online kurzoch na stránkach, ako napr. italki. Existujú aj iné stránky, ale na stránke italki je skvelé to, že si môžete objednať niekoľko lekcií naraz. To je ideálne, ak chcete plánovať dopredu a zároveň rešpektovať svoje záväzky.

Ak nie, môžete si nájsť aj partnera na jazykovú výmenu. Existuje mnoho aplikácií, ktoré na to môžete použiť, ako napr. Hellotalk alebo . Tandem. Inšpirovať sa môžete aj dvoma priateľmi z Poľska, ktorí vytvorili Antimoon. Zaviazali sa, že budú hovoriť len po anglicky, aby sa zaviazali k cvičeniu.

Prostredie 🌳

Dobrou technikou na to, aby sme na niečo nezabudli, je umiestniť predmet alebo poznámku na miesto, kde ju nemôžeme prehliadnuť. Klasickým príkladom je taška do posilňovne pred dverami, aby ste nasledujúci deň nezmeškali tréning. Tento postup môžete použiť aj v angličtine - cieľom je vidieť angličtinu všade. Možno sa však pýtate, ako mi to môže pomôcť lepšie hospodáriť s časom?

Nie je to až také zložité. Prispôsobte si svoje prostredie tým, že si ho vyzdobíte vecami v angličtine, či už sú to pripomienky alebo zámienky na cvičenie. Pokryte svoj domov samolepiacimi lístkami (na stenách, dverách, stole, notebookoch atď.) na miestach, kde ich budete mať neustále na očiach. Pomôžu vám zopakovať si a sústrediť sa na učenie angličtiny. Schovajte všetko, čo je vo vašom rodnom jazyku!

Ak chcete posunúť veci na vyššiu úroveň, zmeňte jazyk svojho telefónu alebo počítača na angličtinu. To isté urobte aj pre svoj webový prehliadač a obľúbené programy. Ak neviete, ako si nájsť čas na štúdium angličtiny, potom sa do toho pustite a túto techniku použite hneď! Mať displeje telefónu a počítača v angličtine môže byť spočiatku trochu dekoncentrujúce, ale rýchlo si na to zvyknete.

Motivácia ✨

Nakoniec nezabúdajme, že ak sa chcete držať svojho cieľa, musíte si z učenia angličtiny urobiť zábavu, koníček a nie povinnosť. Je nesmierne dôležité, aby ste si udržali motiváciu, aby ste chceli pracovať na svojich zručnostiach každý deň. Ak máte pocit, že pri každej práci na angličtine vyskočíte z okna, potom sa musíte nad svojím prístupom zamyslieť.

Na bloguClick & Speak nájdete množstvo článkov, vďaka ktorým bude učenie angličtiny zaujímavejšie. Aké sú však ďalšie spôsoby, ako si udržať motiváciu učiť sa angličtinu?

Môžete si napríklad viesť denník alebo zápisník, do ktorého si budete zapisovať všetko o svojom štúdiu. Označte si, čo robíte každý deň, a na konci mesiaca sa vráťte k svojim poznámkam. Určite vás bude motivovať, keď uvidíte všetku prácu, ktorú ste urobili, a nabudúce sa vám určite bude chcieť urobiť ešte viac. Ako bonus si zapisujte, koľko času ste strávili, aby ste videli, ako sa blížite k povestnej hranici 1 000 hodín angličtiny!

Ďalšou alternatívou pre tých, ktorí neradi píšu, je kúpa kalendára. Ideálny typ kalendára by bol taký, ktorý si môžete zavesiť na stenu alebo si ho môžete nalepiť na stôl, taký, ktorý je ľahko viditeľný. Na konci dňa prečiarknite deň zvýrazňovačom, aby ste označili, že ste pracovali na svojej angličtine. Cieľom je udržať si svoju sériu, čo znamená neprestávať s pokrokom! Postupne uvidíte, že sa z toho stane zvyk. Veľmi dobre! To, aby sa angličtina stala súčasťou vášho každodenného života, je presne to, čo sme chceli.

Záver 📝

Ak to zhrnieme, čo musíte urobiť, aby ste si našli čas na učenie angličtiny? Ako môžete lepšie hospodáriť so svojím časom?

  • Využite svoj mŕtvy čas čo najlepšie,
  • pracujte na svojej angličtine aspoň päť minút, niekoľkokrát denne,
  • urobte z učenia sa angličtiny súčasť svojej rannej rutiny,
  • venujte sa mu,
  • všade si umiestnite malé pripomienky,
  • riadiť svoju motiváciu!

Svet nám ponúka toľko príležitostí a toľko rozptýlenia, že ľahko zabudneme na svoje pôvodné ciele. Dúfam, že sa vám vďaka tomuto článku podarí urobiť z angličtiny súčasť vášho života a že budete vedieť efektívnejšie hospodáriť so svojím časom!

Prestaňte prokrastinovať! Choďte si hneď vyskúšať niektoré z týchto techník! :)

Profile picture for Ellie Wu

Ellie Wu

Author

Machine Translation

Translated from the English

Last modified: November 2, 2021, 7:30 pm